Plán odkupu akcií

Akcionári Alibaby majú po roku a pol neustáleho znechutenia nad poklesom akcií opäť mierne dôvody na optimizmus. Po sérií negatívnych faktorov, ktoré vyvrcholil v obavy, že by mohli byť čínske akcie stiahnuté z americkej burzy, Peking minulý týždeň oznámil podporu finančných trhov.

Komunistická vláda by mala podľa vyhlásenia podporovať stabilitu ekonomiky, trh s nehnuteľnosťami, vstup tamojších firiem na zahraničné burzy a tiež zmiernenie regulácie internetových gigantov. Čínske akcie reagovali na zmiernenie napätia veľmi pozitívne a v mnohých prípadoch sa ich hodnota na burze zvýšila o viac ako 20 % za jediný deň.

Prudký rast zaznamenali tiež akcie Alibaby, ktoré k dnešnému dňu od svojej najvyššej ceny z októbra 2020 stratili až dve tretiny hodnoty. Tento pokles sa snaží využiť aj manažment firmy a to prostredníctvom odkupov vlastných akcií. Spoločnosť zvyšuje svoj program spätného odkúpenia akcií z 15 miliárd na 25 miliárd dolárov v snahe uistiť investorov o svojich pozitívnych vyhliadkach.

Upravený program spätného odkúpenia bude účinný 2 roky do marca 2024, uviedla Alibaba dnes ráno. Vedenie podniku taktiež informovalo, že v rámci svojho predchádzajúceho programu odkúpila akcie v hodnote približne 9,2 miliardy dolárov.

Akcie Alibaba v reakcii v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +8,84 % na $112,75.

Prečo využívajú firmy odkupy akcií?

Spätné odkupy akcií (alebo „buybacky“) spoločnosti využívajú ako alternatívnu formu voči dividendám na vrátenie hodnoty akcionárom. Ich cieľom zvyčajne býva stimulácia dopytu zo strany investorov, preukázanie viery manažmentu v budúcnosť podniku či využitie lacnej ceny akcií na trhu. Spätné odkupy akcií majú zvyčajne pozitívny efekt, pretože zvyšujú zisk na 1 akciu (po odkúpení sa totiž akcie sťahujú z obehu a zisk či iný ukazovateľ sa teda delí menším počtom akcií).

Keďže vďaka odkupom akcií je zisk na 1 akciu vyšší, pomer ceny akcie a zisku na akciu (P/E) je nižší a to tlačí na rast ceny. Oproti dividendám majú odkupy akcií výhodu v tom, že nepodliehajú zdaneniu. V súčasnosti čoraz viac firiem pristupuje k odkupom akcií, pričom aktuálne dosahujú rekordné hodnoty. Vo veľkom ju využívajú napr. aj Apple, Microsoft, Meta či Alphabet.

Akcie Alibaba

Súčasný revidovaný plán Alibaby je naozaj masívny. Čínsky obor v oblasti elektronického obchodu má aktuálne v obehu 1,89 miliardy akcií a ich cena dnes stúpla na $112,75. Pri tejto cene by vďaka 25 miliardovému „buybacku“ bola firma schopná odkúpiť 221,7 milióna akcií, čiže zhruba 12,4 % akcií v obehu.


Akcie Alibaba sa v súčasnosti obchodujú za 2,2 násobok tržieb na akciu (P/S); 27,7 násobok zisku na akciu (P/E); 11,1 násobok predpokladaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E); 10,4 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 12,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokFED zvyšuje úrokovú sadzbu o 0,25%. Počas roka by malo prísť 6 ďalších zvýšení
Ďalší článokAkcie Nike stúpajú po tom, čo napriek problémom dopyt prevyšuje ponuku
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno