Kvartálne výsledky

Obľúbená platforma na zdieľanie ubytovania a zážitkov Airbnb v predchádzajúcom štvrťroku oznámila svoje historicky najlepšie čísla, čo vlialo optimizmus do žíl investorom. Makroekonomické podmienky sa však zhoršili a korekcii na akciových trhoch sa nevyhli ani akcie Airbnb. Preto sa s napätím čakalo čo ukážu čísla podniku za posledný kvartál. Tie nakoniec prevýšili očakávania analytikov ako z hľadiska tržieb, tak z hľadiska zisku, pričom investorov potešil najmä pozitívny výhľad na letnú sezónu. Akcie Airbnb v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +4,81 % na $151,98.

Najdôležitejšie čísla:

Počet rezervácií: V prvom štvrťroku sa počet rezervácií zvýšil medziročne o +59 % a v porovnaní s prvým štvrťrokom 2019 (obdobie pred pandémiou) o +26 % na 102,1 MIL.

GBV: Hrubá hodnota rezervácií vyjadrená v dolároch sa zvýšila v porovnaní s minulým rokom o +67 % a v porovnaní s rokom 2019 o +73 % na $17,2 MLD.

Výnosy: Výnosy dosiahli úroveň $1,5 MLD., čo je o +70 % viac ako v predchádzajúcom roku a o +80 % viac ako v roku 2019. Prognózy Wall Street boli vo výške $1,45 MLD.

Prevádzkový zisk/strata: Prevádzková strata klesla z -$446,9 MIL. na -5,1 MIL., zatiaľ čo prevádzková zisková marža sa zlepšila z -50,4 % na -0,3 %.

Čistý zisk/strata: Čistá strata sa medziročne znížila z -$292,0 MIL. na -$19 MIL., resp. z -$1,95 na -$0,03 na akciu. Analytici odhadovali stratu -$0,25 na akciu.

Cashflow: Prevádzkový cash flow sa zvýšil o +94,4 %, z $618,4 MIL. na $1,20 MLD., zatiaľ čo voľný cash flow o +95,8 %, z $611 MIL. na $1,20 MLD., resp. z $1,02 na $1,88 na akciu.

„Dva roky od začiatku pandémie sa objavil nový svet cestovania. Milióny ľudí sú teraz flexibilnejšími pokiaľ ide o miesto, kde žijú a pracujú. Výsledkom je, že sa rozširujú do tisícok miest, kde zostávajú týždne, mesiace alebo dokonca celé roky. Vďaka našej prispôsobivosti a neúnavným inováciám sme boli schopní rýchlo reagovať na tento meniaci sa svet cestovania. Teraz, dva roky po pandémii, je Airbnb podstatne silnejší ako kedykoľvek predtým,“ uviedol v Brian Chesky, generálny riaditeľ v liste akcionárom.

„V Q1 2022 sme prekročili 100 miliónov rezervovaných nocí a zážitkov, čo je náš najväčší štvrťročný počet vôbec. GBV vo výške 17,2 miliardy USD a príjmy vo výške 1,5 miliardy USD v prvom štvrťroku 2022 boli o viac ako 70 % vyššie ako úrovne pred pandémiou v prvom štvrťroku 2019. A vďaka nášmu zameraniu a disciplíne sme v tomto štvrťroku dodali 229 miliónov USD upraveného EBITDA, 1,2 miliardy USD čistej hotovosti poskytnutej prevádzkovými činnosťami a 1,2 miliardy USD voľného cash flow.“

Najdôležitejšie novinky

Airbnb ukázalo, že je vonku z pandémie a vôbec prvýkrát sa jeho počet rezervácií prehupol cez hranicu 100 miliónov. Silný dopyt spoločnosť zaznamenala predovšetkým v Severnej Amerike, v Európe, na Blízkom Východe a v Južnej Amerike. Hrubá hodnota rezervácií a tržby rástli ešte rýchlejším tempom ako samotný počet rezervácií vďaka vyšším cenám prenájmov. Tie dosiahli v priemere výšku $168 za ubytovanie, čo predstavuje medziročný vzostup o 5 % a o 37 % oproti roku 2019.

Podľa vyjadrení je v správaní ľudí okolo celého sveta vidieť po dvojročnom obmedzovaní veľký záujem o medzinárodé cestovanie a to aj napriek makroekonomickým problémom. Rezervácie v zahraničí cez Airbnb sa za prvý štvrťrok strojnásobili v porovnaní s minulým rokom. Zároveň sa potvrdilo, že ľudia stále vo väčšej miere využívajú Airbnb ako platformu na dlhodobejšie prenájmy ubytovania. Počet rezervácií s dĺžkou viac ako 28 dní sa medziročne viac ako zdvojnásobil a táto kategória zostáva oproti roku 2019 najrýchlejšie rastúcou.

Pozitívnym signálom je aj dvojciferný nárast počtu dostupných prenájmov na platforme, keď ľudia čoraz viac ponúkajú svoje nehnuteľnosti na prenájom skrz Airbnb. Firma sa zároveň pochválila aj tým akú zohrala úlohu v konflikte na Ukrajine, keď ponúkla prostredníctvom prenajímateľov až 100 tisíc dočasných ubytovaní pre ľudí, ktorí utiekli pred vojnou. Ľudia na podporu komunity si taktiež začali na Ukrajine objednávať ubytovanie, nech tamojším prenajímateľom kompenzujú straty a nech majú príjem.

Airbnb očakáva, že v 2. kvartáli 2022 dosiahne tržby v rozmedzí 2,03 až 2,13 miliardy dolárov, pričom zlepšovať by sa mala aj rentabilita podniku. Prognózy Wall Street ohľadom tržieb boli na úrovni 1,97 miliardy dolárov. Spoločnosť tak avizuje silné leto rovnako ako ďalšie veľké cestovateľské firmy Booking a Expedia. Tie naznačili, že by mohlo ísť o jednu z najsilnejších sezón v histórií.

Akcie Airbnb


Akcie Airbnb v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +4,81 % na $151,98, ale za posledných 12 mesiacov stratili -9,0 % trhovej hodnoty, čím zaostávajú za výkonom indexu S&P 500. Hoci skutočne možno očakávať silné leto, otázkou zostáva ako na tom bude cestovanie v strednodobom až dlhodobom horizonte, keď sa inflácia väčšmi prejaví na peňaženkách spotrebiteľov. Je možné, že rastúce ceny tovarov viacerým cestovanie znemožnia.

Akcie Airbnb sa aktuálne obchodujú za 16,2 násobok tržieb na akciu (P/S), 43,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 333,1 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

AMD bez problémov prekonalo analytické predpoklady so 71% rastom tržieb
Apple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom s dobrým kvartálom zvyšuje dividendu
Akcie Teladoc Helath sa prepadávajú o 42% po znížení výhľadu zisku a odpísania strát z akvizície
Akcie Meta stúpajú o 19% po tom, čo sa firma vrátila k rastu počtu používateľov
Akcie Spotify opäť prerážajú ročné minimum a to aj napriek zisku a rastu tržieb o 24%
Visa opäť potvrdila odolnosť voči korekciám a jej akcie stúpajú o 5%
PepsiCo v prvom štvrťroku so silným organickým rastom
Akcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu príjmov z YouTube
Mnoho ďalších v krátkych správach, na FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokAMD bez problémov prekonalo analytické predpoklady so 71% rastom tržieb
Ďalší článokFED zvýšil úrokovú sadzbu o 0,50%, čo je najväčší skok od roku 2000
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno