Akcie Tesly vyskočili o 10 %

Tesla včera zaznamenala značný rast po tom, čo výrobca elektrických vozidiel oznámil, že kvartálne dodávky vozidiel klesli menej, než sa očakávalo. Akcie výrobcu elektrických vozidiel uzavreli deň s nárastom 10 % na cene 231,26 USD, čo je najvyššia zatváracia cena od januára a najlepší výkon v indexe S&P 500.

Akcie spoločnosti vzrástli už šesť dní po sebe, pričom za toto obdobie stúpli o 27 %. To je najdlhšia rastová séria od minulého júla. Aj napriek tomuto nárastu sú akcie firmy stále nižšie o 6,9 % od začiatku roka a o 44 % pod svojím historickým maximom dosiahnutým v novembri 2021. Tesla mala totiž katastrofálny štart do nového roka, čo jej vynieslo nechcený titul najhoršej akcie v S&P 500 v tomto roku. Prepad Tesly dokonca stál Elona Muska titul najbohatšieho človeka na svete. Hlavným dôvodom je cenová vojna v Číne. Súčasné trenice medzi USA a Čínou tiež prilievajú olej do ohňa.

Americká administratíva pod vedením prezidenta Joea Bidena oznámila významné zvýšenie ciel na dovoz tovarov z Číny. Clá na elektrické vozidlá sa už v tomto roku zvýšia zo 25 % na 100 %. Do toho sa vložila aj Európa. Európska komisia oznámila, že plánuje od tohto mesiaca uvaliť clá na EV až do výšky 25 %. Tento krok môže viesť k eskalácii napätia a obchodnej vojne s Čínou.

Zdá sa však, že je automobilka z najhoršieho vonku. Výrobca EV dodal 443 956 vozidiel počas druhého štvrťroka, čo bolo viac než konsenzuálny odhad analytikov 439 302. „V druhom štvrťroku sme vyrobili približne 411 000 vozidiel a dodali približne 444 000 vozidiel,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti.

Tento počet dodávok za druhý štvrťrok je vyšší ako 386 810 vozidiel globálne dodaných v prvom štvrťroku, ale nižší ako približne 466 140 dodaných pred rokom. Napriek medziročnému poklesu dodávok niektorí analytici poukazujú na to, že priemysel EV môže súčasnú situáciu zvládať lepšie, než sa očakávalo. K lepším než očakávaným výsledkom prispela cenová politika Tesly, ktorá ako prvá začala na kľúčovom čínskom trhu so znižovaním cien.

Člen “Veľkej sedmičky“ čelil silnej konkurencii zo zahraničia od svojich čínskych konkurentov uprostred klesajúceho trhu s elektromobilmi. Aby firma znížila náklady, začiatkom tohto roka prepustila viac ako 10 % svojho globálneho personálu, čo niektorí analytici videli ako signál ťažkých časov, ktoré prídu. Počas akcionárskeho stretnutia spoločnosti minulý mesiac CEO Elon Musk potvrdil, že krátkodobý dopyt a predaje budú stále zápasiť s prekážkami, keďže odvetvie prechádza prechodným obdobím. „Je to náročné obdobie,“ povedal Musk o trhu s EV a dodal, že konkurenti tiež obmedzujú svoje investície a výrobu elektrických vozidiel.

Diverzifikácia biznisu

Investorov však zaujal aj fakt, že slušne rastie aj energetický biznis podniku. Ten v súčasnosti tvorí 6,2 % podiel celkových tržieb. Hrubé marže v tomto segmente sú však vyššie ako pri výrobe elektromobilov a dosahujú takmer 19 %. Na obrázku nižšie je uvedená kapacita energie spoločnosti v megawatthodinách. Ako môžeme vidieť, v druhom kvartáli prišlo k dramatickému rastu na 9,4 GWh. Hlavným dôvodom tohto rastu je uvedenie do prevádzky novej továrne na tzv. megapacks.

Musk a Tesla šliapli na plyn, akcie najvyššie od januára
Zdroj: Tesla IR

Megapacks sú veľkokapacitné energetické úložiská navrhnuté na stabilizáciu elektrickej siete a podporu integrácie obnoviteľných zdrojov energie. Ide o veľké batérie, ktoré dokážu skladovať významné množstvo energie a uvoľniť ju v čase potreby. Tesla zarába na Megapackoch prostredníctvom viacerých obchodných modelov, ktoré zahŕňajú priamy predaj, servis a údržbu, poskytovanie energetických služieb a obchodovanie s energiou. Tieto rôzne prístupy umožňujú Tesle generovať príjmy z rôznych aspektov energetických úložiskových riešení a zabezpečiť dlhodobý rast a rozvoj v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a stabilizácie energetických sietí.

Podľa predstaviteľov firmy má mať táto továreň, ročnú kapacitu na úrovni 40 GWh. Ide tak o približne 3 krát takú kapacitu, aká bola v minulom roku. Za celý rok 2023 predstavovali príjmy z tohto segmentu 6 miliárd USD. Mnoho analytikov očakáva, že podiel tohto segmentu bude v nasledujúcich rokoch rásť.

Musk a Tesla šliapli na plyn, akcie najvyššie od januára
Zdroj: Tesla IR

Tesla pomohla Nasdaqu dosiahnuť 22. rekord v roku

Nárast akcií Tesly v utorok pomohol indexom Nasdaq Composite a S&P 500 dosiahnuť nové maximá počas inak pokojného predprázdninového obchodovania. Hlavné indexy sa počas dňa pohybovali medzi malými ziskami a stratami, ale pred záverečným zvonom zamierili vyššie. Technologický Nasdaq vzrástol o 0,8 %, čím dosiahol 22. rekordné zatvorenie v roku 2024, zatiaľ čo S&P 500 si pripísal 32. rekordný zápis s nárastom o 0,6 %. Dow Jones Industrial Average vzrástol o 0,4%, teda o 162 bodov.

Akcie Tesla


Akcie Tesly od začiatku roku klesli o -6,9 % a ich aktuálna cena je 231,2 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 59,1 násobok zisku na akciu (P/E); 68,2 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 58,8 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 737,5 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokInflácia v eurozóne v júni klesla na 2,5 %
Ďalší článokNvidia je drahým trhákom. TOP 7 AI akcií z rozvojových trhov
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno