AirTrunk IPO na obzore

Firma AirTrunk zvažuje počiatočnú verejnú ponuku (IPO), ktorá by spoločnosti poskytla 10 miliárd austrálskych dolárov (6,4 miliardy USD). Investori spoločnosti AirTrunk Macquarie Asset Management a PSP Investments zaslali začiatkom tohto mesiaca žiadosť o návrhy siedmim bankám na preskúmanie. Tie majú preskúmať IPO v Austrálii a možnosti vrátane predaja menšinového podielu v podniku.

Macquarie Capital a najmenej dve ďalšie banky budú vymenované za spoločných vedúcich manažérov IPO. Dopyt po dátových centrách rastie, keďže podniky zvyšujú závislosť na cloudových službách. Tento sektor si získava dôležitú pozornosť investorov z dôvodu nedostatku ponuky.

Vývoj výpočtovej techniky s umelou inteligenciou zvyšuje vyhliadky tohto odvetvia, tvrdí generálny riaditeľ AirTrunk Robin Khuda. „Úroveň rastu, ktorú práve vidíme, je niečo, čo sme nevideli za posledných 10 rokov,“ povedal tento mesiac na konferencii. „Je to veľmi pozoruhodné.“ AirTrunk minulý mesiac získal pôžičku vo výške 4,6 miliardy austrálskych dolárov súvisiacu s udržateľnosťou, čo je najväčšia syndikovaná transakcia v Austrálii v tomto roku.

Rastúci počet IPO

Podľa údajov Bloombergu v minulom roku vstúpilo na burzu v USA prostredníctvom špeciálnej akvizičnej spoločnosti (SPAC) alebo primárnej ponuky akcií (IPO) až 613 firiem. V roku 2022 ich počet klesol na 83, čo je pokles o 87 %. V súčasnosti vyzerá situácia o poznanie lepšie. V súčasnosti už sfinalizovalo alebo zvažuje svoju prvotnú verejnú ponuku viacero spoločností. Len pred nedávnom vyšli informácie o tom, že firma Klaviyo, začala svoju prvotnú verejnú ponuku, v ktorej plánuje vyzbierať 518 miliónov USD. Na burzu vstúpil aj americký online obchod s donáškou potravín Instacart, ktorý odkladal vstup na burzu roky. Minulý týždeň tiež vyšla správa, že firma Cainiao, logistická pobočka spoločnosti Alibaba plánuje získať 1 miliardu USD v IPO.

Najväčšou a najočakávanejšou IPO na americkej burze v tomto roku je bezpochyby verejná ponuka organizácie Arm Holdings, dizajnéra polovodičov, ktorého vlastní SoftBank. SoftBank už pred časom rozmýšľala o predaji tejto spoločnosti firme Nvidia za 40 a neskôr 66 miliárd dolárov, avšak americký regulátor v roku 2022 z dôvodu konkurenčných obáv túto akvizíciu zamietol. SoftBank hľadala nové možnosti ako túto firmu alebo jej časť predať. Verejný úpis akcií tak umožní spoločnosti SoftBank získať naspäť časť prostriedkov, ktoré boli investované a viazané v tejto spoločnosti. V súčasnosti sa odhaduje, že by spoločnosť mohla byť ohodnotená v okolí 60 miliárd USD.

Medzi ďalšie organizácie, ktoré už požiadali o IPO alebo ich uskutočňujú, patrí elektromobilový startup VinFast, ktorý sa po debute na burzu stal 5. najcennejšou automobilkou. Ďalšími spoločnosťami sú internetový startup VNG so sídlom vo Vietname a výrobca obuvi Birkenstock.

AirTrunk

Spoločnosť AirTrunk je popredným hráčom v odvetví dátových centier, ktorý sa špecializuje na návrh, výstavbu a prevádzku vysokokvalitných, bezpečných a efektívnych dátových centier. Spoločnosť AirTrunk so sídlom v Singapure rýchlo rozšírila svoju pôsobnosť v ázijsko-pacifickom regióne a zamerala sa na globálnu expanziu. Spoločnosť založili v roku 2014 Robin Khuda a David Hirst, vizionári s hlbokými odbornými znalosťami v oblasti infraštruktúry dátových centier.

AirTrunk využíva jedinečný obchodný model, ktorý sa točí okolo budovania rozsiahlych, hyperškálových dátových centier, ktoré spĺňajú rastúce požiadavky poskytovateľov cloudových služieb, internetových podnikov a veľkých podnikov. Tieto dátové centrá sú strategicky umiestnené v kľúčových oblastiach metropoly, čo umožňuje pripojenie s nízkou latenciou a bezproblémové spracovanie dát.

Spoločnosť sa primárne zameriava na hyperškálovacie zariadenia, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyhovovali veľkému množstvu možností ukladania a spracovania údajov. Využitím úspor z rozsahu a inovatívnych technologických riešení sa AirTrunk snaží svojim klientom poskytovať nákladovo efektívne a energeticky efektívne riešenia dátových centier.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokVýhľad príjmov Oracle, 65 miliárd USD do fiškálneho roka 2026
Ďalší článokBiznis čipového giganta Broadcom nebude ľahké nahradiť
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno