Sam Altman je staronovým šéfom OpenAI

V posledných dňoch sledujeme drámu na pozícií CEO spoločnosti OpenAI, vlastníka ChatGPT. Všetko sa začalo piatok, keď správna rada firmy prekvapivo odvolala Sama Altmana, generálneho riaditeľa a jedného zo zakladateľov spoločnosti. Hlavným dôvodom bola podľa predstaviteľov správnej rady, zla komunikácia so strany Altmana. Väčšina zamestnancov reagovala tým, že pohrozila odchodom, pokiaľ správna rada nerezignuje a Altman sa nevráti. Za jeho návrat lobovali aj významní investori.

Príbeh pokračoval tým, že pondelok na uvoľnenú pozíciu generálneho riaditeľa OpenAI bol dočasne vymenovaný bývalý šéf platformy Twitch Emmett Shear. Altman medzitým prešiel do Microsoftu, ktorý do OpenAI investoval začiatkom tohto roka 10 miliárd USD. Investori však tlačili na predstavenstvo, aby zobrali Sama Altmana späť.

Mnohí analytici chvália krok generálneho riaditeľa spoločnosti Microsoft, Satyu Nadellu, ktorý priviedol Sama Altmana. Okamžite sa to odrazilo na raste akcií Microsoftu, ktoré pôvodne klesli v piatok po správe, že Altman odchádza z OpenAI, do ktorého Microsoft investoval. Následne akcie Microsoftu v pondelok vzrástli na historické maximum po tom, ako oznámil, že zamestnal vyhodeného šéfa OpenAI. To malo potenciálne upevniť vedúce postavenie spoločnosti Microsoft v oblasti AI. Prostredníctvom spolupráce s OpenAI začlenila ChatGPT do svojho vyhľadávača Bing a ďalších produktov.

Generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella v pondelkovom rozhovore s televíziou CNBC uviedol, že je otvorený tomu, aby doterajší zamestnanci buď zostali v OpenAI, alebo prešli do Microsoftu. Medzitým dočasný generálny riaditeľ OpenAI Emmett Shear povedal, že neplánuje zostať, ak predstavenstvo nedokáže jasne oznámiť dôvod Altmanovho odvolania.

Údajne jedným z bodov sporu medzi Altmanom a členmi predstavenstva bolo, ako rýchlo vyvinúť a komercializovať nové technológie založené na AI, pričom stále predstavujú určitú hrozbu pre ľudstvo. Túto hrozbu označili všetci, cez Elona Muska až po samotného Sama Altmana, spolu so svetoznámymi predstaviteľmi AI.

Dnes viacero zdrojov uviedlo, že Sam Altman sa vracia na pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti ApenAI. Firma bude mať novú správnu radu. Zatiaľ je v nej Bret Taylor, ktorý sa okrem iného podieľal na vývoji aplikácie Google Maps, ďalej bývalý americký minister financií Lawrence Summers a Adam D‘ Angelo, ktorý bol členom aj predchádzajúcej správnej rady.

Open AI

OpenAI je organizácia zameraná na výskum a vývoj umelej inteligencie (AI) s cieľom podporovať rozvoj AI v prospech celého ľudstva. Firma bola založená v decembri 2015 v San Franciscu, Kalifornia. Zakladateľmi spoločnosti boli Elon Musk, Sam Altman, Greg Brockman, Ilya Sutskever, Wojciech Zaremba a John Schulman.

Dráma na najvyšších pozíciách OpenAI pokračuje, v hlavnej úlohe staronový CEO Sam Altman

Hit ChatGPT, bol pre firmu absolútnou zlatou baňou, pričom spoločnosť v súčasnosti diskutuje o predaji akcií v hodnote 86 miliárd USD. To predstavuje pozoruhodný trojnásobný nárast z údajmi pred 6 mesiacmi. WSJ uvádzal počiatočný rozsah 80-90 miliárd USD, kým Bloomberg uvádzal 86 miliárd USD.

To by OpenAI zaradilo medzi najhodnotnejšie technologické startupy na svete, za gigantmi ako ByteDance (vlastník TikTok) a SpaceX. Pre porovnanie, je to zhruba ekvivalent hodnoty 12 najväčších spotrebiteľských značiek v Amerike dohromady, SNAP, The New York Times, Etsy, Domino’s a 8 ďalších.

Spustenie aplikácie ChatGPT v novembri prilákalo viac ako 100 miliónov aktívnych používateľov len za 2 mesiace, čo z nej v tom čase urobilo najrýchlejšie rastúcu aplikáciu v histórii. Nebola to len online komunita, ktorá bola nadšená, pretože všetci sa zdanlivo pretekali v tom, či budú chatbot vyvíjať, investovať do neho alebo ho používať na všetko od kódovania až po sprievodné listy.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokInvestori Take-Two v pozornosti, očakáva sa oznámenie legendárneho GTA
Ďalší článokVýsledky Nvidie opět překonaly odhady. Boom okolo AI pokračuje
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno