Ako sa darí akciovým trhom?

Tento rok sa nesie v znamení prekonávaní historických maxím. Darí sa najmä technologickým, americkým a japonským akciám, európske svojim výkonom mierne zaostávajú, a najhoršie sú na tom čínske akcie a akcie rozvojových krajín. Technologický index Nasdaq Composite vzrástol v prvej polovici roka o 20,1 %. O jeden percentuálny bod zaostáva japonský Nikkei 225. Najznámejší akciový index S&P 500 je na treťom mieste s výnosom 15,1 %.

🌎 1 1

Index eurozóny Euro Stoxx 50 si počas roka pripísal 9,8 %, čím prevýšil paneurópsky Stoxx Europe 600 so 7,7 % výnosom. Rozvojové akcie (MSCI Emerging Markets) si od začiatku roka pripísali 6,1 % čím výrazne zaostali za rozvinutými trhmi (MSCI World) s 10,8 % výnosom. Rozvojové akcie ťahali nadol najmä čínske akcie, ktoré majú v indexe najväčšie zastúpenie. Tamojší Hang Seng si pripísal iba 5,5 %. Spomedzi hlavných indexov je na tom najhoršie francúzsky index CAC 40, ktorému sa v posledných týždňoch nedarí kvôli politickým turbulenciám.

Jednotlivým akciovým indexom a ako možno do nich investovať sme sa venovali v našom samostatnom článku a výkonnosti akciových trhov v prvej polovici roka v ďalšom článku.

Najlepšie akcie za polrok 2024 – akcie s najvyšším výnosom

Svetovým akciovým trhom sa darilo v prvej polke roka viac ako dobre. Ktoré akcie však priniesli investorom najväčší výnos? Pozreli sme sa na 50 najvýkonnejších akcií z pohľadu výnosu za prvý pol rok, čím nadväzujeme na naše zhrnutie 50 najvýkonnejších akcií za rok 2023 na európskych a amerických trhoch.

Na to, aby sme zaradili akcie do zoznamu, musela firma spĺňať jediné pravidlo, a to trhovú kapitalizáciu nad 5 miliárd USD. Tentokrát sme sa ale pozreli na výkon akcií nielen v Európe a USA, ale aj na ďalších svetových trhoch. Nakoniec sa medzi 50 najvýkonnejších akcií prvého polroka dostali zástupcovia 16 krajín z rôznych odvetví, pričom každá akcia, ktorá sa do zoznamu dostala, dosiahla výnos minimálne 63 %.

Najväčšie zastúpenie majú v rebríčku firmy, ktorých podnikanie je nejakým spôsobom spojené s rozmachom umelej inteligencie, čiže najmä výrobcovia čipov alebo dodávatelia iných technológií. Z hľadiska jednotlivých štátov sa zaradili medzi najlepšie akcie spoločnosti z USA, ktoré majú takmer polovičný podiel. Medzi 50 najvýkonnejšími akciami je až 22 z USA. Deviatich zástupcov má Japonsko, piatich Európa, štyroch Taiwan, dvoch Čína a Južná Kórea. Po jednej firme Brazília, Malajzia, India, Izrael a Kanada.

TOP 50: najvýkonnejšie akcie

Rebríček ovládla kórejská spoločnosť Hyundai Electric, ktorej akcie vzrástli takmer štvornásobne (296 %). Firma vyvíja inovatívne technológie pre obnoviteľné zdroje energie, ako sú solárne a veterné elektrárne. Na druhom mieste s výnosom 208 % je Summit Therapeutics, biotechnologická spoločnosť, ktorá na liečbu infekčných ochorení a neuromuskulárnych porúch. Jej liek ivonescimab v kombinácii s chemoterapiou dokázal v klinickom testovaní predĺžiť životnosť pacientov s rakovinou pľúc. Prvú trojku s 187 % výnosom uzatvára japonský telekomunikačný výrobca optických vlákien a elektronických súčiastok Fujikura.

AI akcie

V rebríčku nájdeme, ale aj mnoho známejších mien. Hneď na štvrtom, šiestom mieste sa nachádzajú akcie, ktoré môžeme skutočne považovať za hlavné hviezdy umelej inteligencie. Akcie Super Micro si pripísali 185 % a Nvidia vzrástla o 156 % a obe tak obhájili svoju pozíciu v minuloročného zoznamu najlepších akcií.

Spoločnosť Super Micro je dodávateľom hardvéru pre dátové centrá, ktoré poháňajú generatívnu umelú inteligenciu. Akcie Super Micro za posledných 5 rokov vzrástli o neuveriteľných 4 400 %, čím zadupáva do zeme aj takmer 3 000 % výnos Nvidie. Vďaka tomuto výkonu bola firma tento rok taktiež zaradená do indexu S&P 500. Nvidia, ktorá dodáva čipy pre umelú inteligenciu, sa zas vďaka tohtoročnému rastu stala na istý čas najcennejšou spoločnosťou sveta.

Vo veľkom z umelej inteligencie benefituje aj Dell (91 %), Vertiv (90 %) Pure Storage (88 %). Americká technologická spoločnosť Dell benefituje najmä z predaja serverov pre dátové centrá servery, ale ťažiť z nástupu AI by mohla aj počítačová divízia a podnikové úložiská. Vertiv popri poskytovaní infraštruktúrnych riešení pre kritické digitálne aplikácie a systémy dodáva tiež chladiace systémy pre dátové centrá. Firma Pure Storage pre dátové centrá zas poskytuje pamäťové systémy.

Výborným výkonom firiem SK Hynix, TSMC, YTL Power International, Hyundai Electric aj Asia Vital Components sme sa venovali v našom článku 7 AI akcií z rozvojových trhov, ktoré môžu predstavovať alternatívu voči Nvidii.

Medzi najlepšie akcie v prvom polroku sa dostali aj viaceré firmy z čipového odvetvia (polovodiče), ktoré z rozmachu umelej inteligencie ťažili tiež. Samotnú Nvidiu sme už spomínali, ale v rebríčku nájdeme aj firmy ARM, Disco, TSMC a SK Hynix. Všetkým týmto firmám sme sa bližšie venovali v našom článku zameranom na čipové odvetvie.

Britská spoločnosť ARM Holdings uzatvorila prvú desiatku s výnosom 131 %. ARM sa špecializuje výhradne na vývoj a dizajn čipov, konkrétne na architektúru a dizajn mikroprocesorov. Japonské Disco Corporation (84 %) sa venuje výrobe rezacích, brúsnych a leštiacich zariadení používaných v procese výroby čipov. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (70 %), svetový líder v oblasti výroby polovodičov, oznámil zlepšenie výhľadu a najlepší rast tržieb za 2 roky vďaka vysokému dopytu o čipy. Kórejský SK Hynix, jeden z najväčších svetových výrobcov pamäťových čipov, s výnosom 63 % uzatvoril rebríček.

Tí druhí

Miesto v najlepšej päťdesiatke obhájili aj predajca áut Carvana a softvérová spoločnosť AppLovin s výnosom 155 %, resp. 119 %. Carvana pokračuje v raste predaja, čo sa odzrkadľuje na raste akcií. Výborný rast a najmä zlepšenie ziskovosti sa stal katalyzátorom rastu firmy AppLovin, ktorá ponúka softvér založený na umelej inteligencii na reklamu pre vývojárov mobilných aplikácií. Tej sme sa bližšie venovali aj v našom podcaste analyzujeme 3 akcie.

Početné zastúpenie majú zároveň v rebríčku spoločnosti z finančného priemyslu. Môžeme spomenúť japonské poisťovňe MS&AD Insurance Group (105 %) a Tokio Marine (81 %), platformu na investovanie Robinhood (84 %), ktorej akcie podporilo napríklad i rozhodnutie odkupu akcií za 1 miliardu, taliansku banku Unipol Gruppo (75 %) a japonský investičný konglomerát Softbank (74 %).

Za zmienku stojí určite aj výkon hudobných streamovacích platforiem, konkrétne švédskeho Spotify (47 %), ktorý plní svoje sľuby ohľadom „roku speňaženia„, ale aj čínskeho Tencent Music Entertainment (64 %). V rebríčku nájdeme tiež dve reštauračné siete. CAVA Group (133 %), v súčasnosti 10. najhodnotejší reťazec na svete, sa zameriava na stredomorskú kuchyňu a na burze debutoval v polke minulého roka. Siedmy najcennejší reťazec Wingstop z USA si pripísal tento rok 68 % vďaka svojmu impozantnému rastu.

V centre pozornosti investorov je aj 75-ročný japonský výrobca športového oblečenia Asics (126 %), ktorý dosiahol rozkvet svojho podnikania v čase, kedy sa jeho konkurentom Nike a Adidas vôbec nedarí. Práve naopak Nike dosiahol historický prepad a Adidas zaznamenal prvú stratu za 30 rokov. Výborne sa darí aj americkému módnemu predajcovi Amercombie & Fitch, ktorý si pripísal 103 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNvidia je drahým trhákom. TOP 7 AI akcií z rozvojových trhov
Ďalší článokForex traderka Adriana Fučíková: Najväčšou výzvou je vydržať
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno