Čína vykompenzuje ruské straty

Nemecká športová skupina Adidas bola jednou z prvých, ktoré promptne reagovali na ruskú agresiu u nášho východného suseda a zastavili svoje podnikateľské operácie na ruskom trhu. Investori však z obáv, aký veľký úder to bude mať na príjmy podniku sa akcií Adidas zbavovali čo vyústilo až do situácie, že sa prepadli o viac ako 15 % v priebehu 2 dní.

Dnes však investorov potešilo vyhlásenie manažmentu, že stiahnutie sa z ruského trhu, na ktorom má Adidas 500 predajní, bude mať na tržby podniku dopad zhruba 250 miliónov eur. Tento úder by mal však byť kompenzovaný oživením predaja na čínskom trhu.

Akcie Adidas v reakcii na oznámenie vedenia firmy v dnešnom obchodovaní stúpajú o +10,41 % na €204,20.

Dvojciferný rast

Spoločnosť ďalej predpovedá, že v roku 2022 zaznamená na menovo neutrálnom základe rast tržieb o 11 % až 13 % a v tomto výhľade sú započítané taktiež podnikateľské riziká v Rusku a na Ukrajine. Vzostup príjmov by mal byť ťahaný predovšetkým vďaka čínskemu dopytu, ktorý by sa mal oživiť po minuloročnom spotrebiteľskom bojkote. V poslednom kvartáli 2021 totiž tržby podniku klesli medziročne o 3 %, čo spôsobil predovšetkým pokles príjmov z čínskeho trhu o 24 %. Čistý zisk z pokračujúcich operácií by mal v roku 2022 stúpnuť z 1,49 miliardy na 1,8 miliardy až 1,9 miliardy eur.

Tento model je zároveň lepší ako ponúkol jeden z hlavných konkurentov Adidasu, nemecká spoločnosť Puma. Tá odhaduje, že zaznamená rast tržieb o aspoň 10 %, avšak varuje pred spotrebiteľskou situáciou v Číne a pred nákladovými tlakmi, ktoré by mali znížiť rast zisku.

Adidas1
Vývoj tržieb a ziskov spoločnosti Adidas

Adidas aj Puma sa stali terčom bojkotu západných značiek zo strany čínskych spotrebiteľov, ktorí kritizovali firmy za to, že po správach o porušovaní ľudských práv v Sin-ťiangu nebudú nakupovať tamojšiu bavlnu. Peking akékoľvek porušovanie ľudských práv popiera.

Akcie Adidas


Akcie Adidas dnes stúpajú o +10,41 % na cenu €204,20, avšak za posledných 12 mesiacov klesli o -27,34 %, čím výrazne zaostávajú za širším trhom. Pri tejto cene sa akcie podniku obchodujú za 1,8 násobok tržieb na akciu (P/S), 28,9 násobok zisku na akciu (P/E) a 12,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokEurópske akcie dnes prudko rastú vďaka dostatku plynu a novým sankciám
Ďalší článokAkcie Bumble stúpajú o 27,4% po svetlom výhľade manažmentu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno