Kvartálne výsledky

Spoločnosť PepsiCo dnes pred otvorením akciového trhu zverejnila svoje kvartálne výsledky za prvý štvrťrok 2022, v ktorom prekonala očakávania analytikov z hľadiska tržieb i zisku vďaka silnému organickému rastu a otváraniu ekonomiky. Hlavný konkurent Coca-Coly však mierne znížil svoj odhad zisku pre celý rok 2022 z dôvodu inflačných tlakov. Akcie PepsiCo v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -0,72 % na $172,50.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom fiškálnom štvrťroku 2022 firma zaznamenala tržby vo výške $16,20 mld., čo je o +9,3 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, keďže Wall Street očakávala príjmy na úrovni $15,57 mld. Organický rast výnosov (bez akvizícií a predajov) dosiahol +13,7 %, čo taktiež prevýšilo očakávania (+9,68%).

Operatívny zisk: Operatívny zisk PepsiCo v porovnaní s predošlým rokom stúpol o +127,8 %, z $2,31 mld. na $5,27 mld. Operatívna zisková marža stúpla z 15,6 % na 32,5 %.

Čistý zisk: Čistý zisk PepsiCo sa medziročne zvýšil o +148,6 %, z $1,71 mld. na $4,26 mld., resp. z $1,24 na $3,06 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol výšku $1,29 na akciu, pričom analytici odhadovali zisk $1,23 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow v treťom kvartáli 2021 sa medziročne zlepšil z -719 mil. na -$174 mil. a voľný cashflow z -$1,19 mld. na -$696 mil., resp. z -$0,85 na -$0,50 na akciu.

„Som veľmi hrdý na to, ako si naši ľudia a podnikanie počínali v dynamickom a zložitom prostredí v dôsledku pokračujúceho smrteľného konfliktu na Ukrajine. Humanitárny dopad je mimoriadne tragický a nedá sa opísať slovami. Našou prioritou je naďalej bezpečnosť, blaho a bezpečnosť našich ukrajinských spolupracovníkov a pripájame sa ku všetkým, ktorí sa modlia za mier,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ramon Laguarta.

Laguarta pokračoval: „Za prvý štvrťrok sme dosiahli silné výsledky, ktoré odrážajú našu prítomnosť v rastúcich globálnych kategóriách a investície, ktoré sme urobili, aby sme sa stali rýchlejšou, ešte silnejšou a ešte lepšou spoločnosťou s iniciatívou PepsiCo Positive (pep+) v centre všetkého, čo robíme. Vzhľadom na silu a odolnosť našich podnikov k dnešnému dňu, pri zohľadnení vyššej ako očakávanej inflácie vstupných nákladov v bilancii roku 2022 teraz očakávame, že naše celoročné organické príjmy vzrastú o 8 percent (predtým 6 percent) a naďalej očakávame, že zisk na akciu na konštantnej menovej báze vzrastie o 8 percent.

Portfólio značiek Pepsi
Portfólio značiek Pepsi, zdroj obrázku: Themanufcaturer

Najdôležitejšie novinky

Prudký nárast ziskovosti spoločnosti PepsiCo bol zapríčinený príjmami z predaja dívizie džúsov značky Tropicana za 3,32 miliardy dolárov. Vyššie príjmy boli ťahané najmä vyššími predajnými cenami, ktoré kompenzovali vyššie ceny vstupov. PepsiCo ukončilo štvrťrok s hotovosťou na úrovni 6,5 miliardy dolárov, pričom dlh bol vo výške 49,2 miliardy dolárov.

Manažment predpokladá, že v roku 2022 zisk na akciu vzrastie medziročne o 6 % na $6,63. Vedenie firmy taktiež počíta s tým, že akcionárom vráti hodnotu prostredníctvom dividendy vo výške 6,2 miliardy a spätných odkupov akcií vo výške 1,5 miliardy dolárov.

Akcie PepsiCo


Akcie PepsiCo od začiatku tohto roka sa držia na rovnakej úrovni a za posledných 12 mesiacov stúpli o +19,1 % na $173,74, čím jasne prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorého cena vzrástla o +2,2 %. Aktuálne sa akcie PepsiCo obchodujú za 23,8 násobok zisku na akciu (P/E), 32,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 17,3 násobok EV/EBITDA. Súčasný dividendový výnos akcií je 2,50 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPrečo sa polovodičové akcie prepadávajú napriek rekordným ziskom a globálnemu nedostatku?
Ďalší článokAkcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu príjmov z YouTube
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno