Japonský jen a čínske akcie

Jeden z najväčších investičných fondov v Ázií a Tichomorí, Invesco Pacific Fund, ktorý patrí pod Invesco, globálneho správcu aktív, nakupuje čínske akcie, ktoré zlacneli. Invesco Pacific Fund, ktorý v minulom roku prekonal 91 % svojich konkurentov, podľa manažéra fondu Tonyho Robertsa počas tohto obdobia znížil nemalý podiel v spoločnosti Honda Motor, avšak stále zostáva jeho najväčšou expozíciou.

Roberts povedal, že sa vo fonde zamerali na čínske akcie, ktoré sú momentálne vo “výpredaji“ a svoje investície tak zamerali do viacerých čínskych spoločností. A to aj napriek tomu, že podiely v druhej najväčšej svetovej ekonomike tento rok neustále klesali v dôsledku spomalenia rastu krajiny a klesajúceho trhu s nehnuteľnosťami, ktorý vykazuje len málo známok oživenia.

Manažér známeho fondu tiež tvrdí, že japonská mena dosahuje dno. Tieto vyjadrenia sú v súlade s prognózami analytikov prieskumu agentúry Bloomberg. Mena bola podporená špekuláciami, že Bank of Japan môže upraviť svoju menovú politiku a existujú aj obavy, že úrady by mohli zasiahnuť na devízovom trhu, aby nakúpili jen, ak príliš oslabí.

Čo sa týka čínskych akcií, Roberts hľadá hodnotu na trhu, ktorý má za sebou hrozný rok. Začiatkom tohto mesiaca čínske akcie vymazali všetky zisky, ktoré zaznamenali počas ich “obrovského znovuotvorenia“, ktoré sa začalo koncom roka 2022, aj keď minulý týždeň znížili niektoré z týchto strát.

Medzi národnými akciami vidí príležitosti v developeroch, ktorých držba hotovosti prevyšuje ich záväzky, keďže tieto firmy by mohli získať aktíva od spoločností v problémoch. Roberts má tiež rád firmy na automatizáciu tovární, ktoré môžu konkurovať japonským alebo nemeckým konkurentom. Príležitosti vidí vo firmách ako JD.com či Alibaba. Taktiež vidí potenciál u firiem, ktoré poskytujú poistenia, ktorých cieľom je rásť zachytením veľkej nepoistenej populácie v pevninskej Číne.

Niektorí pozorovatelia trhu tvrdia, že výpredaj čínskych akcií podčiarkuje hlboko zakorenenú medvediu tendenciu k trhu. Morgan Stanley radí investorom, aby nekúpili pokles vzhľadom na krehký trhový sentiment a na to, že odlevy zahraničných fondov budú pravdepodobne pretrvávať.

„Ak sa pozriete na ocenenia, pesimizmus v ekonomike je dosť extrémny,“ povedal Roberts. Čínske akcie sa obchodujú približne 10-násobne oproti ich jednoročným budúcim ziskom v porovnaní s pomerom približne 15-násobkom pre japonské akcie podľa indexov MSCI. Fond s hodnotou 312 miliónov USD má od januára 2022 väčšie podiely v čínskych akciách v porovnaní s benchmarkom MSCI Asia Pacific index. Čínske akcie v súčasnosti predstavujú 20 % portfólia investičného fondu.

Podiely v japonských firmách predstavujú takmer tretinu portfólia fondu a Honda je stále najväčším podielom Robertsa v tejto krajine. Poháňané oslabením jenu, ktoré zvyšuje exportné zisky, akcie Hondy v tomto roku zatiaľ vzrástli o 58 %, čo je takmer trojnásobok ziskov širšieho indexu Topix, jedného z hlavných akciových indexov v Japonsku, ktorý zahŕňa viac ako 1 900 spoločností a je vážený na základe ich trhovej kapitalizácie. Napriek nedávnemu poklesu sa hlavné japonské akciové indexy tento rok zatiaľ vyšplhali o viac ako 18 %, čím porazili väčšinu svojich globálnych konkurentov.

Depreciácia meny a snaha Japonska o zlepšenie správy a riadenia spoločností boli zatiaľ najväčšími brzdami rastu akcií v krajine, povedal Roberts. Tokijská burza napríklad naliehala na spoločnosti, aby podnikli kroky na zvýšenie svojej trhovej hodnoty. Aj keď očakáva, že reforma správy bude naďalej pomáhať japonským akciám, jen ako podporný faktor slabne.

Inflácia v Japonsku už 18 mesiacov po sebe prekročila 2% cieľ Bank of Japan a rast spotrebiteľských cien v Tokiu sa v októbri nečakane zrýchlil. Vyššie ceny môžu zvýšiť tlak na tvorcov politík, aby zabránili ďalšiemu oslabovaniu jenu a zhoršovaniu inflácie.

„Vláda nemusí uspokojiť len svojich exportérov, ale musí uspokojiť aj svojich dovozcov a ďalších ľudí, ktorí za nich budú hlasovať,“ povedal finančný manažér so sídlom v Spojenom kráľovstve.

Jednou z hlavných príčin poklesu jenu je veľký rozdiel medzi výnosmi štátnych dlhopisov, ktorý sa tento mesiac dotkol 5 % v prípade 10-ročných dlhopisov USA oproti približne 0,88 % v prípade jeho japonského náprotivku. Ale tento rozdiel sa „s väčšou pravdepodobnosťou zmenší, ako rozšíri“, čo je ďalší dôvod, prečo môže byť slabosť jenu pod kontrolou, povedal Roberts.

Invesco Pacific Fund a podiely v bankách

Rovnako ako ostatné špičkové fondy, aj Invesco Pacific Fund má prevažné podiely v japonských bankách, ako je Sumitomo Mitsui Financial Group. Nízky pomer ceny a účtovnej hodnoty v sektore, 0,7-násobok pre index bánk Topix v porovnaní s 1,29 pre široký ukazovateľ Topix, môže podnietiť firmy, aby vyvinuli ďalšie úsilie na zlepšenie návratnosti vlastného imania a zrušenie krížových podielov.

Zatiaľ čo iní správcovia fondov vidia príležitosti v defenzívnych akciách, Roberts je zdržanlivý k odvetviam poháňaným domácim dopytom vrátane maloobchodu a železníc a tvrdí, že klesajúca populácia a zákaznícka základňa sťažujú zvyšovanie cien alebo rast marží.

MSCI Asia Pacific index

MSCI Asia Pacific Index je široko uznávaný index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť akciových trhov v ázijsko-pacifickom regióne. Je to jeden z regionálnych indexov vytvorených spoločnosťou MSCI, globálnym poskytovateľom nástrojov a služieb na podporu investičného rozhodovania. Investori a finanční profesionáli používajú indexy ako MSCI Asia Pacific Index na rôzne účely vrátane alokácie aktív, analýzy výkonnosti a investičného prieskumu. Je to dôležitý nástroj pre pasívnych aj aktívnych investorov, ktorí chcú získať expozíciu na ázijsko-tichomorských akciových trhoch alebo zhodnotiť svoje investičné stratégie v regióne.

MSCI Asia Pacific Index zahŕňa akcie zo širokého spektra krajín ázijsko-pacifického regiónu. Geografické rozloženie krajín spolu s jednotlivými odvetviami môžete vidieť na obrázku nižšie. India ako nastupujúca veľmoc tvorí 10 % tohto indexu. Index je navrhnutý tak, aby investorom poskytol komplexný pohľad na výkonnosť akciových trhov v ázijsko-tichomorskom regióne. Často sa používa ako benchmark pre výkonnosť portfólia, čo investorom umožňuje posúdiť, ako sa darí ich investíciám v regióne v porovnaní so širším trhom.

Invesco Pacific Fund vsádza na Čínu a berie zisky zo slabého jenu
MSCI Asia Pacific Index je široko uznávaný index akciového trhu

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokErste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Ďalší článokTrading restart: Nový video kurz pre pokročilých traderov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno