Virtuálny svet Nikeland

Spoločnosť Nike včera odhalila svoj virtuálny svet podľa vzoru jej sídla na obľúbenej videohernej platforme Roblox, čím sa stala jednou z prvých veľkých značiek, ktorá vstúpila do metaverza. Digitálny priestor s názvom „NIKELAND“ umožňuje hráčom vybaviť svojho avatara (virtuálnu postavu), špeciálnymi produktmi Nike a každý ho môže bezplatne navštíviť na Robloxe.

Používatelia si v súčasnosti v Nikelande môžu zahrať hry „Tag“, „The Floor Is Lava“ a „Dodgeball“. Zároveň majú prístup k vývoju a navrhovaniu vlastných minihier z interaktívnych športových materiálov. Na NIKELAND môžu návštevníci taktiež použiť akcelerometre vo svojich mobilných zariadeniach na prenos offline pohybu do online hry, čo umožní skutočný pohyb v digitálnom priestore.

„Nike vytvoril tento svet na mieru na pozadí svojho svetového ústredia a v pohlcujúcom 3D priestore Roblox, pričom staval na svojom cieli premeniť šport a hru na životný štýl,“ informoval výrobca športového oblečenia.

xtb

Metaverzum/metavesmír, v poslednom čase čoraz skloňovanejšie slovo, si získava pozornosť po tom, čo sa Facebook premenoval na Meta. Metaverzum predstavuje zdieľaný virtuálny svet, v ktorom môžu ľudia vo forme avatarov komunikovať a interagovať s ostatnými, ale aj užívať si koncerty či digitálne nakupovať. Podľa výskumnej spoločnosti Strategy Analytics sa očakáva, že globálny trh metavesmíru má v roku 2021 hodnotu 6,16 miliardy dolárov a do roku 2026 by mala narásť na 41,62 miliardy dolárov.

Roblox je dnes už najcennejšou americkou spoločnosťou v oblasti videohier. Jej akcie nedávno stúpli o viac ako 30% po tom, čo firma oznámila medziročné zdvojnásobenie tržieb a zlepšenie naprieč všetkými dôležitými ukazovateľmi.

Zvýšenie dividendy

Nike okrem oznámenia svojho nového virtuálneho sveta informovala aj o tom, že zvyšuje štvrťročnú dividendu o 11% z $0,275 na $0,305 na akciu. Pri súčasnej cene akcií tak ročná hodnota dividendy predstavuje $1,22 na akciu a ročný dividendový výnos 0,72%.

Nová dividenda bude splatná k 28. decembru akcionárom, ktorí budú držať akcie Nike 6. decembra. Ide už o 20. rok v rade, v ktorom výrobca športového oblečenia a obuvi zvýši dividendu a je tak na dobrej ceste stať sa dividendovým aristokratom. K tomu, aby Nike získal tento titul chýba podniku ešte 5 rokov zvyšovania dividendy.

Spoločnosť nedávno taktiež informovala o kvartálnych výsledkoch za 1. štvrťrok fiškálneho roka 2022, v ktorom Nike zaznamenal medziročný nárast tržieb o 16% na 12,2 miliardy dolárov a zisku o 22% na $1,16 na akciu.

Akcie Nike


Akcie Nike sa v doterajšom priebehu roka zvýšili o +21,12%, čo je v súlade s výkonom širšieho akciového trhu, keďže index S&P 500 vzrástol o +25,25%. Aktuálne sa Nike obchoduje za 45,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 44,7 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Napriek pomerne vysokému oceneniu akcií Nike, sú analytici z Wall Street ohľadom firmy pomerne optimistickí, keď 29 z 35 analytikov stanovili rating BUY alebo OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $180, čo je o +5% viac ako je súčasná cena akcií na burze.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno