Kvartálne výsledky

Hoci sme mimo hlavnej výsledkovej sezóny niekoľko zaujímavých spoločností malo naplánované zverejnenie svojich štvrťročných čísel aj v tomto týždni. Jednou z nich je aj spoločnosť Adobe, vyvíjajúca softvér na vytváranie digitálnych médií a obsahu, ktorá včera vykázala svoje výsledky za prvý fiškálny štvrťrok, končiaci 4. marca 2022. Firma stojaca za ikonickými programami ako je napr. Photoshop či Adobe Reader prekonala odhady Wall Street z hľadiska tržieb aj zisku.

Kvôli slabému výhľadu manažmentu, ktorý naznačuje spomalenie rastu v ďalších rokoch však jej akcie včera klesli o -9,34 % na $422,90 a nachádzajú sa neďaleko svojho ročného minima.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V 1. fiškálnom štvrťroku 2022 Adobe zaznamenal tržby vo výške $4,26 mld., čo je o +9,1 % viac ako v predchádzajúcom roku. Tento výsledok tak mierne prevýšil očakávania analytikov, ktoré boli na úrovni $4,24 mld. Až 92,9% týchto príjmov pochádzali z predplatného modelu.

ARR: Hodnota ročných opakujúcich sa príjmov (ARR) z oblasti digitálnych médií sa rozrástla oproti druhému štvrťroku o $418 mil. na $12,57 mld. Hodnota ARR z oblasti Creative dosiahla $10,54 mld. a hodnota ARR z oblasti Document Cloudu dosiahla $2,03 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk stúpol medziročne o +8,7 %, z $1,45 mld. na $1,58 mld., pričom operatívna zisková marža sa znížila z 37,2 % na 37,1%.

Čistý zisk: Čistý zisk spoločnosti sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o +0,4 %, z $1,26 mld. na $1,27 mld., resp. z $2,61 na $2,66 na akciu. Upravený zisk na akciu (non-GAAP) dosiahol hodnotu $3,37 na akciu. Analytici prognózovali upravený zisk $3,34 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow medziročne klesol -0,2 % na $1,77 mld. a voľný cashflow o -2,6 %, z $1,71 mld. na $1,67 mld., resp. z $3,55 na $3,51 na akciu.

„Spoločnosť Adobe dosiahla rekordné výnosy v 1. štvrťroku, keďže Creative Cloud, Document Cloud a Experience Cloud sú aj naďalej kľúčové pri riadení digitálnej ekonomiky,“ povedal Shantanu Narayen, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Adobe. „Spoločnosť Adobe sa zaviazala posilňovať jednotlivcov, transformovať podniky a spájať komunity.“

Adobe rast tržieb a ziskov - akcie Adobe
Vývoj tržieb a ziskov za posledných 10 rokov

Najdôležitejšie novinky

Tržby Adobe vzrástli v prvom fiškálnom štvrťroku, ktorý sa skončil 4. marca len o 9 %, čo predstavuje najpomalšie tempo rastu od roku 2014, kedy spoločnosť prechádzala na cloudový model. Po úprave posledného týždňa, ktorý spoločnosť zarátala do predchádzajúceho štvrťroku a konštantnej meny však tempo rastu bolo 17 %, čo sa už nezdá vôbec také hrozivé.

Spomalenie rastu však potvrdzuje aj fakt, že v ďalšom štvrťroku manažment očakáva, že dosiahne tržby na úrovni 4,34 miliardy dolárov a zisk $2,44 na akciu a upravený zisk (non-GAAP) $3,30 na akciu. Analytici však odhadovali, že tržby budú vo výške 4,4 miliardy dolárov a upravený zisk $3,35 na akciu. Prírastok ročných opakujúcich sa príjmov (ARR) by mal v 2. kvartáli predstavovať 440 miliónov dolárov.

Vedenie firmy vo svojom vyhlásení oznámilo, že počas štvrťroka v rámci programu spätných odkupov akcií odkúpilo 3,8 milióna akcií. Spoločnosť taktiež potvrdila zastavenie všetkých nových predajov produktov a služieb v Rusku a Bielorusku, pričom bude naďalej poskytovať služby digitálnych médií na Ukrajine. Výsledkom vojnového konfliktu je celkové zníženie ARR o 87 miliónov dolárov a očakávaný vplyv na príjmy vo výške 75 miliónov dolárov za fiškálny rok 2022.

Čo na to analytici?

V reakcii na zverejnené čísla firmy a odhadu jej manažmentu, niekoľko analytikov z Wall Street znížilo svoje cenové ciele pre akcie Adobe. K včerajšiemu dňu tak spravilo až 10 analytikov. Medziročný rast tržieb sa totiž spomalil už štyri kvartály za sebou.

Jednociferné tempo rastu výnosov nám „zdvíha obočie“, uviedol analytik spoločnosti Third Bridge, Scott Kessler v poznámke pre klientov.

Adobe „jasne prechádza spomalením príjmov,“ uviedol analytik UBS, Karl Keirstead vo svojej poznámke pre klientov. Je to tiež prvá veľká softvérová spoločnosť, ktorú výrazne ovplyvnil rusko-ukrajinský konflikt. Plánované zvýšenie ceny za softvér Creative Cloud by však malo pomôcť „zmierniť úder“ vojny, doplnil Keirstead. Zvýšenie cien vstúpi do platnosti v máji. Spoločnosť Adobe naposledy zvýšila ceny za svoj softvér pre kreatívnych profesionálov v marci 2018 po oznámení zvýšenia v októbri 2017. Keirstead hodnotí akcie Adobe neutrálne s 12-mesačným cenovým cieľom $460.

Niektorí analytici špekulovali, že spoločnosť zaznamenáva zvýšenú konkurenciu v kreatívnom softvéri od konkurentov ako Canva. Finančný riaditeľ Adobe, Dan Durn však oponuje, že zvýšená konkurencia sa neprejavuje v štatistikách angažovanosti či udržania zákazníkov. Tieto metriky sú silné a na úrovni pred pandémiou, povedal pre Investor’s Business Daily. „Konkurencia na našich koncových trhoch nie je novinkou,“ povedal. „Budeme pokračovať v tom, čo robí Adobe výnimočným, čo je hnacou silou inovácií vedúcich v tomto odvetví, robí našich zákazníkov úspešnými a prináša našim zákazníkom obrovskú hodnotu.“

Akcie Adobe


Akcie spoločnosti Adobe, ktorej sme sa tiež venovali v našej analýze, patria historicky medzi najlepšie na trhu a svoju výkonnosť potvrdzujú aj v posledných rokoch, keď za posledných 5 rokov ich cena stúpla o +231,2 % Za posledných 12 mesiacov však za výkonom S&P 500 výrazne zaostávajú, keď hlavný benchmarkový index stúpol o +14,0 %, zatiaľ čo akcie firmy klesli o -8,1 %.

Aktuálne sa akcie Adobe obchodujú za 12,6 násobok tržieb na akciu (P/S), 42,0 násobok zisku na akciu (P/E), 29,7 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 29,7 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Nike stúpajú po tom, čo napriek problémom dopyt prevyšuje ponuku
Inditex sa spamätal z pandémie a zvyšuje dividendu, výhľad však zatemňuje odchod z Ruska
Akcie Docusign opäť v mínuse, stratili už 75% hodnoty
Crowdstrike poľahky prekonal analytické predpoklady, akcie stúpajú
Akcie Bumble stúpajú o 27,4% po svetlom výhľade manažmentu
Praskla ďalšia bublina? Akcie Snowflake strácajú 21% hodnoty
Akcie Block (Square) poskočili o 15,5% vďaka optimistickému výhľadu
Teladoc Health s ďalšou stratou, akcie atakujú 3 ročné minimum
Akcie MercadoLibre poskočili o 10% po prekonaní analytických odhadov
Akcie Shopify klesli o 16% po výhľade, že rast firmy bude spomaľovať
Ro
blox napriek 83% nárastu tržieb sklamal Wall Street, akcie klesajú o štvrtinu
Twilio jednoznačne prekonalo očakávania, tržby stúpli o 54%
Datadog opäť mieri vyššie po výbornom štvrťroku
Akcie Disney stúpajú po prekvapivom prekonaní odhadov
Akcie Snap vystrelili o 45,5 % po prekonaní odhadov a prekvapivom zisku
Akcie Amazonu stúpajú, firma predala podiel v Riviane a zvyšuje cenu služby Prime
Akcie Meta s poriadnou fackou, kvôli problémom stratili 26 %
Akcie AMD stúpajú o 10,6 % po prekonaní odhadov a optimistickom výhľade
Google opäť prevýšil očakávania a chystá stock split 20:1
Apple zaznamenal ďalší rekordný kvartál a naznačil vlastné plány v metaverze
Tesla prekonala odhady, ale sužujú ju problémy s dodávateľskými reťazcami
Wizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Nike stúpajú po tom, čo napriek problémom dopyt prevyšuje ponuku
Ďalší článokAnalýza akcie Netflix: Oplatia sa kúpiť v poklese?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno