Kvartálne výsledky

Včera zverejnilo svoje kvartálne výsledky za kvartál končiaci 30. apríla viacero technologicky významných firiem vrátane Box, Snowflake, Splunk či Nvidia. Práve na čísla posledne menovanej spoločnosti sme sa rozhodli venovať bližšie. Čísla výrobcu čipov v štvrťroku označovanom ako prvý za fiškálny rok 2023 prekonali odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku, avšak odhad manažmentu bol slabší ako sa očakávalo. Akcie Nvidia v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -6,82 % na $158,17.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom štvrťroku 2023 Nvidia zaznamenala výnosy vo výške $8,29 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +46,4 %, pričom analytici očakávali príjmy na úrovni $8,10 MLD.

Prevádzkový (operatívny) zisk: Prevádzkovy zisk v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol o -4,5 %, z $1,96 MLD. na $1,87 MLD. a prevádzková zisková marža z 34,6 % na 22,5 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne klesol z $1,91 MLD. na $1,62 MLD., resp. z $0,76 na $0,64 na akciu. Upravený zisk na akciu (non-GAAP) dosiahol hodnotu $1,36 na akciu, zatiaľ čo odhady Wall Street boli $1,29 na akciu.

Cashflow: Prevádzkový cash flow sa zvýšil o -7,6 %, z $1,87 MLD. na $1,73 MLD. a voľný cash flow o -13,3 %, z $1,58 MLD. na $1,37 MLD., resp. z $0,63 na $0,54 na akciu.

SegmentQ1 23Q1 22Zmena
Data Center (MLD. $)3,752,05+83 %
Gaming (MLD. $) 3,622,76+31 %
Professional Visualization (MLD. $) 0,620,37+68 %
Auto (MLD. $) 0,140,15-10 %
OEM & Other (MLD. $) 0,160,33-52 %
Spolu8,297,64+46 %
Rozdelenie príjmov podľa segmentu

„Dosiahli sme rekordné výsledky v oblasti dátových centier a hier na pozadí náročného makroprostredia,“ povedal Jensen Huang, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti NVIDIA. „Efektívnosť hlbokého učenia na automatizáciu inteligencie vedie spoločnosti v rôznych odvetviach k tomu, aby prijali riešenia NVIDIA pre AI computing. Dátové centrum sa stali našou najväčšou platformou, aj keď hranie dosiahlo rekordný štvrťrok.

„Pripravujeme sa na najväčšiu vlnu nových produktov v našej histórii s novými GPU, CPU, DPU a robotickými procesormi, ktoré v druhej polovici narastú. Naše nové čipy a systémy výrazne pokročia v AI, grafike, Omniverse, autonómnych autách a robotike, ako aj v mnohých odvetviach, ktoré tieto technológie ovplyvňujú,“ povedal.

nvidia

Najdôležitejšie novinky

Medziročný pokles zisku firma pripísala z veľkej časti poplatku v hodnote 1,35 miliardy dolárov, resp. $0,52 na akciu v súvislosti za ukončenie akvizície Arm, ktorá sa nepodarilo dotiahnuť do konca aj kvôli regulačným obavám. Manažment informoval, že počas prvého štvrťroku 2023 vrátil akcionárom firmy 2,1 miliardy dolárov prostredníctvom dividendy a spätných odkupov akcií. Práve tie by sa mali v ďalšom období výrazne navýšiť, keďže vedenie podniku schválilo plán spätného odkupu akcií vo výške 15 miliárd dolárov s trvaním do decembra 2023.

Nvidia očakáva, že v nasledujúcom štvrťroku dosiahne tržby približne na úrovni 8,1 miliardy dolárov a hrubú ziskovú maržu 65,1 %. Tento odhad však nesplnil očakávania Wall Street, keď sa predpokladalo, že firma dosiahne príjmy vo výške 8,44 miliardy dolárov. Nvidia tvrdí, že v tomto štvrťroku príde o približne 500 miliónov dolárov v dôsledku vojny na Ukrajine a následkov pandémie Covid v Číne.

Akcie Nvidia


Akcie Nvidia v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -6,8 % na $158,17. Za posledných 12 mesiacov pritom stúpli iba o +0,5 %, čím však mierne prekonávajú širší akciový trh, ktorý v rovnakom období strácal. Od svojej maximlnej úrovne však stratili už -54,3 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 42,5 násobok zisku na akciu (P/E), 50,1 násobok voľného zisku na akciu (P/FCF) a 35,2 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je 0,10 %.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Čísla Disney nedosiahli očakávania, investorov však teší rast streamovacej služby
Upstart za jediný deň stráca polovicu trhovej hodnoty, od maxima už takmer 90%
Datadog s ďalším veľmi silným kvartálom, akcie napriek tomu v poklese
Fortinet naďalej ťaží z rastúcich výdavkov na kybernetickú bezpečnosť
Airbnb je z pandémie vonku s ďalším rekordným štvrťrokom, navyše signalizuje silné leto
AMD bez problémov prekonalo analytické predpoklady so 71% rastom tržieb
Apple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom zvyšuje dividendu
Akcie Teladoc sa prepadávajú o 42% po znížení výhľadu zisku a odpísania strát z akvizície
Akcie Meta stúpajú o 19% po tom, čo sa firma vrátila k rastu počtu používateľov
Akcie Spotify opäť prerážajú ročné minimum a to aj napriek zisku a rastu tržieb o 24%
Visa opäť potvrdila odolnosť voči korekciám a jej akcie stúpajú o 5%
PepsiCo v prvom štvrťroku so silným organickým rastom
Akcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu YouTube
Mnoho ďalších v krátkych správach, na FB & IG

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNajväčší výrobca lítia Albemarle zlepšil výhľad už druhýkrát za 20 dní
Ďalší článokAkcie Alibaba stúpli o 15% vďaka dobrému záveru roka, ktorý poháňali čínske lockdowny
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno