Rozvojové trhy a AI firmy

Nvidia a niekoľko ďalších amerických akcií sa stali takmer synonymom slova umelá inteligenciu. Však Nvidia sa vďaka nej stala, aspoň na chvíľu, najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Investori, ktorí sú ochotní sa pozrieť na rozvíjajúce sa trhy, môžu nájsť zaujímavé firmy spojené s AI, za výhodné ceny v porovnaní s mnohými americkými alternatívami. Ak sa zaujímate o rozvojové trhy, pripravili sme pre Vás podrobný článok o akciách z rozvojových trhov, ktoré by nemali chýbať na Vašom watchliste. Ak Vás téma zaujíma, môžete si prečítať článok nižšie:

Späť však k umelej inteligencií. Firmy z rozvojových krajín, ktoré zarábajú na AI, pochádzajú z Taiwanu, Južnej Kórey a častí juhovýchodnej Ázie. „Ak hľadáte príležitosti spojené s umelou inteligenciou, rozvíjajúce sa trhy sú miesto, kde sa môžete pozrieť,“ hovorí Anthony Sassine, senior investičný stratég pre Krane Funds. Dodáva, že niektoré z týchto firiem majú významné konkurenčné výhody v dizajne, výrobe a balení čipov. Tiež sú v porovnaní s firmami ako Nvidia, AMD či ASML, oveľa lacnejšie. Niektoré dokonca o polovicu.

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), ktorá sa nedávno vrátila do zoznamu TOP 10 najhodnotnejších firiem sveta, je zodpovedná za približne 90 % svetových superpokročilých polovodičov. Patrí teda medzi najznámejšie a najviac vlastnené AI akcie mimo USA. Pri 23-násobku budúcich 12-mesačných zárobkov sa obchoduje približne s 33 % zľavou oproti Nvidii. Časť tejto zľavy pochádza z geopolitického rizika, ktorý visí nad Taiwanom. Ostrovný štát totiž zostáva horúcou témou, keďže Čína si už dlhodobo robí na tento malý štát nároky.

Mnohé z firiem, ktoré sú kľúčové pre transformáciu sveta na AI, prechádza Áziou. Dopyt už bol prínosom pre dodávateľské reťazce v regióne. Pre investorov, ktorý radi obchodujú do vysoko-kapitalizovaných spoločností, dve juhokórejské firmy sú zaujímavou možnosťou. SK Hynix je lídrom v segmente pamätí s vysokou šírkou pásma, ktoré sú potrebné pre najnovšie procesory od Nvidie a jej konkurentov na pohon AI. Ide tiež o druhú najväčšiu spoločnosť v Južnej Kórei, podľa trhovej kapitalizácie, hneď po Samsungu.

Po obavách v minulom roku súvisiacich so zásobami, akcie pamäťovej spoločnosti vzrástli tento rok o približne 60 %, keď sa dopyt po jej AI súvisiacich čipoch začal prejavovať vo finančných výsledkoch. Dôvodom je, že súvisiace produkty s AI tvorili len 5 % minuloročných tržieb, ale manažment firmy hovorí, že by mohli dosiahnuť do roku 2028 až 60 %.

Najväčší rival SK Hynix, Samsung Electronics, je jednou z najlacnejších akcií, spojených s AI v Ázii. Samsung sa obchoduje pri 16,6 násobku očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Zisk spoločnosti Samsung sa v prvom štvrťroku 2024 výrazne zotavil, čo odráža zvrat v kľúčovej čipovej divízii spoločnosti a robustné predaje smartfónov Galaxy S24. Avšak investícia do Samsungu obnáša aj isté bremeno. To zahŕňa slabostí v iných oblastiach podnikania, aj vrátane smartfónov, a pretrvávajúcej kritiky, že zakladajúca rodina uprednostňuje kontrolu spoločnosti pred výnosmi pre akcionárov. Samsung tiež zaostáva za SK Hynix v oblasti pamäte s vysokou šírkou pásma.

Juhokórejské spoločnosti majú ďalší potenciálny katalyzátor, pretože Kórea sa snaží prinútiť firmy zvýšiť návratnosť pre akcionárov. Kórejské akcie boli dlhodobo stagnujúce kvôli problémom s riadením, čiastočne kvôli histórii rodinných konglomerátov. Tieto obavy by mohli ustúpiť, keďže vláda hľadá reformy a prestavbu riadenia podobnú tej, ktorú Japonsko zaviedlo za posledné desaťročie.

Nvidia je drahým trhákom. Rozvojové trhy a TOP 7 AI akcii
Zdroj: FinanceYahoo

Existuje tiež príležitosť v menších spoločnostiach, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou celkového AI dodávateľského reťazca alebo výstavby infraštruktúry potrebnej na jeho podporu. To zahŕňa spoločnosti ako Alchip Technologies, ktorá vyrába špecifické integrované obvody pre Amazon, Intel alebo Li Auto. Tieto čipy sú menšie, efektívnejšie a menej energeticky náročné ako všeobecné procesory, čo ich robí atraktívnejšími, keďže AI revolúcia zvyšuje energetické nároky. Pri 20-násobku predpokladaných výnosov je stále lacnejší než trhoví obľúbenci ako Nvidia a ASML. Akcie sú od maxima z marca tohto roka pritom nižšie o 43 %.

Zaujímavou okľukou na ceste ku AI môžu byť spoločností zaoberajúce sa chladením serverov, keďže zvýšený výpočtový výkon pre AI zvyšuje potrebu kvapalinového chladenia, ktoré je niekoľkonásobne drahšie ako tradičné vzduchové chladenie. Ako Nvidia uvádza svoj nový GB200 čip a serverovú architektúru, Todd McClone, manažér akcií rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti William Blair, hovorí, že to môže spotrebovať viac ako dvojnásobok elektriny v porovnaní so súčasnými produktmi.

Chladenie serverov by sa mohlo stať trhom rátajúcim 10 miliárd USD do dvoch rokov, rastúcim tempom 30 % ročne. Jednou z možností investície je spoločnosť Asia Vital Components, ktorá poskytuje tieto technológie chladenia. Hoci akcie prudko vzrástli, od začiatku roka o 128 %, McClone stále vidí príležitosť. Poznamenáva, že trh stále podceňuje potenciál zárobkov firmy.

McClone a ďalší analytici sa tiež zameriavajú na energetické akcie ako ďalší spôsob investovania do AI, vzhľadom na narastajúce energetické nároky. Dáta centrá môžu prispieť k 7 % globálnej energetickej spotreby do roku 2035. To je dôvod, prečo niektoré spoločnosti agresívne investujú do elektrifikácie a energeticky úsporných technológií.

Príkladom je malajzijská spoločnosť YTL Power International. Ide o malajzijský konglomerát pôsobiaci predovšetkým v energetickom sektore. Spoločnosť by mala ťažiť z množstva reforiem v malajzijskom energetickom sektore. Vláda totiž vidí rozmach dátových centier a krajina sa snaží stať regionálnym centrom, exportujúcim energiu do Singapuru a iných častí juhovýchodnej Ázie. Rast akcií spoločnosti sú priamym dôsledkom týchto reforiem. Za posledný rok vzrástli akcie YTL Power International o 285,5 %.

Ďalším svetlým príkladom je ďalšia juhokórejská firma HD Hyundai Electric, ktorá v prvom štvrťroku dosiahla takmer 40 % svojej celoročnej predpovede predaja. Firma sa špecializuje na výrobu a dodávky rôznych elektrických zariadení a systémov. Spoločnosť je známa svojimi produktmi v oblasti elektrifikácie a energetiky, vrátane transformátorov, rozvádzačov, generátorov a ďalších komponentov, ktoré sú kľúčové pre energetickú infraštruktúru. Akcie sa v súčasnosti obchodujú so zľavou približne 14 % oproti iným globálnym alternatívam pre energetické siete.

Nvidia je drahým trhákom. Rozvojové trhy a TOP 7 AI akcii
Zdroj: FinanceYahoo

Cestou môžu byť aj regionálne indexy. MSCI Taiwan, index, ktorý sleduje taiwanské akcie, sa obchoduje za približne 19-násobok predpokladaných ziskov, čo je oveľa menej ako 30-násobok budúcich ziskov, ktoré dosahuje Nasdaq Composite. MSCI Korea je oveľa lacnejší, obchoduje sa za 10-násobok budúcich ziskov.

Investovanie do rozvojových trhov je lákavá, ale aj riskantná záležitosť. Mali by mať akcie spoločností z rozvojových krajín v investičnom portfóliu svoje miesto? Tieto trhy predstavujú lákavé príležitosti, avšak pre každý úspešný príbeh rozvíjajúcich sa trhov, ako je Južná Kórea a Čína, existuje aj Venezuela alebo Rusko, ktoré majú všetky predpoklady na to, aby sa im darilo, ale nakoniec to dobre nedopadne. Preto si treba uvedomovať riziká spojené s takýmito trhmi. Viac sa dozviete v článku nižšie:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokMusk a Tesla šliapli na plyn, akcie najvyššie od januára
Ďalší článokTOP 50: Najlepšie akcie za prvú polovicu roka 2024
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno