Kvartálne výsledky

Dizajnér čipov Advanced Micro Devices (AMD) podobne ako ďalšie firmy z odvetvia zažívajú v posledných mesiacoch výrazný pokles. Od svojho ročného maxima stratili akcie AMD už -44,6 % trhovej hodnoty, za čo môžu predovšetkým makroekonomické podmienky či špecifická situácia v sektore polovodičov. Ten totiž zažíva rekordné zisky, keď sa nachádzame uprostred globálneho nedostatku čipov, no akcie firiem z tohto odvetvia prudko klesajú.

Investori tak dúfali, že AMD im po zverejnení prvého štvrťroka 2022 dá opäť dôvod na optimizmus. A aj sa tak stalo. Podnik s prehľadom prekonal odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku a ponúkol zároveň aj pozitívny výhľad na rok 2022. Akcie AMD v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +6,77 % na $97,30.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2022, AMD zaznamenalo výnosy vo výške $5,89 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +70,7 % a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $5,01 mld.

Prevádzkový (operatívny) zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti vzrástol oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka o +43,9 %, z $0,66 mld. na $0,95 mld., pričom prevádzková zisková marža klesla z 19,2 % na 16,2 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +41,6 %, z $0,56 mld. na $0,79 mld., resp. z $0,45 na $0,56 na akciu. Upravený zisk dosiahol hodnotu $1,13 na akciu, zatiaľ čo analytici zisk vo výške 0,91 na akciu.

Cashflow: Prevádzkový cashflow vzrástol o +10,8 %, z $898 mil. na $995 mil. a voľný cashflow o +11,1 %, z $832 mil. na $924 mil, resp. z $0,68 na $0,66 na akciu. Pokles voľného cashflowu na akciu je spôsobený vyšším počtom akcií z dôvodu akvizície spoločnosti Xilinx.

„Prvý štvrťrok znamenal významný zlomový bod na našej ceste k škálovaniu a transformácii AMD, keďže sme dosiahli rekordné príjmy a uzavreli našu strategickú akvizíciu Xilinx,“ povedala predsedníčka a generálna riaditeľka AMD, Dr. Lisa Su. „Každá z našich divízií medziročne vzrástla o výrazné dvojciferné percento, čo viedlo k viac ako dvojnásobnému nárastu výnosov z procesorov EPYC už tretí štvrťrok po sebe. Dopyt po našich popredných produktoch zostáva silný, pričom naše zvýšené celoročné usmernenia odrážajú vyšší organický rast AMD a pridanie rastúceho biznisu Xilinx.“

AMD

Najdôležitejšie novinky

Príjmy spoločnosti AMD zaznamenali ďalší výborný vzostup vďaka pretrvávajúcemu organickému rastu, ale aj vďaka dokončenej akvizícií Xilinx. Tá sa podieľala na tržbách 560 miliónmi dolárov. Podnik naďalej ťažil zo silného dopytu zákazníkov po čipoch pre dátové centrá, teda vo svojej najlukratívnejšej časti podnikania. V súvislosti s využitím plného potenciálu tohto trhu AMD pred mesiacom oznámilo akvizíciu cloudového startupu Pensando za 1,9 miliardy dolárov.

Počas štvrťroku firma tiež oznámila, že odkúpila vlastné akcie za 1,9 miliardy dolárov, pričom nedávno schválený program odkupov akcií v hodnote 4 miliárd dolárov sa navýši o ďalších 8 miliárd dolárov. Manažment tak chce odmeniť akcionárov v dobe rekordných príjmov a voľných tokov hotovosti.

Vedenie firmy na ďalší štvrťrok predpovedá tržby v rozmedzí 6,3 až 6,7 miliardy dolárov, čo značí medziročný nárast o 68,8 % a upravenú prevádzkovú maržu (non-GAAP) 54 %. Na celý rok 2022 sa výhľad spoločnosti zlepšil, pričom teraz sa očakáva, že tržby dosiahnu 26,3 miliardy dolárov a upravená prevádzková marža bude vo výške 54 %.

Výhľad pomohol rozptýliť obavy, že trh s čipmi sa spomaľuje a signalizoval, že AMD naďalej preberá podiel na trhu od Intelu. Spoločnosť, ktorá roky výrazne zaostávala za Intelom v oblasti počítačových procesorov, však teraz očakáva štvornásobne vyššie príjmy ako v roku 2019.

Akcie AMD


Akcie AMD sa na rozšírenom pre-market trhu obchodujú na cene $97,30 za akciu, čo je o +6,77 % viac oproti včerajšej zatvárecej cene. Za posledných 12 mesiacov akcie firmy stúpli o +24,8 %, čím prekonávajú výkon širšieho trhu. Aktuálne sa AMD obchoduje za 35,0 násobok zisku na akciu (P/E), 28,4 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 29,7 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Apple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom s dobrým kvartálom zvyšuje dividendu
Akcie Teladoc Helath sa prepadávajú o 42% po znížení výhľadu zisku a odpísania strát z akvizície
Akcie Meta stúpajú o 19% po tom, čo sa firma vrátila k rastu počtu používateľov
Akcie Spotify opäť prerážajú ročné minimum a to aj napriek zisku a rastu tržieb o 24%
Visa opäť potvrdila odolnosť voči korekciám a jej akcie stúpajú o 5%
PepsiCo v prvom štvrťroku so silným organickým rastom
Akcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu príjmov z YouTube
Mnoho ďalších v krátkych správach, na FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokRekordný kvartál XTB: €54,4 mil. čistého zisku a viac ako 55 tisíc nových klientov
Ďalší článokAirbnb je z pandémie vonku s ďalším rekordným štvrťrokom, navyše signalizuje silné leto
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno