Rok speňaženia

Hudobná streamovacia spoločnosť Spotify vzrástla o 5,7 % po tom, čo oznámila zvýšenie cien prémiového predplatného v USA. Ide o druhé zvýšenie švédskej spoločnosti za rok. Manažment firmy uviedol, že v priebehu budúceho mesiaca dostanú predplatitelia v USA e-mail s vysvetlením zmien predplatného. Cena individuálneho predplatného sa zvyšuje na 11,99 USD mesačne z 10,99 USD, plán Duo sa zvýši na 16,99 USD zo 14,99 USD a rodinný plán bude stáť 19,99 USD zo 16,99 USD. Študentský plán zostane na 5,99 USD.

Zvyšujeme cenu Premium Individual, aby sme mohli naďalej investovať a inovovať ponuku našich produktov a funkcií a prinášať vám tie najlepšie služby,“ uviedli predstavitelia spoločnosti. Zdá sa, že investori túto správu prijali vľúdne a akcie vzrástli o takmer 6 % na 313,6 USD. V tomto roku akcie zatiaľ vzrástli o +66 %.

„Hovorili sme o roku 2024 ako o roku speňaženia a túto ambíciu plníme,“ povedal CEO firmy Daniel Ek v apríli na margo zisku. „Teraz, keď sme sa zamerali na silný rast výnosov a expanziu marže, vidíme jasnú príležitosť zabezpečiť, aby sme aj naďalej rástli na vrchol našej cesty.“ Za prvý štvrťrok spoločnosť dosiahla vyšší zisk, ako sa očakávalo, ale zaostala za prognózou rastu používateľov.

„Rok speňaženia“ Spotify je v plnom prúde
Zdroj: Spotify IR

Spotify je jednou z mnohých spoločností, ktoré bojujú o podiel v rámci mesačných výdavkoch spotrebiteľov na predplatné streamovacích služieb. Rovnako ako jeho konkurenti musí nájsť rovnováhu medzi zvyšovaním cien a udržiavaním a rozširovaním svojej predplatiteľskej základne. Našťastie pre švédsku firmu je však hudobná scéna oveľa menej preplnená ako v prípade filmov a televízie. Spoločnosti, ktoré začali ponúkaním samostatných streamovacích služieb, čoraz viac spájajú svoje ponuky a ponúkajú spojené balíky programov. Pozri aj:

Akcie Spotify


Akcie firmy od začiatku roku vzrástli o +66,1 % a za posledných 12 mesiacov o +100 % a ich aktuálna cena je 313,6 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 543 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 194,6 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 62,4 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAMD a Nvidia ako Pepsi a Coca-Cola polovodičového priemyslu
Ďalší článokAkciová debata Jaroslava Brychtu a Petra Horáčka už tento štvrtok!
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno