Kvartálne výsledky

Najočakávanejšou udalosťou včerajšieho dňa bolo zverejnenie výsledkov spoločnosti Tesla za posledný štvrťrok 2022. Automobilka vykázala vyššie príjmy ako sa očakávalo a výrazný skok v počte dodaných vozidiel dodaných vozidiel. Zároveň sa však nevyhla problémom s dodávateľským reťazcom a tie budú jej ďalšiu produkciu naďalej brzdiť, pričom sľubovaný model Cybertruck sa na výrobné linky tento rok vôbec nedostane.

Akcie spoločnosti Tesla v reakcii na včerajšie výsledky uzavreli after-market obchodovanie nižšie o -0,79% na cene $930,0.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V poslednom kvartáli roku 2022, Tesla zaznamenala výnosy vo výške $17,72 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +64,9 %, pričom automobilové tržby dosiahli výšku 15,97 mld., resp. až 90,1 % všetkých príjmov podniku. Analytici prognózovali tržby na úrovni $17,13 mld.

Dodávky vozidiel: Dodávky sa zvýšili o +70,8 %, zo 180 667 na 308 650 vozidiel. Až 96 % všetkých dodaných vozidiel tvorili modely Tesla 3 a Tesla Y. Za celý rok 2021 sa počet dodaných vozidiel zvýšil o +87 % na 936 222.

Nabíjacie stanice: Počet nabíjacích staníc stúpol v porovnaní s minulým rokom o +35,6 %, z 2 564 na 3 476.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti bol rekordný a oproti minulému roku sa zvýšil o +337,0 %, z $575 mil. na $2,51 mld. Operatívna zisková marža vzrástla z 5,4 % na 14,8 %, čo je taktiež rekordná hodnota v histórií Tesly.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol o +759,6 %, z $270 mil. na $2,32 mld., resp. z $0,24 na $2,05 na akciu. Upravený zisk (Non-GAAP) dosiahol hodnotu $2,54 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $2,36 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow Tesly medziročne stúpol o +51,9 %, z $3,02 mld. na $4,59 mld. a voľný cashflow o -48,6 %, z $1,87 mld. na $2,78 mld., resp. z $1,67 na $2,45.

Tesla vývoj počtu dodávok vozidiel
Tesla vývoj počtu dodávok vozidiel v tis.

Ako sú na tom nové závody?

V súčasnosti má Tesla závideniahodný problém, keď dopyt prevyšuje ponuku. Produkcia v Kalifornii a v Číne jednoducho nestíha. Spustenie výroby v Austine a Berlíne je kľúčom na zmiernenie týchto problémov, pričom nemecká továreň by mala produkovať predovšetkým pre európskych zákazníkov modely Y. Prednedávnom získala spoločnosť od nemeckých regulátorov povolenie na výrobu prvých 2 000 kusov a na finálne povolenie masovej produkcie stále čaká.

Medzitým sa zdá, že dodávky Modelu Y z Texasu by sa mohli začať do konca prvého štvrťroka 2022. Začiatok výroby Modelu Y v továrni Tesla v Austine je kľúčový aj z dôvodu použitia novej štrukturálnej batérie a 4680 batériových článkov.

Nábeh výroby Tesly v závodoch v Berlíne a Austine bude pravdepodobne spočiatku pomalý. Postupne by sa však mala produkcia zvyšovať a ku koncu roka 2022 by firma mohla dosiahnuť celkovú výrobnú kapacitu asi 2 miliónov vozidiel ročne.

Problémy s dodávateľským reťazcom a posunutie Cybertrucku

Za jedno z najväčších negatív možno považovať problémy s dodávateľskými reťazcami. Tesla vo vyhlásení uviedla, že výroba beží pod maximálnou kapacitu už niekoľko štvrťrokov, keďže pričom práve dodávateľský reťazec sa stal hlavným limitujúcim faktorom, ktorý bude pravdepodobne pokračovať aj v tomto roku.

Firma tiež uviedla, že robí pokrok v industrializácii Cybertrucku, ktorý je v súčasnosti plánovaný na výrobu v Austine po Modeli Y. Elon Musk však poznamenal, že súčasným základným zameraním spoločnosti v aktuálnom roku je škálovanie produkcie, čo znamená, že nové modely a Cybertruck sa začnú vyrábať až „dúfajme, že budúci rok“. Dodal, že Tesle robí naďalej problém spraviť tento model cenovo dostupným napriek „úžasným technológiam“, ktorými podnik disponuje.

Akcie Tesla


Akcie Tesla od svojho maxima klesli o takmer -25 % a za posledných 12 mesiacov sa zvýšili o +6,2 %, čím nedosahujú výkon indexu S&P 500. Ten za rovnaké obdobie stúpol o +13,2%. Aktuálne sa akcie podniku obchodujú za 303,4 násobok zisku na akciu (P/E), 117,5 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 417,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 127,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Wizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
xtb
Predchádzajúci článokWizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Ďalší článokFED zatiaľ úrokovú sadzbu nezvýšil, tento krok by mal prísť v marci
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno