Rokovania medzi Apple a Google

Podľa správy Bloomberg predstavitelia druhej najhodnotnejšej firmy na svete Apple rokujú o integrácii umelej inteligencie Google Gemini do iPhonu. Tieto rozhovory sa týkajú licencovania Gemini na nové funkcie, ktoré majú prísť s aktualizáciou softvéru iPhonu tento rok. Podľa správy nebolo zatiaľ rozhodnuté o spôsobe implementácie dohody.

Akcie Alphabet, materskej spoločnosti Google, vzrástli o 5 % v rozšírenom obchodovaní, zatiaľ čo akcie Apple vzrástli o 0,5 %. Je nepravdepodobné, že by akákoľvek dohoda bola oznámená skôr ako v júni, keďže Apple plánuje usporiadať svoju každoročnú konferenciu pre vývojárov. Podľa správy nedávno rokovala spoločnosť Apple aj s tvorcami ChatGPT, spoločnosťou OpenAI, o využití ich modelu.

Potenciálna dohoda medzi firmami by mohla pomôcť Google rozšíriť využitie svojich služieb umelej inteligencie na viac ako 2 miliardy aktívnych zariadení Apple, čím by posilnila snahy vyrovnať sa s OpenAI, ktorá má podporu Microsoftu. Taktiež by mohla pomôcť zmierňovať obavy investorov o pomalé zavádzanie aplikácií s umelou inteligenciou spoločnosti Apple, ktorá po 10 % poklese akcií stratila postavenie najhodnotnejšej firmy na svete.

Obidve spoločnosti majú roky trvajúce partnerstvo, ktoré robí Google predvoleným vyhľadávačom v internetovom prehliadači Safari od Apple. Spolupráca na poli s umelou inteligenciou by mohla pomôcť Alphabet prekonať obavy, že služby ako ChatGPT by mohli ohroziť jej dominanciu vo vyhľadávaní. Avšak dohoda by mohla prilákať prísnejšie skúmanie zo strany amerických regulačných orgánov, ktoré žalovali Google s argumentom, že nezákonne potláčal súťaž tým, že platil miliardy USD Apple na udržanie svojho monopolu vo vyhľadávaní.

Google sa v januári spojil so Samsungom, konkurentom Apple, aby implementoval svoju technológiu genAI do smartfónov Galaxy S24, v rámci svojich snáh posilniť využitie Gemini po niekoľkých neúspešných krokoch počas jeho zavádzania. Výkonný riaditeľ Apple Tim Cook minulý mesiac povedal, že spoločnosť investuje do generatívnej umelej inteligencie a viac o jej plánoch pre využitie tejto technológie odhalí neskôr v tomto roku.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSwisscom kúpi operátora Vodafone Italia za 8 miliárd EUR
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno