Kvartálne výsledky

Jednou z najočakávanejších udalostí včerajšieho dňa bolo oznámenie kvartálnych výsledkov latinským obrom na trhu elektronického obchodu a finančných technológií, spoločnosťou MercadoLibre. Tej sme sa bližšie venovali aj v našej samostatnej analýze. MercadoLibre prekonalo odhady analytikov z hľadiska všetkých dôležitých ukazovateľov s výnimkou čistého zisku a potvrdilo tak pokračujúci výborný rast z posledných 2 rokov. Akcie MercadoLibre reagujú na dobré čísla v dnešnom rozšírenom obchodovaní rastom o +10,49 % na $981.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V štvrtom kvartáli roku 2021 MercadoLibre zaznamenalo výnosy vo výške $2,13 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +60,6 % a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $2,00 mld. Za celý hospodársky rok tržby stúpli o +77,9 %, z $3,97 mld. na $7,07 mld.

GMV: Hrubá hodnota objednaného tovaru vzrástla medziročne o +21,1 % z $6,57 mld. na $7,96 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti vzrástol z -$25,1 mil. na $23,3 mil. a operatívna zisková marža sa zvýšila z -1,9 % na 1,1 %. Z hľadiska celého roka operatívny zisk stúpol o +245,1 %, zo $127,7 mil. na $440,7 mil., zatiaľ čo operatívna zisková marža sa zlepšila z 3,2 % na 6,2 %.

Čistý zisk / strata: Čistá strata sa v poslednom štvrťroku znížila z -$50,6 mil. na -$46,1 mil. resp. z -$1,02 na -$0,92 na akciu. Analytici predpokladali, že zisk dosiahne $0,89 na akciu. Za celý rok 2021 sa čistý zisk zvýšil z -$0,7 mil. na $83,3 mil., resp. z -$0,01 na $1,67 na akciu.

Cashflow: Voľný cashflow stúpol medziročne o +332,6 %, zo $127,7 mil. na $552,4 mil., avšak v celom roku klesol o -58,1 %, z $935,5 mil. na $392,1 mil., resp. z $18,81 na $7,87 na akciu.

Pedro Arnt, finančný riaditeľ spoločnosti MercadoLibre, uviedol: „Minulý rok nás postavil pred výzvy a s nimi aj pred mnoho ďalších príležitostí. Vďaka odolnosti našich tímov a zameraniu sa na plnenie našich strategických cieľov sme dokázali prekonať meniace sa pandemické opatrenia, rastúce inflačné tlaky na náklady a vysoko konkurenčné prostredie v priestore digitálneho obchodu. Konečným výsledkom bol rok s rekordnými výsledkami vo všetkých oblastiach, trvalým silným rastom kľúčových obchodných metrík, tržieb, zlepšovaním ziskových marží a prevádzkových príjmov už druhý rok po sebe.“

Najdôležitejšie novinky

Príjmy MercadoLibre rástli v poslednom štvrťroku viac ako sa očakávalo a to napriek tomu, že na juhoamerickom trhu možno vidieť zintenzívnenie konkurencie predovšetkým zo strany ázijských hráčov, ktorý posilňujú svoje pôsobenie na brazílskom trhu. Napriek sa však pôvodom argentínskej firme podarilo svoj podiel na dôležitom trhu zvýšiť. Podľa slov manažmentu sa podpísalo pod to aj rozšírenie služby Mercado Envio, logistickej divízie, ktorá v rámci svojej siete doručila až 89,5 % objednaného tovaru, pričom 80 % objednávok bolo doručených do 48 hodín.

Okrem silného rastu maloobchodného segmentu Mercado Libre zaznamenala spoločnosť rovnaký trend aj vo svojej fintech divízií Mercado Pago. Hodnota platobných transakcií za medziročne zvýšila o 52,2 % na 24,2 miliardy dolárov a počet platobných transakcií stúpol o 56,1% a prekročil 1 miliardu. Počet celkových používateľov podniku stúpol v porovnaní s posledným štvrťrokom minulého roka o 11 % na 82,2 miliónov.

Dobrý vývoj potvrdila firma aj v 2 relatívne nových segmentoch Mercado Credito a Mercado Fondo. Hodnota úverového portfólia spoločnosti sa zvýšila 3,5 násobne na 1,7 miliardy dolárov, zatiaľ čo suma pod správou vzrástla o 73,7 % na 1,2 miliardy dolárov. Rok 2021 ukončilo MercadoLibre s hotovosťou na úrovni 2,58 miliardy dolárov, pričom dlh predstavoval 4,11 miliardy dolárov.

Akcie MercadoLibre


Akcie MercadoLibre za posledných 12 mesiacov klesli o -50,4 % čím výrazne zaostávajú za výkonom širšieho trhu. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa trhy otočili firme chrbtom je výpredaj technologických akcií, rastúce vstupné náklady ecommerce spoločností, ale aj spomínaná rastúca konkurencia na trhu zo strany ázijských hráčov. Pri cene $981 sa akcie spoločnosti obchodujú za 4,0 násobok tržieb na akciu (P/S), 403,0 násobok zisku na akciu (P/E), 85,0 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 47,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Shopify klesli o 16% po výhľade, že rast firmy bude spomaľovať
Ro
blox napriek 83% nárastu tržieb sklamal Wall Street, akcie klesajú o štvrtinu
Twilio jednoznačne prekonalo očakávania, tržby stúpli o 54%
Datadog opäť mieri vyššie po výbornom štvrťroku
Akcie Disney stúpajú po prekvapivom prekonaní odhadov
Akcie Snap vystrelili o 45,5 % po prekonaní odhadov a prekvapivom zisku
Akcie Amazonu stúpajú, firma predala podiel v Riviane a zvyšuje cenu služby Prime
Akcie Meta s poriadnou fackou, kvôli problémom stratili 26 %
Akcie AMD stúpajú o 10,6 % po prekonaní odhadov a optimistickom výhľade
Google opäť prevýšil očakávania a chystá stock split 20:1
Apple zaznamenal ďalší rekordný kvartál a naznačil vlastné plány v metaverze
Tesla prekonala odhady, ale sužujú ju problémy s dodávateľskými reťazcami
Wizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVstúpi po vzore Ferrari na burzu prostredníctvom IPO aj Porsche?
Ďalší článokTeladoc Health s ďalšou stratou, akcie atakujú 3 ročné minimum
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno