IPO Birkenstock

Nemecká značka obuvi Birkenstock včera odhalila plány ponúknuť 10,75 milióna akcií s cenou od 44 do 49 USD za akciu na burze v New Yorku pod symbolom „BIRK“. Na najvyššej odhadovanej úrovni by firma mohla získať zhruba 1,58 miliardy USD. Keď sa to spojí s kmeňovými akciami v obehu po dokončení ponuky, celkové ocenenie Birkenstocku by mohlo dosiahnuť 9,2 miliardy USD.

IPO Birkenstocku je ďalším v poradí mnohých IPO, ktoré sa objavili z dlhého obdobia sucha na americkom IPO trhu. Začiatkom tohto roka investori okrem iného videli, že na burzu vstúpila aj anglická technologická spoločnosť Arm, sieť stredomorských reštaurácií Cava a spoločnosť Instacart poskytujúca donášku potravín.

Medzi ďalšie organizácie, ktoré už požiadali o IPO alebo ich uskutočňujú, patrí elektromobilový startup VinFast, ktorý sa po debute na burzu stal 5. najcennejšou automobilkou. Blíži sa i IPO amerického marketingového a automatizačného startupu Klavyio. A minulý týždeň ohlásili plány na IPO aj prevádzkovateľ dátových centier AirTrunk a firma Cainiao, logistická pobočka spoločnosti Alibaba.

Takmer 250-ročná spoločnosť Birkenstock plánuje IPO

Birkenstock

Názov „Birkenstock“ mnohým evokuje predstavy ikonických sandálov s korkovou stielkou a koženými remienkami s prackou. S dedičstvom trvajúcim viac ako dve storočia je Birkenstock viac než len značka. Je symbolom pohodlia, kvality a nadčasového dizajnu. Birkenstockov príbeh sa začal v roku 1774 v malej nemeckej dedinke Langen-Bergheim, kde Johann Adam Birkenstock pracoval ako obuvník. Koncom 19. storočia rodina Birkenstock nielen vyrábala topánky, ale aj vyvíjala a predávala flexibilné vložky do topánok.

Skutočná transformácia sa začala na začiatku 20. storočia, keď Konrad Birkenstock, potomok Johanna, začal cestovať po Nemecku a organizovať prednášky a demonštrácie o svojej inovatívnej vložke. Jeho cieľ bol jednoduchý, propagovať a zdieľať koncept zdravia nôh. V roku 1964 Karl Birkenstock posunul koncepciu svojho starého otca Konrada o krok ďalej tým, že predstavil sandále s hlbokou a flexibilnou stielkou, ktorá kreslila obrysy zdravej nohy.

V 60. a 70. rokoch sa sandále Birkenstock stali populárnymi medzi mladými Američanmi, najmä medzi tými, ktorí sú v hnutí proti kultúre. Birkenstocks, uznávané pre svoj jedinečný komfort a jedinečný dizajn, si obľúbili tí, ktorí hľadali alternatívy k bežnej móde. V 80-tych a 90-tych rokoch sa Birkenstocks zmenil z voľby alternatívneho davu na získanie popularity hlavného prúdu. Boli videné celebrity, ktoré ich nosili, a čoskoro sa vďaka spojeniu značky s pohodlím a kvalitou stala celosvetovo známym.

Vo fiškálnom roku 2022 spoločnosť priniesla tržby vo výške 1,24 miliardy EUR, oproti 727,9 milióna EUR vo fiškálnom roku 2020, pri ročnej miere rastu 31 %. Napriek svojmu európskemu pôvodu je jeho najsilnejším trhom Amerika, ktorá predstavuje 54 % príjmov vo fiškálnom roku 2022, po ktorej nasleduje Európa s 36 %.

Oživenie po útlme IPO v roku 2022?

Po rekordných rokoch 2020 a 2021 z hľadiska počtu a veľkosti vstupov spoločností na akciových burzách, rok 2022 zažil poriadny útlm. V čase neistoty si manažéri firiem, ktorý rozmýšľali nad uvedením svojich akcií na verejnom trhu, správne uvedomovali, že by nezískali toľko finančných prostriedkov ako v dobrých časoch. Preto mnohé z nich svoje uvedenie na akciovú burzu zrušili alebo odložili.

Podľa údajov Bloombergu v minulom roku vstúpilo na burzu v USA prostredníctvom špeciálnej akvizičnej spoločnosti (SPAC) alebo primárnej ponuky akcií (IPO) až 613 firiem. V roku 2022 ich počet klesol na 83, čo je pokles o 87 %. V súčasnosti vyzerá situácia o poznanie lepšie.

Podľa Bena Laidlera, stratéga globálnych trhov eToro, až polovica spoločností kótovaných v USA tento rok boli zahraničné spoločnosti, čo „hovorí o sile a príťažlivosti USA ako destinácie pre IPO.“ Americký trh s obuvou bol tiež „prekvapivo silný“, povedal Laidler. V minulom roku akcie Crocs vzrástli o 28 %, zatiaľ čo akcie Nike vzrástli o 13 %.

Akcie spoločnosti Instacart klesli o 35,8 % z ceny IPO po počiatočnej reakcii investorov. Akcie anglickej technologickej spoločnosti Arm tiež klesli o takmer 12 % od svojho debutu na IPO. A akcie Cava, ktoré pri svojom debute IPO začiatkom leta prudko vzrástli, klesli o 30 %.“To len ukazuje, že investori IPO stále nie sú úplne presvedčení, že trh IPO je späť,“ povedal riaditeľ výskumu Renaissance Capital Nick Einhorn.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPrečo chce Microsoft kúpiť Activision Blizzard?
Ďalší článokPrečo vodíkové akcie Plug Power, Bloom Energy a Nikola prudko klesajú?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno