Kvartálne výsledky

Po ohlásení minulých kvartálnych výsledkov akcie spoločnosti Palantir klesali a to aj napriek silným príjmom. Investori však dúfali v to, že sa podnik priblíži zisku. Nepodarilo sa. Na záver však Palantir prekvapil a svoj prvý štvrťročný zisk vykázal. Vyššie ako očakávané boli aj príjmy a navyše manažment prognózuje zisk aj na celý hospodársky rok 2023. To prekvapilo Wall Street a reakcia? Akcie Palantir v rozšírenom obchodovaní stúpajú o +16,8 % na 8,89 USD.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V poslednom kvartáli 2022 Palantir zaznamenal tržby vo výške $508,6 MIL, čo je o +18 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $506 MIL. Za celý rok príjmy spoločnosti vzrástli o +18 % na $1,91 MLD.

Prevádzkový zisk / strata: Prevádzková strata firmy sa znížila o z -$58,9 MIL. na -$17,8 MIL. a prevádzková zisková marža sa vylepšila z -13,6 % na -3,5 %. Z hľadiska celého roka prevádzková strata klesla o viac ako polovicu z -$411,0 MIL. na -$161,2 MIL.a marža sa zlepšila z -26,6 % na -8,5 %.

Čistý zisk / strata: Čistý zisk Palantiru dosiahol $30,9 MIL., zlepšenie z -$156,2 MIL. resp. z -$0,08 na $0,01 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $0,04 na akciu, pričom analytici očakávali zisk $0,03 na akciu. Za celý rok sa čistá strata znížila z -$520,4 MIL. na $371,1 MIL.

Voľný cash flow: V roku 2022 sa voľný cash flow medziročne zmenšil o -42,3 % z 321,2 MIL na $183,7 MIL.

„S týmto výsledkom je Palantir ziskový. Toto je významný moment pre nás a našich priaznivcov,“ povedal Alex Karp, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Palantir Technologies. „Znamená to prekročený prah a je to začiatok našej ďalšej kapitoly,“ napísal generálny riaditeľ Palantir Alex Karp v liste akcionárom. „Očakávame, že za súčasný fiškálny rok vytvoríme zisk, náš prvý ziskový rok v histórii našej spoločnosti.“

Najdôležitejšie novinky:

Palantir ziskom prekvapil, pretože analytici očakávali, že by spoločnosť mohla byť zisková až o 2 roky. Investori tak konečne od nejakej technologickej firmy dostali to čo tak chcú – zisky. Naďalej však nie je úplne všetko ružové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Obavy ohľadom budúceho rastu totiž pretrvávajú. Na záver roka firma vykázala 18 % ročný rast príjmov na necelých 509 miliónov USD, čo mierne prekonalo odhady analytikov. Tí ale upozorňujú, že komerčné podnikanie spoločnosti Palantir je obzvlášť zraniteľné vzhľadom na širší trend klesajúcich rozpočtov spoločností na IT.

Palantir už dve desaťročia poskytuje vláde USA a jej spojencom softvér na analýzu údajov, pričom je známe, že sa vyhýba obchodovaniu s Čínou a ďalšími krajinami považovanými za amerických rivalov. V posledných rokoch tiež vyvinula značné úsilie o presadenie sa do komerčného podnikania, pričom spolupracuje so svetovými spoločnosťami ako Airbus, Merck a Ferrari. Príjmy spoločnosti Palantir od komerčných klientov, čo je ostro sledovaná metrika, vzrástli o 11 % na 215 miliónov USD, v súlade s odhadmi analytikov. V konferenčnom hovore CEO firmy Karp informoval, že podniky mimo USA sú slabým miestom. „V niektorých častiach Európy máte len nedostatok vnímavosti k novým technológiám,“ povedal.

Karp tiež uviedol, že prudký nárast spoločností, ktoré sa snažia využívať umelú inteligenciu, pomôže dlhodobo podporiť rast spoločnosti Palantir. „Čoskoro príde k čoraz rozšírenejšiemu zavádzaniu umelej inteligencie do civilných aplikácií,“ napísal. „Vo vojenskom kontexte to už prišlo.“

Technologický riaditeľ Palantir Shyam Sankar počas hovoru uviedol, že spoločnosť má rok 2022 plný udalostí. „Náš softvér zmaril sprisahanie na zvrhnutie nemeckej vlády, dodal spoločnosti Tyson Foods hodnotu 200 miliónov dolárov a poháňal (ľudí) cez energetickú krízu,“ povedal.

Akcie Palantir


Spoločnosť má za sebou ťažký rok 2022, keď akcie stratili takmer dve tretiny svojej hodnoty. V tomto roku zatiaľ akcie Palantir pridali +18,5 % a v rozšírenom obchodovaní stúpajú o ďalších +16,8 % na 8,89 USD.

Ďalšie štvrťročné výsledky z tejto kvartálnej sezóny:

Krok vedľa s Kanye Westom výjde Adidas veľmi draho, akcionárov už vyšiel
Medzinárodný obchod spomaľuje, hlási Maersk, ktorý očakáva štvornásobný pokles zisku
Zuckerberg avizuje rok efektivity a ohlasuje buyback za 40 miliárd USD, akcie Meta stúpajú o 20 %
Výsledky spoločností LVMH a H&M ukázali, že luxus môže prečkať krízy lepšie
SAP plánuje predať podiel v Qualtrics a zrušiť 3 000 pracovných miest
Akcie Tesly stúpajú o 5% po prekonaní analytických očakávaní, Musk upokojuje investorov
Procter & Gamble stratí kvôli silnému USD a inflácii 3,7 miliardy USD (VIDEO)
Netflix pridáva výrazne viac predplatiteľov ako čakal, akcie rastú o 7 % (VIDEO)
Ďalšie výsledky možno nájsť v našich krátkych správach a sociálnych sieťach

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSoros nakupoval akcie Tesly, Horizon Therapeutics, ale aj dlhopisový ETF fond
Ďalší článokČo nakupujú dnes tí najrešpektovanejší investori?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno