Pozitívny výhľad

Albemarle, najväčší svetový producent lítia, tento mesiac už druhýkrát zvýšil svoj výhľad na tento rok. Ťaží pritom z pretrvávajúcej napätej ponuky a rastúceho dopytu po elektromobiloch, čo sa plne reflektuje aj do zvyšujúcich sa cien vzácneho kovu, ktoré medziročne vzrástli o 65 % na $70 za kilogram. Akcie Albemarle reagovali včera na správu rastom o +0,09 % na $243,15 aj keď akciové trhy pokračovali v poklese.

Podnik so sídlom v Charlotte v Severnej Karolíne po novom očakáva v roku 2022 tržby v rozpätí 5,8 až 6,2 miliardy dolárov, čo je nárast o 11,1 % z predchádzajúceho odhadu 5,2 až 5,6 miliardy dolárov. Upravený zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (Adjusted EBITDA) by mal byť dosiahnuť 2,2 až 2,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo upravený čistý zisk má byť na úrovni $12,30 až $15,00 na akciu. Tržby by tak mali oproti minulému roku stúpnuť o 66 % a upravený čistý zisk až o 175 %.

„Za posledných 12 mesiacov sme urobili významný pokrok v opätovnom vyjednávaní zmlúv s variabilnejšími cenami s našimi lítiovými zákazníkmi. Implementácia týchto zmlúv je kľúčovou hnacou silou očakávaného medziročného zlepšenia našich finančných výsledkov,“ uviedol generálny riaditeľ Kent Masters v tlačovej správe spoločnosti. „Teraz očakávame, že za celý rok 2022 upravený zisk EBITDA vzrastie o viac ako 160 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom na základe priaznivej dynamiky trhu pre naše obchody s lítiom a brómom.“

Dopyt po elektrických vozidlách (EV) v súčasnosti stúpa tak strmo, že vyvoláva obavy z nedostaktu materiálov ako je lítium, kobalt a nikel. Neistota panuje najmä ohľadom spomínaného lítia, keďže ten nie je možné v batériách EV nahradiť.

Zlá správa pre elektromobilové spoločnosti

Rastúce ceny lítia je zlou správou pre všetkých výrobcov EV. Podľa spoločnosti Tesla sa nachádza v ich modeloch zhruba 5 kg lítia, čiže samotné lítium zvyšuje cenu auta o zhruba 350 dolárov. Okrem lítia sa výrazne zvyšujú aj ceny ďalších materiálov ako napr. spomínaný kobalt a nikel. Automobilkám sa tak znižia ziskové marže alebo budú nútené zvýšiť ceny svojich elektrických modelov, čo by však mohlo vyústiť do nižšieho dopytu v čase, keď je z dôvodu stúpajúcich cien benzínu a nafty po nich rekordný dopyt.

Akcie Albemarle


Akcie Albemarle za posledných 12 mesiacov stúpli o +52,36 %, čím jasne prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorého cena za rovnaké obdobie klesla o -5,32 %. V minulom roku sa akcie firmy tiež umiestnili medzi najvýnosnejšie akcie S&P 500. Aktuálne sa obchodujú za 24,1 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 16,0 násobok EV/Forward EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 0,65 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokAkcie Snap strácajú tretinu hodnoty, Zoom naopak rastie
Ďalší článokAkcie Nvidie v ďalšom poklese po slabšom výhľade, firma navýšila buyback o $15 MLD.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno