Inšpirovať sa? Prečo nie?

V minulom roku sme sa venovali v našom článku 10 investorom, ktorých kroky sa oplatí sledovať, ale aj tomu ako ich sledovať. V týchto dňoch vychádzajú regulačné reporty ohľadom nákupov, predajov a stavoch portfólií jednotlivých hedžových fondov. V samostatnom článku sme informovali o tom, že uznávaný George Soros do svojho portfólia pridal akcie Tesly, Horizon Therapeutics, ale aj dlhopisovy fond. Teraz si posvietime na zmeny v portfóliách ďalších 3 uznávaných investorov a necháme na vás či sa ich krokmi inšpirujete alebo nie.

Ray Dalio

Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho hedžového fondu sveta Bridgewater Associates, sa na záver roka tak trochu otočil akciovému trhu chrbtom. Uzavrel svoje pozície vo výrobcoch čipov AMD, Nvidia a Micron Technology. Tieto polovodičové akcie sa v 4. štvrťroku dostali pod tlak v dôsledku slabého dopytu na konečnom trhu s osobnými počítačmi a problémov so zásobami, ktoré znižujú ich ziskové marže. Okrem týchto polovodičových akcií Dalio predal aj akcie Caterpillar a Intercontinental Exchange.

V poslednom roku sa Dalio spoliehal najmä na ETF fondy kopírujúce indexy S&P 500 a rozvíjajúce trhy, ktoré tvorili najväčšiu časť jeho portfólia. Pozícia v S&P 500 sa o niečo zvýšila a v rozvíjajúcich trhoch (MSCI Emerging Markets) naopak znížila. Okrem týchto ETF fondov Dalio v posledných štvrťrokoch investoval do spoločností, ktorým sa darilo preniesť vyššie vstupné náklady na zákazníka zvýšením cien.

Medzi 15 najväčšími pozíciami vo fonde Bridgewatter sa nachádzajú akcie Procter & Gamble, Johnson & Johnson, PepsiCo, Coca-Cola, Walmart, Costco, McDonald´s, Starbucks a CVS Health. Všetko spoločnosti s touto výhodou v časoch inflácie a vo všetkých bol tentoraz podiel znížený, pričom vo väčšine prípadov až o štvrtinu. To môže byť signálom, že Dalio očakáva, že pokles akciových trhov sa presunie z technologických a rastových akcií aj do defenzívnych, ktoré sa obchodujú v blízkosti ich historických maxím.

To ale neznamená, že fond iba predával. Zdá sa, že množstvo kapitálu presunul zo spotrebiteľského priemyslu smerom k finančnému priemyslu, ktoré ťažia z vysokých úrokových sadzieb.

Bridgewater totiž zvýšil svoje pozície o 152 % v Bank of America, o 44 % v Berkshire Hathaway, o 78 % vo Wells Fargo, o 44 % v PayPal, o 79 % v Block, o 7 % v Cigna, o 150 % v Charles Schwab, o 65 % v Progressive Corp., o 520 % v Goldman Sachs, o 88 % v U.S. Bancrop, atď. Zároveň vytvoril úplne nové podiely v JP Morgan a Citigroup. Všetko banky, poisťovne a maklérske spoločnosti pôsobiace vo finančnom priemysle.

dalio
Top 12 pozícií v portfóliu Bridgewater Associates Holdings – Stockcircle

Seth Klarman

Seth Klarman je ďalší veľmi rešpektovaný investor, ktorý manažuje The Baupost Group Holdings. Ten až tak výrazné zmeny nerobil, čo je dané aj tým, že fond je výrazne koncentrovanejší. Zaujalo ale najmä to, že zatiaľ čo Dalio sa jasne zameral na finančný priemysel a technologický sektor odignoroval, tak Klarman sa zameral práve na Big Tech akcie.

Počas posledného kvartálu 2022 zvýšil svoj podiel v spoločnosti Alphabet o 190 %, v Meta Platforms o 151 % a v Amazone dokonca až o 299 %. Investíciu navýšil aj v spoločnostiach Micron Technology (Dalio svoju predal) a to o 20 %, SS&C Technologies o 27 %, Viasat o 19 % a Fidelity National Information o 250 %. Odpredával naopak akcie výrobcu čipov Qorvo, o 15 %, online edukačnej spoločnosti New Oriental Education o 25 % a Fiserv o 43 %.

klarman
Top 12 pozícií v portfóliu The Baupost Group Holdings – Stockcircle

Ken Fisher

V portfóliu Fisher Asset Management taktiež nenastali výraznejšie zmeny, ale v porovnaní s The Baupost Group Holdings, je diverzifikovanejšie. Fisher o málo zvýšil svoju stávku na 2 Big Tech akcie – Apple o 1,2 %, Amazon o 1,4 %, ktoré sú z hľadiska veľkosti číslo 1 a 3 v jeho portfóliu. Investícia v číslach 2 a 5, čiže v Microsofte a Alphabete klesla o 2,9 % a 1,9 %. Zaujali ale najmä iné veci.

Zatiaľ čo Dalio stavil na finančný priemysel a Klarman na Big Tech, tak Fisher naďalej verí Big Techu, ale zároveň očakáva vzostup dlhopisov. Na 4. najvyššiu pozíciu vo svojom fonde totiž zaradil dlhopisový ETF fond Vanguard Intermediate-Term Corporate Bond Index Fund.

Fond Fisher Asset Management tiež zvýšil o 9 % svoju pozíciu v spoločnosti Salesforce, ktorá čelí aktivistickým pokusom o zlepšenie efektívnosti. Fisher rovnako ako predcházajúci investori robili zmeny vo svojich investíciach v polovodičovom priemysle. Zaujalo, že investícia vo firme Nvidia poklesla o 17 % a naopak u jeho konkurenta AMD stúpla o 33,5 %. Za zmienku stojí tiež pokles investície o 23 % v spoločnostiach PayPal, Broadcom a Meta Platforms. Na druhej strane zas zvýšenie pozície v Block o 149 %, o 24 % v Intuit a o 16 % v Lam Research.

fisher
Top 12 pozícií v portfóliu Fisher Asset Management – Stockcircle

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Palantir rastú o 17 %, firma dosiahla svoj prvý zisk a avizuje ho aj na celý rok
Ďalší článokAkciové portfolio Tomáša Vranku: Diverzifikácia na celý americký trh
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno