Viaceré problémy

Výrobca luxusných elektromobilov, Lucid Group včera oznámil zníženie svojho cieľa v oblasti výroby vozidiel na rok 2022, čím zdôraznil výzvy globálnych problémov v dodávateľskom reťazci a prechod k masovej výrobe. Spoločnosť uviedla, že tento rok očakáva výrobu 12 000 až 14 000 svojich luxusných sedanov Air, čo je pokles z predchádzajúceho odhadu 20 000 vozidiel. Spoločnosť trápia viaceré problémy vrátane nedostatku materiálu v podobe kobercov a skla, ale Lucid trápia aj logistické problémy.

„Veríme, že sa nám podarí prekonať kľúčové prekážky, ktoré zažívame v najbližších mesiacoch, s ďalším zlepšením v druhej polovici,“ povedal analytikom počas konferenčného hovoru generálny riaditeľ Lucid Peter Rawlinson.

Elektromobilový startup, ktorého aktuálna trhová kapitalizácia dosahuje 47,7 miliárd dolárov, čo je viac ako v prípade automobiliek Ferrari, Huyndai, Volvo či KIA, uviedol, že v 4. štvrťroku dodal 125 zákazníkom áut. Tento ukazovateľ taktiež nedosiahol očakávania trhu. Investičná banka Morgan Stanley totiž očakávala, že dodávky dosiahnu úroveň 200 vozidiel.

Rozširovanie výrobných kapacít

Napriek zníženiu prognózovanej produkcie spoločnosť Lucid pokračuje v rozširovaní výrobných priestorov. Vedenie spoločnosti potvrdilo plány na výstavbu montážneho závodu v Saudskej Arábii, pričom dohoda so saudskou vládou ohľadom výstavby továrne už bola podpísaná. Tento závod by mal byť schopný produkovať 125 000 áut ročne. Okrem plánovania novej výrobnej kapacity na Blízkom Východe rozširuje Lucid tiež svoju produkciu v Arizone.

Manažment zároveň informoval, že výnosy vo výške viac ako 4 miliárd dolárov, ktoré Lucid získal prostredníctvom vstupu na burzu cez akvizíciu SPAC, využíva aj na vybudovanie siete maloobchodných miest a servisných stredísk.

Akcie Lucid Group

Americká automobilka v poslednom kvartáli 2021 zaznamenala zvýšenie čistej straty z 311 miliónov na 1,05 miliardy dolárov. Z hľadiska celého roka strata stúpla zo 720 miliónov na 2,58 miliardy dolárov.


Lucid, ktorého najväčším akcionárom je Saudský verejný investičný fond, pritiahol pozornosť investorov uvedením svojho prvého vozidla, sedanu Lucid Air, na jeseň minulého roka. Plne elektrické auto s cenou v rozpätí 77 400 až 170 000 dolárov poskytuje svojmu top modelu špičkový dojazd 840 kilometrov na jedno elektrické nabitie. Rozruch okolo startupu vyvolal aj časopis MotorTrend, ktorý v minulom roku udelil sedanu Air ocenenie auto roka.

Akcie Lucid Group debutovali na burze v júli minulého roka. Od svojej maximálnej hodnoty poklesli už o -56 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokPrečo akciové trhy včera vymazali straty a skončili v pluse?
Ďalší článokAppLovin oznámil akvizíciu Wurl a odkup akcií za $750 mil.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno