Investori a druhé kolo volieb

Prvé kolo volieb vo Francúzsku ukázalo, že krajina je politicky rozdelená. Národná strana (NR) vedená Marine Le Penovou získala medzi 33 % a 34,2 % hlasov. Ľavicová koalícia nasleduje s 28,5 % až 29,6 % a centristická aliancia prezidenta Emmanuela Macrona s 21,5 % až 22,4 %. Volebná účasť dosiahla 59,4 %, najvyššiu od roku 1986.

NR by mohla získať medzi 230 a 315 kresiel, Nová populárna fronta medzi 115 a 200 kresiel a Macronova aliancia medzi 60 a 120 kresiel. Napriek tomuto výsledku Národná strana stále nedosiahne absolútnu väčšinu, čo sťažuje presadzovanie legislatívy. Program Marine Le Penovej zahŕňa protiimigračnú politiku, zníženie daní a zníženie dôchodkového veku, čo môže výrazne zvýšiť vládny deficit. Druhé kolo volieb sa uskutoční 7. júla a rozhodne o budúcnosti krajiny. Ak NR nezíska dostatočný počet kresiel, do hry vstúpi vyjednávanie medzi stranami.

Politická neistota spôsobila prepad hlavných európskych akciových trhov. Francúzsky index CAC 40 klesol v júni o 6,42 %, Euro Stoxx 600 o 2,08 % a DAX o 1,42 %. Euro oslabovalo voči väčšine ostatných G-10 mien kvôli rastúcej moci krajnej pravice v EÚ parlamentných voľbách. Francúzsky index CAC 40 po výraznom poklese, spojenom s politickou neistotou krajiny, je najmenej výkonným spomedzi veľkých ekonomík.

Euró oslabuje v očakávaní druhého kola volieb vo Francúzsku
Zdroj: FinanceYahoo

Investori sa zároveň zbavovali francúzskych štátnych dlhopisov, pričom rozdiel medzi 10-ročnými výnosmi francúzskych a nemeckých dlhopisov stúpol na 81,1 bázických bodov, čo je najvyššia úroveň od roku 2012. V čase krízy sú nemecké vládne dlhopisy považované za bezpečné aktíva v Európe.

Nemecko minulý týždeň zastavilo spoločné vydanie vládnych dlhopisov na podporu obranného systému kvôli politickej neistote vo Francúzsku. Rast vplyvu krajnej pravice môže odradiť zahraničné investície a ohroziť technologický pokrok Francúzska, čo môže mať vplyv na ambiciózny plán Emmanuela Macrona prilákať do krajiny investície vo výške až 15 miliárd EUR, najmä v oblasti technológií, umelej inteligencie a farmaceutík.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Jednotlivé indexy si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie Chewy na horskej dráhe, Roaring Kitty opäť úraduje
Ďalší článokDungeon & Fighter Mobile novým blockbusterom pre Tencent
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno