Oživí sa trh s IPO?

V posledných dvoch rokoch sme nevideli mnoho zaujímavých firiem, ktoré by prvýkrát ponúkli svoje akcie na burze. Ide o dôsledok ochladenia trhu s IPO, ktoré nastalo kvôli geopolitickým a makroekonomickým problémom spojeným s vojnami, vysokou infláciou, rastúcimi úrokovými sadzbami a spomaľovaním kľúčových ekonomík. Investori v týchto neideálnych podmienkach nechceli riskovať svoj kapitál a tak firmy svoje plánované vstupy na burzu vo väčšine prípadov odložili.

Po rekordnom roku 2021, v ktorom debutovalo na americkom trhu až 1 035 spoločností vrátane spoločností Rivian, Lucid, Coupang, Nu Holdings, SoFi alebo Grab, sa počet IPO v ďalšom roku prepadol na 181 a v roku 2023 na 154. Hodnota primárnej ponuky akcií v Spojených štátoch klesla z 134,9 miliárd USD na 7,8 miliardy USD v roku 2022. V minulom roku sa hodnota zvýšila na 23,7 miliardy USD.

Rok 2023 bol z hľadiska trhu IPO sklamaním nielen v USA, ale na celom svete, kde došlo k 968 debutom na akciových burzách, čo je pokles o 8 % v porovnaní s rokom 2022. Situáciu nezachránil ani veľký debut britskej polovodičovej spoločnosti ARM Holdings, rovnako ani IPO výrobcu obuvi Birkenstock, zdravotníckej spoločnosti Kenvue, ktorá sa oddelila od farmaceutického giganta Johnson&Johson, marketingovej platformy Klavyio, ani doručovacej firmy Instacart.

S výhľadom na postupné znižovanie úrokových sadzieb v tomto roku ako v USA, tak aj v Európe, by mohol počet firiem vstupujúcich na akciovú burzu opäť stúpať. Vicero kľúčových akciových indexov vrátane nemeckého DAX 40, amerických Dow Jones 30 a S&P 500 sa navyše už plne spamätalo z poklesov a prekonalo historické maximá. To naznačuje býčiu náladu investorov a to je presne to, čo firmy, ktoré chcú ponúknuť svoje akcie verejnosti, hľadajú. Poďme sa pozrieť teda na tie najočakávanejšie vstupy na burzu (IPO) v roku 2024.

Najočakávanejšie IPO v roku 2024

Hneď na začiatok treba povedať, že zoznam firiem, od ktorých sa plány na IPO očakávajú môže byť z veľkej časti podobný ako v roku 2022, pretože ako sme už spomínali vyššie, väčšina spoločností sa rozhodlať vstup na burzu odložiť.

Reddit

Istým je IPO sociálnej diskusnej platformy Reddit. Spoločnosť plánovala svoj debut na akciovom trhu už niekoľko rokov, no stále ho odkladala kvôli podmienkam na trhu, ktoré vystrašili niekoľkých jej investorov. K vstupu na burzu by mohlo dôjsť v marci. Ak sa nič nepokazí pôjde o prvé IPO veľkej sociálnej siete od debutu Pinterestu v roku 2019. Reddit bol v roku 2021 ocenený na približne 10 miliárd USD a teraz sa bude snažiť dosiahnuť ocenenie na úrovni 15 miliárd USD a predať 10 % svojich akcií.

Sociálna sieť s 55 miliónmi používateľmi generuje svoje príjmy predovšetkým prostredníctvom reklamy a tiež ponúka prémiový prístup za 5,99 USD mesačne. Predstavitelia firmy očakávajú, že v roku 2023 vygeneruje mierne viac ako 800 miliónov USD v príjmoch z reklamy, čo je o viac ako 20 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Medzi najočakávanejšie IPO patrí potenciálny vstup na burzu spoločnosti Reddit
Medzi najočakávanejšie IPO patrí potenciálny vstup na burzu spoločnosti Reddit

Shein

Medzi najočakávanejšie IPO v roku 2024 patrí potenciálny vstup na burzu spoločnosti Shein. Tá podala dôverné prihlásenie v novembri, pričom jej posledné ocenenie predstavovalo 66 miliárd USD. Čínska firma zameraná na rýchlu módu bude chcieť pri vstupe na burzu získať ocenenie 90 miliárd USD.

Postavenie Shein v posledných rokoch prudko stúpa po tom, čo si získal mnoho spotrebiteľov na celom svete svojimi módnym dizajnom, rozsiahlym sortimentom a veľmi lacnými cenami. Vďaka tomu sa z firmy stal jeden z najhodnotnejších startupov v roku 2022. Nie všetko je ale ružové. Shein čelií obvineniam z používania nútenej práce vo svojom dodávateľskom reťazci, porušovania pracovných zákonov, poškodzovania životného prostredia a kradnutia návrhov od nezávislých umelcov.

Prekaziť plánované IPO by však mohol čínsky internetový regulátor, ktorý ohlásil, že preverí nakladanie firmy s informáciami o zamestnancoch a dodávateľoch, pričom Čína nechce, aby sa tieto údaje dostali do rúk USA. Shein v súčasnosti sídli v Singapure a snaží sa dištancovať od Číny, ale aj súčasné vyšetrovanie ukazuje, že to nebude také jednoduché.

Ampere

Debut na burze plánuje aj Ampere, dcérska elektromobilová spoločnosť francúzskeho Renaultu. IPO je plánované na jar 2024 a Ampere sa bude snažiť získať ocenenie 8 až 10 miliárd eur. Bude ale otázne, či sa to podarí, pretože trh s elektromobilitou čelí pomalšiemu dopytu a to sa prejavilo aj na prepade ocenení mnohých verejne obchodovaných startupov na trhu. Ambiciózne plány Ampere sťažuje aj častúca čínska konkurencia na čele s BYD, ktorý predbehol Teslu a stal sa najväčším výrobcom elektrických áut na svete.

Flix

V roku 2024 by mala na burzu vstúpiť aj nemecká spoločnosť Flix, ktorá vlastní značku Greyhound v Severnej Amerike a FlixBus v Európe. FlixBusy môže byť známe aj Slovákom, pretože firma prevádzkuje diľakovú autobusovú dopravu aj u nás. V zahraničí ale prevádzkuje aj vlakovú dopravu. Celkovo pôsobí Flix v 40 krajinách a ďalej expanduje. V roku 2022 spoločnosť zaznamenala 185 % nárast tržieb na viac ako 1,5 miliardy eur. K IPO spoločnosti Flix by mohlo dôjsť v prvej polovici roka 2024, pričom očakávané ocenenie smeruje k hodnote 4 miliárd eur.

FlixBus spolupracuje s lokálnymi autobusovými spoločnosťami v regióne, pričom jeho obchodní partneri sú zodpovední za prevádzku liniek, zatiaľ čo FlixBus je poverený zabezpečením úradných oprávnení požadovaných na prevádzku diaľkovej siete. FlixBus sa v praxi zaoberá plánovaním siete, marketingom, cenami, riadením kvality a zákazníckym servisom. Tento obchodný model je pre obe strany prínosný a umožňuje spoločnosti FlixBus rýchlo rásť. Tento kapitálovo odľahčený obchodný model vzdialene pripomína prístup firiem Uber alebo Lyft.

Zdroje z okolia Renaultu tvrdia, že ak by potenciálne ocenenie Ampere malo klesnúť pod 7 miliárd eur, k IPO by dôjsť nakoniec nemuselo. Analytici UBS pritom ocenili Ampere len na 3 až 4 miliardy eur. Renault bol priekopníkom vo vývoji elektrických vozidiel v roku 2010, ale odvtedy zaostal za agilnejšími a inovatívnejšími konkurentmi. Počas prvých deviatich mesiacov roku 2023 klesol predaj elektromobilov značky Renault v Európe o približne 5 %.

image 34
Medzi najočakávanejšie IPO patrí potenciálny vstup na burzu spoločnosti Flix

Rubrik

Svoje plány pre vstup na akciovú burzu v minulom roku predstavila aj spoločnosť Rubrik, ktorá je podporovaná Microsoftom a vyvíja softvér zameraný na kybernetickú bezpečnosť. Vlajkovým produktom je cloudová ochrana proti ransomvéru a softvér na zálohovanie údajov. Rubrik generuje v opakujúcich sa ročných príjmoch zhruba 600 miliónov USD a na celom svete má viac ako 5 000 zákazníkov vrátane spoločností Nvidia alebo Home Depot.

Pred 2 rokmi získala firma pri súkromnom financovaní ocenenie 4 miliardy USD a v minulom roku začal s procesom IPO. Pri debute na burze by chcela podľa dostupných informácii získať od investorov zhruba 750 miliónov USD. S IPO firmy sa počíta v tomto roku, aj keď presný dátum zatiaľ nie je známy a nie je vylúčený ani odklad, pokiaľ sa trh s IPO dostatočne neoživí.

Klarna

Už dlhší čas sa radí medzi najočakávanejšie vstupy na burzu aj možné IPO fintech spoločnosti Klarna. Švédska firma poskytuje platobné a nákupné služby 150 miliónom spotrebiteľom u viac ako 500 000 obchodníkov v 45 krajinách. Pozitívom je, že Klarne sa podarilo dostať do zelených čísel, keď v 3. štvrťroku 2023 vygenerovala zisk pred zdanením vo výške 12 miliónov USD. O rok predtým bola pritom v strate 200 miliónov.

Napriek tomu je ocenenie spoločnosti iba 6,7 miliardy USD, pričom ešte v roku 2021 bolo až 45,6 miliardy. Klarna zatiaľ nepotvrdila konkrétny dátum IPO a investori tak budú v očakávaní, či k nemu dôjde tento rok.

Stripe

Ďalším fintechom v zozname najočakávenejších IPO je Stripe, ktorý sa kedysi pýšil hodnotou 95 miliárd USD. V marci tohto roku, keď spoločnosť získala od súkromných investorov ďalších 6,5 miliardy USD, toto ocenenie kleslo na 50 miliárd. To však neznižuje záujem o Stripe. Spoločnosť, ktorá poskytuje svoje platobné služby napríklad Amazonu alebo doručoavcej firme DoorDash, taktiež zatiaľ nepotvrdila konkrétny dátum možného vstupu na burzu. To sa ale môže čoskoro zmeniť. Koncom januára 2023 vedenie firmy stanovilo jednoročný harmonogram, počas ktorhé má rozhodnúť, či a kedy vstúpi na burzu.

Ola Electric

Medzi najočakávanejšie vstupy na burzu patrí aj plánované IPO spoločnosti Ola Electric Mobility. Výrobca elektrických skútrov vo fiškálnom roku 2023, ktorý sa skončil v marci, medziročne zvýšil tržby šesťnásobne na 27,8 miliardy rupií (335 miliónov USD). V júni podnik ovládal takmer tretinu trhu s novými elektrickými skútrami v Indii a ten rýchlo rastie. Aktuálne majú elektrické verzie zhruba 15 % podiel, ale Naí Dilí chce tento podiel navýšiť do roku 2030 až na 70 % podiel.

Hodnota Ola Electric Mobility sa v súčasnosti odhaduje na 8 miliárd USD. Počas primárnej ponuky akcií, ktorá je ne programe v tomto roku chce indická spoločnosť získať 55 miliárd rupií (662 miliónov USD).

image 36

Databricks

Spoločnosť Databricks dodáva nástroje zjednodušenie správy databáz, implementáciu AI a vizualizáciu údajov. Aktuálne sa môže pochváliť viac ako 9 000 klientmi z celého sveta, medzi ktorých patrí napr. Toyota, AT&T alebo GSK. V poslednom kole financovania v roku 2021 získal Databricks ocenenie 43 miliárd USD a medzi jeho investorov patrí napr. aj Nvidia.

V prípade, že by sa firma rozhodla v roku 2024 vstúpiť na akciový trh, išlo by potenciálne o jedno z najväčších IPO v tomto roku. Či sa ale tak stane zatiaľ nevieme. Databricks zvažuje debut na burze už od roku 2021, ale kvôli zlým podmienkám ho odďaluje.

Chime

Pôvodne sa očakávalo, že FinTech firma Chime vstúpi na burzu prostredníctvom IPO minulý rok, ale tieto plány odložila kvôli ťažkým podmienkam na trhu. Nie je isté, či digitálna banka svoje rozhodnutie zmení práve v roku 2024, ale s ocenením 25 miliárd USD z roku 2021 môže ísť potenciálne o veľkú transakciu. IPO firmy Chime by určite privítali najmä mileniáli, medzi ktorými sú jej služby populárne. Chime má aktuálne zhruba 14,5 milióna aktívnych používateľov a v roku 2022 vygenerovala 1,8 miliardy USD v tržbách, čo predstavuje medziročný nárast o 94 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokIntel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Ďalší článokZisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno