Super Micro a Deckers S&P 500

Super Micro Computer a Deckers Outdoor budú pridané do amerického akciového indexu S&P 500, podľa správ S&P Dow Jones Indices, ktorá na index dohliada. Technologická firma a návrhár športovej obuvi po tejto správe vzrástli o 19 % a 3 %. Pridané by mali byť 18. marca 2024. Spoločnosti nahradia Zions Bancorpation a Whirlpool, ktorý sa presunie do indexu S&P MidCap 400. Tieto zmeny sú súčasťou pravidelných úprav, ktoré majú za cieľ zabezpečiť, aby indexy presne odrážali aktuálnu podobu amerického trhu.

Super Micro Computer je jedným z víťazov ošiaľu okolo umelej inteligencie. Jeho akcie za posledných 12 mesiacov stúpli takmer deväťnásobne a v roku 2024 dosiahli rast +276,4 %. Super Micro hrá dôležitú úlohu v odvetví čipov pre dátové centrá tým, že transformuje hardvér od spoločností ako Nvidia na spotrebiteľské počítače, ktoré podniky môžu využiť na ukladanie dát a školenie aplikácií umelej inteligencie. S rastúcim dopytom po čipoch umelej inteligencie sa zvyšuje aj úspech tejto spoločnosti.

Vedenie firmy preto zvýšilo výhľad pre druhý fiškálny štvrťrok z pôvodného najlepšieho scenára vo výške 2,9 miliardy USD na nové rozmedzie medzi 3,6 až 3,65 miliardy USD. Tento krok odráža silný potenciál spoločnosti a dôveru v jej schopnosť dosahovať významné finančné výsledky. Okrem toho je spoločnosť obľúbená aj v sektore vedeckého výskumu a vývoja, v rámci spracovania a analýzy veľkých objemov údajov a na výpočtové operácie s vysokým výkonom. O úspechu firmy sme písali aj v článku TOP 50 akcií za rok 2023:

Druhým prírastkom v indexe je Deckers Outdoor Corporation, ktorá sa špecializuje na dizajn, výrobu a predaj obuvi a ďalších produktov v oblasti outdoorového oblečenia. Firma je známa predovšetkým svojimi značkami, medzi ktoré patria UGG, Teva, Sanuk, Hoka One One a Koolaburra. Tieto značky ponúkajú širokú škálu obuvi a doplnkov, ktoré si získali popularitu medzi záujemcami o outdoorové aktivity alebo tých, ktorí preferujú pohodlnú a štýlovú obuv.

Za posledných 12 mesiacov sa hodnota akcií spoločnosti zvýšila o +113,7 % a v roku 2024 zatiaľ vzrástla o takmer 40 %. Tieto pozitívne výsledky sú dôkazom silnej pozície spoločnosti na trhu a jej schopnosti prispôsobiť sa meniacim sa potrebám zákazníkov. Investori majú tendenciu reagovať pozitívne na takéto úspechy, čo môže mať za následok ďalší rast hodnoty akcií tejto spoločnosti.

S&P 500


Na nasledujúcom grafe je zobrazený vývoj jednotlivých spoločností nachádzajúcich sa v indexe S&P 500 od začiatku tohto roka. Kľúčový americký index S&P 500 si od začiatku roka pripísal +8,2 %, pričom analytici sa teraz zameriavajú na rok 2024. Pôvodné cenové ciele pre index S&P 500 sa pohybovali v rozsahu od 4 200 do 5 000 bodov. Avšak rally v tomto roku prinútila viaceré investičné banky zmeniť svoje cieľové hodnoty pre tento hlavný americký index.

Super Micro a Deckers novými prírastkami S&P 500


S&P 500 potreboval viac ako dva roky na získanie posledných 1 000 bodov. Stále väčší počet analytikov z Wall Street však verí, že tentoraz by to mohlo trvať menej ako rok. Keďže S&P 500 nedávno prekročil hranicu 5 000 bodov a pokračoval v dosahovaní nových rekordov, stratégovia zvyšujú svoje ciele na koniec roka. Najnovší je Barclays, ktorý posunul svoju cieľovú cenu na koniec roka na 5 300 bodov z pôvodných 4 800, keďže zisky veľkých technologických firiem a ekonomika USA ďalej prekvapujú konsenzus. Najpesimistickejší výhľad ponúkla najväčšia banka sveta JP Morgan Chase, ktorá odhaduje S&P 500 na úrovni 4 200 bodov.

Tento vývoj indikuje dynamiku trhu a rôzne očakávania od analytikov s ohľadom na súčasný ekonomický a politický kontext. Je dôležité, že investičné banky aktualizujú svoje prognózy na základe nových údajov a trendov na trhu, aby poskytli investorom čo najaktuálnejšie informácie na základe ktorých môžu robiť informované investičné rozhodnutia.

Váhy v indexe S&P 500

Super Micro a Deckers novými prírastkami S&P 500
Zdroj: Visualcapitalist

Standard & Poor’s 500, známejší pod skratkou S&P500 je index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Je to jeden z najsledovanejších akciových indexov a je považovaný za referenčný bod pre celkové zdravie akciového trhu v USA.

Váha jednotlivých spoločností v indexe je počítaná trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že väčšie spoločnosti majú väčší vplyv na výkonnosť indexu. V dôsledku toho majú zmeny cien akcií väčších spoločností výraznejší vplyv na celkový pohyb indexu. Index S&P 500 sa často používa ako benchmark na hodnotenie výkonnosti podielových fondov, fondov obchodovaných na burze (ETF) a iných investičných portfólií.

Cenový vývoj S&P 500


Na grafe vyššie je zobrazený historický vývoj akciového indexu S&P 500. Za posledných 26 rokov rástol priemerným ročným tempom cca +11,5 % a aktuálne sa obchoduje na cene 5 130,95 bodov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokKomodity: Február 2024 na komoditných trhoch
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno