Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a včera vykázala svoje čísla za prvý štvrťrok aj spoločnosť Fortinet, jeden z lídrov v oblasti zabezpečenia firemných sietí a firewallu. Fortinet jednoznačne prekonal analytické odhady z hľadiska tržieb aj zisku a navyše zvýšil svoj odhad na rast príjmov na celý rok 2022. V reakcii na zverejnenie kvartálu, akcie Fortinet v rozšírenom obchodovaní rastú o +6,52 % na $306,10.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2022, Fortinet zaznamenal výnosy vo výške $954,8 MIL., čo predstavuje medziročný nárast o +34,4 % a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $885 MIL.

Prevádzkový (operatívny) zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti vzrástol oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka o +24,2 %, z $121,6 MIL. na $151,0 MIL., pričom prevádzková zisková marža klesla z 17,1 % na 15,8 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +29,1 %, z $107,2 MIL. na $138,4 MIL., resp. z $0,64 na $0,84 na akciu. Wall Street prognózovala zisk $0,80 na akciu.

Cashflow: Prevádzkový cashflow vzrástol o +25,4 %, z $315,9 MIL. na $396,1 MIL. a voľný cashflow o +3,7 %, z $263,8 MIL. na $273,5 mil, resp. z $1,59 na $1,67 na akciu.

„Dosiahli sme lepší ako očakávaný medziročný rast tržieb v prvom štvrťroku o 34 %, poháňaný rekordným rastom tržieb za produkty o 54 %. Vynikajúce výsledky, ktoré sme dosiahli, odzrkadľujú mimoriadne silný dopyt v rámci nášho širokého portfólia riešení v oblasti kybernetickej bezpečnosti a sietí, keďže naše tímy sa obratne orientovali v náročnom prostredí dodávateľského reťazca. Zároveň sme zlepšili viditeľnosť nášho budúceho podnikania zvýšením nevybavených transakcií o 116 miliónov dolárov v prvom štvrťroku,“ povedal Ken Xie, zakladateľ, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ.

Najdôležitejšie novinky

Fortinet potvrdzuje predpoklad o 6 odvetviach, ktorým sa bude dariť aj v súčasných makroekonomických podmienkach. Dopyt po jeho službách je naďalej veľmi silný, pričom to podčiarkuje aj medziročný nárast fakturácií o 36,5 % na 1,16 miliardy dolárov. Počet obchodov s hodnotou presahujúcou 1 milión dolárov sa zvýšil o 36,4 % na 90. Dobré momentum spoločnosti by malo na základe silného výhľadu manažmentu pokračovať aj naďalej.

V druhom kvartáli 2022 vedenie firmy prognózuje tržby v rozpätí 1,005 až 1,035 miliardy dolárov, zatiaľ čo upravená prevádzková zisková marža by mala dosiahnuť 74,5 % až 76 %. V celom roku 2022 by mali príjmy stúpnuť o 31 % na 4,35 až 4,4 miliardy dolárov a upravená prevádzková marža by mala byť na úroveň 74 % až 76 %.

Spoločnosť tiež informovala, že počas štvrťroka odkúpila v rámci programu spätných odkupov akcií vlastné akcie v hodnote 691,2 miliónov dolárov.

Akcie Fortinet


V reakcii na zverejnenie kvartálych čísel akcie Fortinet v rozšírenom obchodovaní rastú o +6,52 % na $306,10. Za posledných 12 mesiacov pritom stúpli o +47,4 %, čím jasne prekonávajú výkon širšieho trhu. Aktuálne sa akcie podniku obchodujú za 80,1 násobok zisku na akciu (P/E), 42,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 61,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Airbnb je z pandémie vonku s ďalším rekordným štvrťrokom, navyše signalizuje silné leto
AMD bez problémov prekonalo analytické predpoklady so 71% rastom tržieb
Apple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom zvyšuje dividendu
Akcie Teladoc Helath sa prepadávajú o 42% po znížení výhľadu zisku a odpísania strát z akvizície
Akcie Meta stúpajú o 19% po tom, čo sa firma vrátila k rastu počtu používateľov
Akcie Spotify opäť prerážajú ročné minimum a to aj napriek zisku a rastu tržieb o 24%
Visa opäť potvrdila odolnosť voči korekciám a jej akcie stúpajú o 5%
PepsiCo v prvom štvrťroku so silným organickým rastom
Akcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu YouTube
Mnoho ďalších v krátkych správach, na FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokČínske firmy Nio a JD.com boli pridané na zoznam, ktorým hrozí delistovanie z burzy
Ďalší článokKlesajúcu cenu akcií Intel využíva manažment firmy na ich kúpu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno