Kvartálne výsledky

Včerajšou udalosťou dňa medzi investormi bolo zverejnenie kvartálnych výsledkov americkou športovou spoločnosťou Nike. Tá sa v posledných rokoch rovnako ako jej konkurent Adidas trápila v dôsledku bojkotu čínskych spotrebiteľov. Jej akcie pritom od svojej najvyššej hodnoty stratili už -27,30 %, čo predstavuje jej najvyšší pokles za posledné roky. K tomu investori musia rátať so stiahnutím sa firmy z ruského trhu, problémy s dodávateľskými reťazcami a s prudkým zvyšovaním cien energií.

Akciové trhy tak rátali s tým, že čísla podniku za 3. štvrťrok hospodárskeho roka 2022 budú v znamení najvyššieho štvrťročného poklesu od roku 2008. Nike však dokázal prekonať analytické odhady z hľadiska tržieb i zisku. Akcie firmy tak v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +5,32 % na $137,12.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom fiškálnom štvrťroku 2022 Nike zaznamenal tržby vo výške $10,87 mld., čo je o +5,0 % viac ako v predchádzajúcom roku, pričom analytici očakávali výnosy vo výške $10,60 mld.

Hrubý zisk: Hrubý zisk vzrástol o +7,4 %, z $4,72 mld. na $5,07 mld. a hrubá zisková marža z 45,6 % na 46,6 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa v porovnaní s minulým rokom znížil o -3,7 %, z $1,45 mld. na $1,40 mld., resp. z $0,90 na $0,87 na akciu. Analytici očakávali, že zisk spoločnosti dosiahne hodnotu $0,73 na akciu.

„Tento úspech v dynamickom makroekonomickom prostredí je to, čo nám aj naďalej dodáva dôveru v náš dlhodobý výhľad, a preto by som našu pozíciu s nikým nevymenil,“ povedal John Donahoe, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti NIKE. Rozširujúc našu digitálnu značku, máme tie správne znalosti na prekonanie nestálosti a vytváranie hodnôt prostredníctvom našej neúnavnej snahy slúžiť budúcnosti športu.“

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť Nike uviedla, že dopyt spotrebiteľov po jej produktoch naďalej prevyšuje ponuku aj napriek zvýšeniu cien, ktorými sa snaží vedenie podniku kompenzovať vyššie náklady. Finančný riaditeľ Matthew Friend povedal analytikom, že dodávateľský reťazec spoločnosti sa začína zlepšovať, ale časy prepravy zostávajú zvýšené. Dodávka do Severnej Ameriky sa v poslednom štvrťroku zhoršila a tranzit teraz trvá o viac ako šesť týždňov dlhšie ako pred pandémiou, povedal.

Zisk podniku tak naďalej zaťažujú vyššie náklady na dopravu a logistiku. Minulý týždeň ceny nákladnej dopravy z Číny do Los Angeles zostali blízko rekordných úrovní, pričom sa oproti predchádzajúcemu roku strojnásobili. Spoločnosť uviedla, že jej zásoby vzrástli o 15 % v dôsledku predĺžených dodacích lehôt.

Americká firma taktiež podobne ako mnoho ďalších svetových značiek oznámila stiahnutie sa z ruského trhu. V Rusku má pritom aktuálne približne 116 pobočiek. Na spoločnosť to však veľký dopad mať nebude, keďže príjmy z Ruska a Ukrajiny predstavujú menej ako 1 % z jej celkových tržieb.

Spoločnosť Nike ďalej informovala, že jej zmena stratégie, ktorá sa odkláňa od „tretích“ predajcov smerom k priamemu predaju, sa vyvíja podľa plánu. V 3. kvartáli 2022 príjmy z priameho predaja stúpli oproti minulému roku o 15 % na 4,6 miliardy dolárov. Online príjmy vzrástli o 19 %. Tržby značky Converse medziročne klesli o 1 % na 567,7 miliónov dolárov.

Manažment neoznámil žiadne usmernenie ohľadom ďalšieho štvrťroka, avšak informoval, že v 3. štvrťroku vrátil akcionárom 1,7 miliardy dolárov v podobe dividendy a spätných odkupov akcií. Dividendy tvorili 484 miliónov dolárov a spätné odkupy 1,2 miliardy dolárov. Nike aktuálne vypláca investorom štvrťročnú dividendu $0,305, čo pri súčasnej cene akcií predstavuje ročný dividendový výnos 0,89 %. Firma pritom zvýšila dividendu už 20. rok v rade a má namierené k tomu, aby sa stala dividendovým aristokratom.

Zaujímavosťou je taktiež fakt, že digitálne stratégia Nike je veľmi odvážna, keď ako jedna z prvých sa snaží uchopiť potenciál tzv. metaverza. V rámci neho spoločnosť buduje svoje Nikeland na platforme Roblox, kde hráčom umožňuje vybaviť svojho avatara (virtuálnu postavu), špeciálnymi produktmi Nike.

Akcie Nike


Akcie Nike za posledných 12 mesiacov klesli o -0,4 % na $137,12 a zaostávajú tak za výkonom širšieho trhu. V súčasnosti sa akcie obchodujú za a 4,6 násobok tržieb na akciu (P/S) a 34,1 násobok zisku na akciu (P/E) a 32,6 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Spoločnosti sme sa tiež bližšie venovali v našom článku spred roka Akcie Nike vs. Akcie Adidas: ktoré sú lepšie?

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Inditex sa spamätal z pandémie a zvyšuje dividendu, výhľad však zatemňuje odchod z Ruska
Akcie Docusign opäť v mínuse, stratili už 75% hodnoty
Crowdstrike poľahky prekonal analytické predpoklady, akcie stúpajú
Akcie Bumble stúpajú o 27,4% po svetlom výhľade manažmentu
Praskla ďalšia bublina? Akcie Snowflake strácajú 21% hodnoty
Akcie Block (Square) poskočili o 15,5% vďaka optimistickému výhľadu
Teladoc Health s ďalšou stratou, akcie atakujú 3 ročné minimum
Akcie MercadoLibre poskočili o 10% po prekonaní analytických odhadov
Akcie Shopify klesli o 16% po výhľade, že rast firmy bude spomaľovať
Ro
blox napriek 83% nárastu tržieb sklamal Wall Street, akcie klesajú o štvrtinu
Twilio jednoznačne prekonalo očakávania, tržby stúpli o 54%
Datadog opäť mieri vyššie po výbornom štvrťroku
Akcie Disney stúpajú po prekvapivom prekonaní odhadov
Akcie Snap vystrelili o 45,5 % po prekonaní odhadov a prekvapivom zisku
Akcie Amazonu stúpajú, firma predala podiel v Riviane a zvyšuje cenu služby Prime
Akcie Meta s poriadnou fackou, kvôli problémom stratili 26 %
Akcie AMD stúpajú o 10,6 % po prekonaní odhadov a optimistickom výhľade
Google opäť prevýšil očakávania a chystá stock split 20:1
Apple zaznamenal ďalší rekordný kvartál a naznačil vlastné plány v metaverze
Tesla prekonala odhady, ale sužujú ju problémy s dodávateľskými reťazcami
Wizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAlibaba zvýši odkupy vlastných akcií na $25 mld. s cieľom využiť ich nízku cenu
Ďalší článokAdobe zaznamenal najnižší rast od roku 2014, je dôvod na obavy?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno