Kde je svetlo na konci tunela?

Letecké spoločnosti to nemajú naďalej jednoduché a rýchlo šíriaca sa vlna variantu omikron situáciu iba komplikuje. Potvrdila to jedna z najväčších európskych aeroliniek, Wizz Air. Ten dnes informoval, že jeho strata pred zdanením v treťom štvrťroku fiškálneho roka 2022 vzrástla po tom, čo jej náklady významne stúpli a priemerný príjem na cestujúceho klesol. Situácia by sa navyše v poslednom kvartáli zlepšiť nemala, pretože Wizz Air sa obáva neistoty v oblasti cestovania z dôvodu omikronu.

Akcie Wizz Air však aj napriek tomu v dnešnom obchodovaní stúpajú o +4,18 % na cenu  £44,36.

Kvartálne výsledky

Nízkonákladový dopravca a hlavný konkurent Ryanairu, vykázal za 3 mesiace končiace sa 31. decembra nárast straty pred zdanením o 130%, zo 115,9 milióna eur na 266,1 milióna eur. Tržby sa medziročne zvýšili zo 149,9 milióna na 408,4 milióna eur. Rast bol spôsobený vyššou prevádzkovanou kapacitou, ale priemerné príjmy na cestujúceho sa znížili zo €66,1 na €52,4.

Spoločnosť uviedla, že jej tretí štvrťrok zasiahli efekty variantu Omicron a očakáva, že dopyt v januári, februári a časti marca bude naďalej zasiahnutý neistotou v oblasti cestovania. Wizz Air zároveň uviedol, že prevádzková strata za štvrtý štvrťrok bude o niečo väčšia ako prevádzková strata 213,6 milióna eur zaznamenaná v treťom štvrťroku.

Počas celého štvrťroka letelo s Wizz Airom zhruba 7,79 milióna pasažierov, čo predstavuje medziročný nárast o 243,4 % z 2,27 milióna. Počet lietadiel spoločnosti stúpol v porovnaní s minulým rokom zo 137 na 150.

„Wizz Air pokračoval vo svojom zotavovaní počas tretieho štvrťroka F22 a výrazne prekročil úroveň počtu cestujúcich a kapacity v roku 2019 počas vrcholného obdobia dovolenkového cestovania, a to aj napriek tomu, že sa objavil variant Omicron. Celkovo sme prepravili 7,8 milióna cestujúcich s vyťaženosťou 77,1 %. Počas špičkových týždňov naša kapacita dosiahla 110 % ASK za rok 2019. Naša prevádzková strata bola 213,6 milióna eur kvôli cestovným obmedzeniam ovplyvňujúcim dopyt, hoci sme pokračovali v rozširovaní našej pracovnej sily, flotily, základní a trás, aby sme podporili našu cestu k plnému využitiu a štruktúre nákladov pred Covid 19 do konca jari 2022. Naša likvidita zostala silná a na konci decembra 2021 bola na úrovni 1,4 miliardy eur.“

Akcie Wizz Air


Akcie Wizz Air za posledných 12 mesiacov stúpli o +8,7 % a mierne zaostávajú za výkonom širšieho trhu. Z plného zotavenia akcií firmy však bránia pokračujúce problémy v cestovaní spojené predovšetkým s pandémiou, ale aj rastúce náklady energií. Aktuálne sa akcie Wizz Air obchodujú za 4 násobok tržieb na akciu (P/S), 16,7 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 219,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky:


Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
Predchádzajúci článokMetro očakáva konzistentný rast do roku 2030
Ďalší článokTesla prekonala odhady, ale sužujú ju problémy s dodávateľskými reťazcami
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno