Pokračovanie predaja akcii Alibaba

SoftBank by mal predať väčšinu svojho podielu v čínskom internetovom gigante Alibaba informoval denník Financial Times, čo je posledným znakom toho, že dlhodobí čínski investori znižujú svoju angažovanosť v tejto oblasti. Japonský technologický investor predal tento rok akcie Alibaby za viac ako 7 miliárd dolárov prostredníctvom predplatených forwardových kontraktov po tom, čo vlani predal akcie za 29 miliárd dolárov. Zmluvy dávajú SoftBank opciu na odkúpenie akcií späť.

Firma uviedla, že uprednostní finančnú disciplínu pred hľadaním správneho času na ofenzívu s investíciami. Investori tiež špekulujú, či spoločnosť spustí ďalší program spätného odkúpenia. Akcie Alibaby vo štvrtok v Hongkongu klesli až o 5,2 %, čím vymazali trhovú hodnotu približne 13 miliárd dolárov. Akcie SoftBank sa v Tokiu nezmenili po tom, čo tento rok do stredajšieho záveru klesli o približne 8 %.

Predaj zníži vlastníctvo japonského konglomerátu v Alibabe na menej ako 4 %, uviedol denník. To je pokles z približne 14,6% podielu, o ktorom spoločnosť uviedla, že si ho plánuje držať do konca septembra. Softbank kedysi vlastnila asi tretinu spoločnosti, od počiatočnej investície 20 miliónov dolárov do jednej z najznámejších stávok rizikového kapitálu. „Myslíme si, že pokrok v monetizácii držaných aktív by zvýšil šance na oznámenie o spätnom odkúpení,“ uviedol analytik Citibank Mitsunobu Tsuruo.

Alibaba sa spolu s ďalšími technologickými spoločnosťami v posledných rokoch dostala pod intenzívny drobnohľad zo strany čínskej vlády a jej akcie sa prepadli. Minulý mesiac líder online obchodu uviedol, že plánuje rozdeliť svoje impérium v hodnote 240 miliárd dolárov na šesť divízií, s ktorými by mohli prísť aj nové IPO. SoftBank, kedysi jeden z najväčších investorov v Silicon Valley, utrpel straty v miliardách dolárov vo svojom Vision Fund, ktorý zvýšil ocenenie startupov po celom svete svojimi veľkými stávkami na stovky začínajúcich spoločností.

SoftBank by mal predať väčšinu svojho podielu v čínskom internetovom gigante Alibaba informoval denník Financial Times, čo je posledným znakom toho, že dlhodobí čínski investori znižujú svoju angažovanosť v tejto oblasti.

V minulom roku znížil počet zamestnancov vo svojej jednotke Vision Fund, pretože prestala aktívne vyhľadávať nové investície. Tento týždeň SoftBank uviedla, že plánuje predať svoju rannú fázu rizikového kapitálu SoftBank Ventures Asia, jednu z ciest, pomocou ktorej hľadala sľubné startupy. Zakladateľ miliardár SoftBank, Masayoshi Son, povedal, že sa chce zamerať na plánovaný zoznam svojej jednotky na návrh čipov Arm. Očakáva sa, že opätovné zainvestovanie do spoločnosti Arm, bude pre najväčšieho technologického investora na svete veľkou neočakávanou udalosťou.

Iní dlhodobí čínski investori znižovali svoju expozíciu v Číne. Tencent sa tento týždeň prepadla po náznakoch, že jej najväčší akcionár Prosus môže predĺžiť predaj akcií čínskej technologickej firmy. Za posledných 14 mesiacov SoftBank vyniesla v priemere 92 dolárov za akciu z forwardového predaja 389 miliónov akcií Alibaba, uviedol Financial Times. Táto hodnota je oveľa nižšia ako historické maximum spoločnosti 317 dolárov za akciu.

Čo je SoftBank ?

SoftBank je japonská nadnárodná konglomerátna holdingová spoločnosť so sídlom v Tokiu v Japonsku. Spoločnosť bola založená v roku 1981 Masayoshi Son a pôvodne začala ako distribútor počítačového softvéru. Dnes je SoftBank Group jednou z najväčších svetových technologických spoločností so širokým spektrom investícií v rôznych odvetviach, ako sú telekomunikácie, internetové služby, AI, robotika, energetika, financie a ďalšie.

Firma má rozmanité portfólio spoločností, ktoré zahŕňa niektoré z najznámejších svetových značiek, ako sú Arm, Boston Dynamics, Uber, Alibaba, WeWork a Yahoo! Japonsko. Spoločnosť je tiež väčšinovým vlastníkom Sprint Corporation, jednej z najväčších telekomunikačných spoločností v Spojených štátoch. V posledných rokoch SoftBank aktívne investuje do špičkových technológií, akými sú umelá inteligencia, robotika a internet vecí (IoT). Vision Fund spoločnosti, investičný fond v hodnote 100 miliárd dolárov spustený v roku 2017, výrazne investoval do spoločností ako Slack, DoorDash a TikTok.

Organizácia je tiež známa svojim zakladateľom a generálnym riaditeľom Masayoshi Son, ktorý je renomovaným podnikateľom a investorom. Podieľal sa na niektorých z najvýznamnejších technologických obchodov v histórii, vrátane akvizície Vodafone Japan a fúzie spoločností Sprint a T-Mobile US. Celkovo je SoftBank vysoko vplyvnou spoločnosťou v globálnom technologickom prostredí, ktorá má skúsenosti s investíciami do inovatívnych a prevratných technológií.

Akcie SoftBank


Akcie SoftBank, za posledných 12 mesiacov klesli o -14,3 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 19,23 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 22,3 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF). Dividendový výnos spoločnosti predstavuje 0,8 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTop americké banky zažívajú najväčší odliv vkladov za 10 rokov, Buffett ukľudňuje: „nikto nepríde o peniaze“
Ďalší článokTechnológie raz a navždy zmenia ropný priemysel
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno