Kvartálne výsledky
Najočakávanejšou udalosťou včerajška medzi investormi bolo plánované zverejnenie kvartálnych výsledkov spoločnosti Meta (Facebook) za posledný štvrťrok 2021. V minulom kvartáli Meta oznámila reorganizáciu podnikania, ktorou rozdelila svoje podnikanie na 2 segmenty – Family of Apps (príjmy zo sociálnych sietí Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger) a Reality Labs (divízia zameraná na virtuálnu realitu a metaverzum.
Zároveň v poslednom štvrťroku manažment varoval, že rast príjmov by mal koncom roka rast firmy významnejšie spomaliť v dôsledku avizovanej aktualizácie iOS od Apple, ktorá sťažuje sledovanie správania používateľov na jej platforme. Táto aktualizácia má za dôsledok horšie cielenie reklamy na jednotlivých zákazníkov. Tieto problémy sa nakoniec naplno preukázali, avšak neboli jediné.
Meta prekonala analytické predpoklady z hľadiska tržieb, avšak zisk nedosiahol nedosiahol očakávané hodnoty. Zdá sa však, že najväčší úder bol pre investorov výhľad na prvý kvartál v roku 2022. Akcie Meta reagovali na zverejnenie štvrťročných čísel prepadom o -22,89 % na $249,05 v rozšírenom pre-market obchodovaní.
Najdôležitejšie čísla
Výnosy: V poslednom kvartáli roku 2021, Meta zaznamenala výnosy vo výške $33,67 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +23,1 % a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $33,83 mld. Za celý hospodársky rok tržby stúpli o +37,2 %, z $85,97 mld. na $117,93 mld.
Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti kleol oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka o -1,5 %, z $12,78 mld. na $12,59 mld. a operatívna zisková marža klesla z 46,7 % na 37,4 %. Z hľadiska celého roka operatívny zisk vzrástol o +43,1 %, z $32,67 mld. na $46,75 mld. a operatívna zisková marža z 38,0 % na 39,7 %.
Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne znížil o -8,3 %, z $11,22 mld. na $10,29 mld., resp. z $3,88 na $3,67 na akciu. (-5,2 %), pričom analytici odhadovali EPS vo výške $3,84. Za celý rok 2021 sa čistý zisk podniku zvýšil o +35,1 %, z $29,15 mld. na $35,1 mld., resp. z $10,09 na $13,77 na akciu.
Cashflow: Operatívny cashflow v 4. kvartáli oproti minulému roku stúpol o +28,9 %, z $14,04 mld. na $18,10 mld. a voľný cashflow o +53,3%, z $480 mil. na $736 mil. Za celý rok operatívny cashflow stúpol o +228,8 %, z $1,07 mld. na $3,52 mld. a voľný cashflow o +36,2 %, z $9,22 mld. na $12,56 mld.
Používatelia: Počet denných používateľov “rodiny Facebook” (Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp) stúpol o +8 % na 2,82 mld. a počet mesačných používateľov vzrástol o +9 % na 3,59 mld.
„Mali sme solídny štvrťrok, keď sa ľudia obracali k našim produktom, aby zostali v spojení, a podniky naďalej využívali naše služby k zabezpečeniu svojho rastu,“ povedal Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Meta. „Som povzbudený pokrokom, ktorý sme v minulom roku dosiahli v mnohých dôležitých oblastiach rastu, ako sú Reels, obchod a virtuálna realita, a v roku 2022 budeme pokračovať v investíciách do týchto a ďalších kľúčových priorít, keď pracujeme na budovaní metavesmíru. .“
Najdôležitejšie novinky
Pri pohľade na štvrťročné a celoročné výsledky je viditeľné ako rast firmy koncom roka spomaľoval. Kľúčový vplyv mal na spomalenie mala jednak vyššie spomínaná aktualizácia softvéru iOS, ale aj fakt, že silný dopyt firemných zákazníkov sa začal znižovať, keďže tí trpia makroekonmickým problémami. Vplyv má podľa slov spoločnosti tiež presun používateľov na sociálnych sieťach z noviniek a príbehov smerom k vidám „Reels“ a tie dosiaľ spoločnosť nemá zmonetizované v takej miere.
Výsledkom týchto faktorov je fakt, že vedenie spoločnosti očakáva, že v prvom štvrťroku 2022 by mali tržby spoločnosti dosiahnuť 27 až 29 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný rast v rozmedzí iba 3 % až 11 %. V posledných 4 rokoch pritom Meta zaznamenala ročný rast výnosov vo výške 30 %. Rentabilita spoločnosti utrpela najmä v súvislosti s budovaním metaverza. To stálo v roku 2021 firmu 10,1 miliardy dolárov, pričom len v poslednom štvrťroku sa zvýšili náklady na segment „Reality Labs“ na 3,4 miliardy dolárov.
Vedenie firmy tiež oznámilo, že na spätné odkupy podnik minul 19,2 miliardy dolárov a za celý rok až 44 miliárd dolárov. V prvej polovici roka by malo prísť aj k zmene symbolu, pod ktorým sa akcie Meta obchodujú z „FB“ na „META“. Rok 2021 firma Marka Zuckerberga ukončila s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi na úrovni 16,6 miliardy dolárov a dlhom 21,1 miliardy dolárov.
Produktové plány na rok 2022
Manažment informoval, že v roku 2022 budú medzi priority spoločnosti patriť oblasti „Reels“, používateľská komunita, obchod, reklama, ochrana osobných údajov, umelá inteligencia a metaverzum. Zuckerberg špeciálne vyzdvihol krátke videá Reels, keďže táto funkcia má reagovať na rýchlo sa rastúcu čínsku sociálnu sieť TikTok. Meta zároveň plánuje vyvinúť „komunitné četovanie“ na Facebooku a Messengri pre skupiny a komunity, ktoré spája spoločná téma po vzore sociálnych sietí Discord a Telegram.
Vývoj sa uberá tiež k tzv. biznisovým správam. V rámci tejto oblasti sa podnik spojil s firmami Uber a JioMart, aby si ich zákazníci mohli objednať jazdu alebo potraviny prostredníctvom správy v čete. Nedávno sme informovali aj o najrýchlejšom AI superpočítači na svete, ktorý Meta vybudovala. Ten má podniku pomôcť v rozšírenej realite, ale aj pri sociálnych sieťach.
Čo sa týka metaverza, ľudia minuli viac ako 1 miliardu dolárov na headsety Oculus Quest, pričom počas Štedrého dňa sa prvýkrát ich aplikácia v mobilných obchodoch dostala medzi najsťahovanejšie. Okrem vylepšovania headsetov firma pracuje na vydaní špičkových slúchadiel pre virtuálnu realitu a na vývoji Project Nazare, čo sú okuliare s plne rozšírenou realitou. Z hľadiska softvérových produktov v metaverze, Horizon je jadrom podnikovej vízie. Priestor vo virtuálnej realite prostredníctvom Horizonu bol otvorený ľudom v USA a v Kanade v minulom roku a tento rok plánuje spoločnosť spustiť verziu Horizon aj pre mobilné zariadenia.
Akcie Meta
Akcie Meta reagovali na zverejnenie štvrťročných čísel prepadom o -22,89 % na $249,05 v rozšírenom pre-market obchodovaní. Ide o najnižšiu hodnotu júla 2020 a od svojej najvyššej hodnoty sa tak prepadli o -35,2 %. Na tejto cene sa akcie Meta obchodujú za 18 násobok zisku na akciu (P/E), 18,4 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 13 násobok EV/EBITDA.
Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:
Akcie AMD stúpajú o 10,6 % po prekonaní odhadov a optimistickom výhľade
Google opäť prevýšil očakávania a chystá stock split 20:1
Apple zaznamenal ďalší rekordný kvartál a naznačil vlastné plány v metaverze
Tesla prekonala odhady, ale sužujú ju problémy s dodávateľskými reťazcami
Wizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku
Mnoho ďalších na našom IG & FB