Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna pokračuje a dnes prišiel na rad aj jeden z obľúbených titulov retailových investorov – softvérová spoločnosť Palantir. Tá v 3. kvartáli 2022 prekonala odhady analytikov z hľadiska tržieb, ale zisk zaostal za očakávaniami. Investorov ale potešila prognóza manažmentu ohľadom rastu príjmov na posledný štvrťrok. Akcie Palantir v dnešnom obchodovaní klesajú o -6,88 % na $7,38.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V treťom kvartáli 2022 Palantir zaznamenal tržby vo výške $477,9 MIL, čo je o +21,9 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $474,6 MIL.

Prevádzkový zisk / strata: Prevádzková strata firmy sa znížila o z -$91,9 MIL na -$62,2 MIL a prevádzková zisková marža sa vylepšila z -23,4 % na -13,0 %.

Čistý zisk / strata: Čistá strata medziročne vzrástla o +21,3 % z -$102,1 MIL na -$123,9 MIL, resp. z -$0,05 na -$0,06 na akciu. Analytici odhadovali zisk $0,23 na akciu. Upravená zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $0,01 na akciu, pričom analytici očakávali zisk $0,02 na akciu.

Voľný cash flow: Negatívny voľný cash flow sa medziročne zmenšil o -65,8 % z 95,4 MIL na $32,6 MIL.

Najdôležitejšie novinky:

Palantir rovnako ako zvyšok softvérového odvetvia cíti spomalenie dopytu, keďže rast tržieb o 22 % je najpomalší od roku 2020. Vyššie príjmy poskytovateľa softvéru na analýzu údajov poháňali vládne zmluvy v USA a komerčný sektor. Vládne agentúry používajú softvér Palantir na zhromažďovanie spravodajských informácií, boj proti terorizmu a vojenské účely. Okrem toho má výrobca softvéru za cieľ expandovať do sektorov zdravotníctva, energetiky a výroby.

Komerčné príjmy spoločnosti medziročne vzrástli o 53 % na 204 miliónov dolárov. Spoločnosť tiež uviedla, že zo zmlúv v hodnote 1,3 miliardy dolárov uzavretých v treťom štvrťroku približne 1 miliarda dolárov pochádzala od vlády USA, pričom jej celkový počet zákazníkov vzrástol o 66 % na 337.

„Významný nárast hodnoty kontraktov v tomto štvrťroku bol spôsobený najmä rozšírením našej spolupráce s armádou Spojených štátov,“ uviedol v liste akcionárom jej generálny riaditeľ Alexander Karp.

Analytici očakávali, že vojna na Ukrajine pritiahne do Palantiru väčší dopyt, ale Glazer povedal, že načasovanie nových vládnych kontraktov zostáva neisté. Silný dolár a prostredie vysokých úrokových sadzieb zas ovplyvnili podnikanie firmy v Európe. Karp uviedol, že niektoré krajiny, najmä v Európe, zaostávajú za Spojenými štátmi „v ich ochote a schopnosti implementovať podnikové softvérové ​​systémy, ktoré spochybňujú existujúce zvyky a spôsoby fungovania“.

Palantir tiež uviedol, že že príjmy za štvrtý štvrťrok budú medzi 508 miliónmi a 510 miliónmi dolárov, pričom silný dolár bude mať na tržby negatívny vplyv 5 miliónov dolárov. Analytici odhadovali tržby Palantiru v 4. kvartáli na úrovni 502,7 milióna dolárov. Pre fiškálny rok 2022 spoločnosť očakáva príjmy medzi 1,906 a 1,908 miliardy dolárov.

Akcie Palantir


Akcie Palantir v tomto roku poklesli o -59,1 % v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb, ekonomického spomaľovania a nižšej ochoty investorov riskovať. Akcie firmy sa tak obchodujú za 9,2 násobok tržieb na akciu (P/S) a nižšie ako počas vstupu na burzu.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Buffetov Berkshire sa prepadol do straty kvôli klesajúcim cenám akcií
Tento krát z „Big Tech“ sklamal Amazon. Akcie klesajú o 13%
Akcie Meta Platforms smerujú k najnižšej cene od 2016
Visa pokračuje v raste, zvyšuje dividendu o 20 % a ohlasuje nový odkup akcií
Google nesplnil očakávania Wall Street, akcie sa prepadajú k 2-ročnému minimu
Akcie Snap po 27% prepade atakujú svoje historické dno, firma ohlásila buyback
Luxusnej značky Hermés sa inflácia zatiaľ vôbec nedotýka
Tesla v Q3 22 nedosiahla očakávania v dôsledku rôznych problémov a tak Musk zasahuje
Netflix prekvapil trhy a vracia sa k rastu
Farmaceutický gigant Johnson & Johnson prevýšil očakávania, ale znižuje výhľad
ASML prekonáva všetky očakávania
Mnoho ďalších v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach FB; IG a Twitter


Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBuffetov Berkshire sa prepadol do straty kvôli klesajúcim cenám akcií
Ďalší článokFoxconn investuje do elektromobilky Lordstown Motors, akcie stúpajú o 12%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno