Dell na maximách

Akcie spoločnosti Dell Technologies vystrelili na rekordné úrovne a získavajú na popularite v dôsledku širšieho nadšenia trhu ohľadom umelej inteligencie. Akcie za posledných päť obchodných dní vzrástli o takmer 10 % a od začiatku roka stúpli už o viac ako 70 %. Dell si dokonca za posledných 12 mesiacov pripísal +206,9 %, čo je približne podobný rast ako u súčasného miláčika Wall Street, Nvidie (215,9 %) .

Od “supervýkonu“ +771,4 % spoločnosti Super Micro Devices za posledný rok, to má síce ďaleko, ale aj tak ide o úctyhodný výkon. Dôvody rastu pre všetky tri spomínané organizácie sú rovnaké, umelá inteligencia. Dell koncom februára zverejnil lepšie ako očakávané finančné výsledky, najmä vďaka silnému dopytu po serveroch pre umelú inteligenciu poháňaných čipmi Nvidia H100. Akcie firmy v reakcií na výsledky vzrástli o 30 %.

Manažment firmy vtedy uviedol, že objednávky na AI servery na konci štvrťroka dosiahli hodnotu 2,9 miliardy USD, čo je viac ako 1,6 miliardy USD v predchádzajúcom štvrťroku a 800 miliónov USD pred dvoma štvrťrokmi. Predstavitelia tiež ohlásili obrovský záujem o ich servery pre umelú inteligenciu. Manažment ešte dodal, že existuje ďalší dopyt po serveroch poháňaných čipmi AMD čakajúcich na GPU MI300 a po ďalšej generácii čipov od spoločnosti Nvidia.

Za rastom sú aj iné faktory

Jeden z nich, ktorý ešte len prichádza, je vznik AI počítačov, ktoré by mali začať byť doručované tento rok spoločnosťou Dell a ďalšími výrobcami počítačov. Viceprezident organizácie Jeff Clarke povedal, že do konca finančného roka 2025 bude každý piaty počítač, ktorý Dell predá, schopný vykonávať AI úlohy. Celkový počet takýchto PC by sa do konca finančného roku 2026 mohol zdvojnásobiť.

Ďalšou divíziou, ktorá by mohla byť poháňaná umelou inteligenciou, je podnikové úložisko. To predstavovalo približne 20 % celkových príjmov firmy v poslednom štvrťroku. Táto divízia však v poslednom štvrťroku medziročne klesla o 10 %. Avšak existujú známky toho, že výstavba AI dátových centier vytvára nový dopyt po úložných produktoch. Dell uviedol, že objednávky na úložné produkty boli v poslednom štvrťroku vyššie ako ročný priemer.

Pri oznámení kvartálnych výsledkov pred pár týždňami Micron Technology oznámil, že AI dátové centrá rýchlo spotrebúvajú pevné disky, ktoré sú napájané pamäťovými čipmi NAND namiesto konvenčných rotačných diskov. Micron uviedol, že jeho predaj SSD pre podniky medziročne vzrástol o 100 % v poslednom štvrťroku. „Predávame všetko, čo vieme vyrobiť,“ povedal viceprezident a hlavný obchodný riaditeľ spoločnosti Micron Sumit Sadana. Išlo tak o dobré správy pre Micron a pozitívny signál aj pre spoločnosť Dell a ďalších predajcov úložných zariadení.

Akcie Dell


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +206,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 127,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 29,2 násobok zisku na akciu (P/E); 14,9 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 11,4 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová hodnota je na úrovni 90,7 miliárd USD. Dividendový výnos pri súčasnej cene akcií predstavuje 1,4 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTSMC je na roztrhanie, výrobca čipov hlási najvyšší rast tržieb za viac ako rok
Ďalší článokInflácia v USA opäť rastie, zníži Fed úrokové sadzby až na jeseň?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno