Akvizícia na linke Swisscom-Vodafone

Spoločnosť Swisscom oznámila, že plánuje kúpiť Vodafone Italia za 8 miliárd EUR a spojiť ju so svojou talianskou dcérskou spoločnosťou Fastweb s cieľom byť konkurencie schopný s najznámejšími telekomunikačnými firmami v Európe. Tento krok nasleduje po spojení francúzskeho mobilného operátora Orange so súperom MasMovil, ktoré bolo schválené minulý týždeň týždeň, a predaji španielskej jednotky Vodafone spoločnosti Zegona Communications minulý október.

Švajčiarska spoločnosť Swisscom, ktorú kontroluje švajčiarska vláda, uviedla, že celková hotovostná transakcia bude financovaná dlhom. Vodafone uviedol, že vráti 4 miliardy EUR akcionárom a od roku 2025 zníži svoju dividend na polovicu na 4,5 % na akciu po transakciách v Taliansku a Španielsku.

Analytici z Berenberga uviedli, že Swisscom zvyšuje svoju expozíciu vo veľmi konkurenčnom talianskom trhu a ďalej diverzifikuje svoje aktivity mimo bezpečného švajčiarskeho jadra. Ale signál o 18 % náraste dividendy pre finančný rok 2025, ktorá sa vyplatí v roku 2026, a zvýšený rast podporovaný nákladovými synergiami, „pomohol zmierniť ostré oznámenie“, dodali.

Obchod Swisscomu vytvorí druhého najväčšieho pevného širokopásmového operátora v Taliansku za TIM, so silnou prítomnosťou v cennom podnikovom segmente a vedúcim hráčom v mobilnom sektore. Prichádza to v čase, keď mobilní operátori bojujú o udržanie ziskovosti v Taliansku po príchode francúzskeho Iliadu v roku 2018 s ponukami za znížené ceny.

Generálny riaditeľ Swisscomu Christoph Aeschlimann povedal, že táto dohoda má strategický zmysel s ohľadom na dlhodobé zapojenie jeho spoločnosti v Taliansku a „ploché“ vyhliadky doma. „Na talianskom trhu sme 17 rokov, takže toto je ďalší krok posilňovania našej pozície na trhu, kde sme veľmi úspešní,“ povedal. „Som 100% presvedčený, že táto transakcia posilňuje Swisscom ako celok.“

Švajčiarska vláda oznámila, že tento rok prehodnotí svoj podiel v Swisscomu, vrátane „otázok privatizácie alebo čiastočnej privatizácie spoločnosti,“ bez udania ďalších podrobností. Organizácia si stanovila cieľ dosiahnuť ročné úspory vo výške 600 miliónov EUR hlavne z migrácie mobilných zákazníkov z Fastwebu na sieť Vodafone. Očakáva sa, že dohoda bude uzavretá v prvom štvrťroku roku 2025 a nebude vyžadovať hlasovanie akcionárov.

Akcie Swisscom


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -10 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 598,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 15,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 30,9 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, GuruFocus
Predchádzajúci článokKľúčové faktory úspešného tradingu? Názory popredných domácich traderov
Ďalší článokApple a Google rokujú o zabudovaní AI Gemini do iPhonov
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno