Finančné trhy tento týždeň

Po víkende, ktorý bol v znamení skutočne neobyčajne napätých volieb v Rusku, sa vraciame späť do známych vôd bežnej prevádzky. Tento týždeň sa bude pozornosť investičného sveta sústrediť hlavne na rozhodovania centrálnych bánk, pričom najväčší záujem samozrejme púta Fed. Pod drobnohľadom budú ale aj ďalšie banky.

V stredu sa koná zasadnutie americkej centrálnej banky, kde sa očakáva, že úrokové sadzby zostanú na súčasných hodnotách bez zmeny. Hoci sa na začiatku roka ešte špekulovalo o možnom znížení sadzieb v marci, teraz sa očakávania posunuli smerom k letným mesiacom medzi júnom a júlom. Do vtedy je pred nami ešte dosť času, a tak sa zdá, že Jerome Powell nie je vystavený žiadnemu naliehavému tlaku, aby musel nejak výrazne upravovať očakávania trhu. Hoci bude jeho prejav bedlivo sledovaný, tak zásadné novinky skôr nepredstaví. Kľúčovým momentom bude prezentácia novej ekonomickej prognózy, ktorá poskytne aktualizovaný výhľad na ekonomický rast, infláciu a hlavne úrokové sadzby. Pravdepodobne dôjde k úprave doterajšieho predpokladu o štyroch zníženiach sadzieb, a trajektória sadzieb pre nadchádzajúce roky by mala byť miernejšia.

Snimek obrazovky 2024 03 18 223406

Japonská zmena na obzore

Ďalším dôležitým bodom programu bude zasadnutie Bank of Japan, ktoré sa po rokoch veľmi uvoľnenej menovej politiky chystá na zmenu kurzu. Špekuluje sa, že táto zmena by mohla byť oznámená už v utorok. K týmto očakávaniam prispeli predovšetkým nedávne správy o vývoji japonských miezd a výsledky mzdových vyjednávaní. Ak by banka ponechala politiku bez zmeny, vyvolalo by to sklamanie. Na druhej strane, oznámenie zmien by znamenalo historický moment a koniec dlhého obdobia. Napriek rastúcim očakávaniam zmeny Jen zatiaľ nejaví známky posilňovania.

V tomto týždni sa bude konať aj zasadnutie Bank of England, kde sa neočakáva žiadna zmena sadzieb. Podobná situácia panuje u austrálskej centrálnej banky, kde sa tiež predpokladá možné zníženie sadzieb, ale až v druhom polroku.

Čínska ekonomika prekvapuje

Čína oznámila pôsobivé výsledky priemyselnej výroby za február, ktoré prekonali očakávania (7,0 % oproti očakávaným 5,2 %), zatiaľ čo maloobchodné tržby splnili prognózy. Počas týždňa budeme sledovať aj údaje z Európy. Dôležité budú prieskumy ZEW a IFO, ktoré môžu odhaliť vývoj ekonomiky v Nemecku a eurozóne.

Prieskum uskutočnený inštitútom ZEW predstavuje prvý z radu významných marcových šetrení v eurozóne, ktoré obvykle predpovedajú výsledky ďalších prieskumov. Počet mesiacov, keď sa zlepšujú očakávania investorov, sa teraz vyšplhal na sedem. To by mohlo naznačovať optimistické vyhliadky, ktoré sú podporované pevným trhom práce a signálmi, že úrokové sadzby už dosiahli svoje maximum.

Snimek obrazovky 2024 03 18 222957

Prieskum IFO je často považovaný za spoľahlivý indikátor vývoja nemeckej ekonomiky a zameriava sa hlavne na index očakávaní. V únore došlo k obnoveniu očakávaní rastu, čo naznačuje možnosť stabilizácie nemeckej ekonomiky.

Snimek obrazovky 2024 03 18 222628

Apple jedná s Googlom

Na poli umelej inteligencie sa zdá, že nás čaká zemetrasenie. Podľa informácií od agentúry Bloomberg, jedná Apple s Googlem o implementácii AI modelu Gemini do svojich zariadení, pričom v minulosti viedol rokovania aj s OpenAI. Tieto spoločnosti už teraz spolupracujú v oblasti vyhľadávania a Google za to Apple bohato odmeňuje.

Regulátori na oboch stranách Atlantiku majú ale k týmto dohodám výhrady. Napriek tomu sa zdá, že potenciál pre obe spoločnosti je obrovský, a Google by pravdepodobne bol za prístup k približne 2 miliardám zariadení ochotný zaplatiť. Nové funkcie AI by mali byť predstavené vo verzii iOS 18 ešte tento rok a zamerané by mali byť prevážne na jednoduchšie operácie, zatiaľ čo Gemini by využívalo masívny výpočtový výkon v cloudových dátových centrách Googlu. Akcie Alphabetu začali týždeň veľmi dobre a pripisujú 5 %.

vysledky 18 3

Tento týždeň bude z pohľadu hospodárskych výsledkov slabší. Za pozornosť ale rovnako stojí výsledky výrobcu polovodičov Micron, či automobilky BMW. Českých investorov bude vo štvrtok zaujímať predovšetkým ČEZ. Vo ten istý deň po uzavretí burzy zverejní svoje výsledky aj Nike.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokApple a Google rokujú o zabudovaní AI Gemini do iPhonov
Ďalší článokInditex, matka módnych značiek Zara a Bershka, po rekordnom roku ohlasuje rozsiahlu expanziu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno