Kvartálne výsledky

Po tom čo minulý týždeň kvartálne výsledky odhalili výrazne spomaľovanie rastu Netflixu a jeho streamovacej služby, v dôsledku čoho jeho akcie klesli o viac ako -21 % včera investori s napätím očakávali aké čísla ukáže Microsoft. Akcie ikonického softvérového obra sa totiž taktiež nevyhli korekcii, ktorú aktuálne finančné trhy zažívajú.

Microsoft zaznamenal rekordný kvartál, keď vôbec prvýkrát počas 3 mesiacov jeho príjmy prekonali magickú hranicu 50 miliárd dolárov. Zverejnené čísla prekonali odhady analytikov ako z hľadiska tržieb, tak z hľadiska zisku, avšak vo včerajšom after-market obchodovaní akcie spoločnosti napriek tomu klesali o – 5 %. Po následnom doplnení výhľadu manažmentu, ktorý tiež prevýšil odhady však akcie Microsoft zmenili smer a skončili nakoniec vyššie o +1,2 % na cene $291,94.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: Tržby Microsoftu dosiahli výšku $51,73 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +20,1 %, pričom očakávania analytikov boli na úrovni $50,70 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk medziročne vzrástol o +24,3%, zo $17,90 mld. na $22,25 mld., zatiaľ čo operatívna zisková marža vzrástla zo 41,5 % na 43,0 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa zvýšil o +21,4%, z $15,46 mld. na $18,77 mld., resp. z $2,03 na $2,48 (+22,2 %). Analytici predpokladali zisk $2,32 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow stúpol o +15,7 %, z $12,52 mld. na $14,48 mld. a voľný cashflow o +3,4 %, z $8,34 mld. na $8,62 mld., resp. z $1,10 na $1,14 na akciu.

Digitálna technológia je najflexibilnejší zdroj, ktorý má svet k dispozícii na prekonanie obmedzení a pretvorenie každodennej práce a života,“ povedal Satya Nadella, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft. „Keďže technológie ako podiel globálneho HDP neustále narastajú, inovujeme a investujeme na rôznorodých a rastúcich trhoch so spoločným základným technologickým balíkom a prevádzkovým modelom, ktorý posilňuje spoločnú stratégiu, kultúru a zmysel pre účel.

Najdôležitejšie novinky

Rast príjmov Microsoftu bol v 2. štvrťroku fiškálneho roka 2022 ťahaný predovšetkým dopytom po jeho cloudovej platforme Azure, ktorej tržby stúpli medziročne o 46 %. Vysoký nárast však zaznamenal aj Dynamics 365 s 45 %, sociálna sieť LinkedIn s 37 % či vyhľadávací nástroj Bing s 32 %. To značí, že technologický gigant zaznamenáva vzostup dopytu aj po jeho reklamných službách.

Microsoft
Medziročný rast jednotlivých produktov a služieb spoločnosti Microsoft

Manažment zároveň uviedol, že dopyt po hernej konzole Xbox, ktorej príjmy sa zvýšili oproti minulému roku o 10 %, prevýšil ponuku spoločnosti ovplyvnenú nedostatkom čipov. Zároveň sa spoločnosť pochválila faktom, že až 90 % firiem zoznamu Fortune 500 využíva Microsoft Teams ako videoplatformu.

V 3. štvrťroku vedenie firmy očakáva, že príjmy budú v rozpätí 48,5 až 49,3 miliardy dolárov, zatiaľ čo Wall Street prognózuje príjmy vo výške 47,7 miliardy dolárov. Operatívny zisk by mal atakovať úroveň 20 miliárd dolárov.

Minulý týždeň Microsoft oznámil, že sa dohodol na kúpe najväčšej hernej spoločnosti sveta z pohľadu trhovej kapitalizácie – Activision Blizzard za 78,7 miliardy dolárov a potvrdil, že touto akvizíciou sa bude snažiť presadiť v rastúcom odvetví herného metaverza.

Akcie Microsoft


Akcie Microsoft napriek nedávnemu poklesu o takmer 20 %, za posledných 12 mesiacov stúpli o +25,7 %, čím jednoznačne prekonávajú výkon širšieho trhu, ktorého výkonnosť reprezentovaná indexom S&P 500 za rovnaké obdobie je na úrovni +13,0 %. Aktuálne sa akcie Microsoft obchodujú za 31,2 násobok zisku na akciu (P/E), 36,6 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 19,7 násobok EV/EBITDA.

Súčasný dividendový výnos akcií firmy je na úrovni 0,86 %.

Ďalšie kvartálne výsledky:


Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMeta, bývalý Facebook, vybudovala najrýchlejší AI superpočítač na svete
Ďalší článokMetro očakáva konzistentný rast do roku 2030
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno