Broadcom je náchylnejší na zlé správy
Umelá inteligencia poháňa akcie technologického sektoru nahor a tiež akcie výrobcov a dizajnérov čipov. Nejedná sa iba o Nvidiu, ktorá trhu dominuje a AMD, ktoré chce lídra z jeho pozície zosadiť. Z nového globálneho trendu sa teší aj spoločnosť Broadcom a jej akcionári. Akcie druhej najcennejšej spoločnosti v odvetví návrhu a výroby čipov si od začiatku roka pripísali +48,1 % a dnes trhová kapitalizácia Broadcom dosahuje 335 miliárd USD. Pre porovnanie Nvidia má biliónovú kapitalizáciu a AMD necelých 200 miliárd.
Spoločnosť Broadcom, ktorá je známa množstvom akvizícií a rýchlym rastom dividendy, prvýkrát v marci oznámila, že potreba generatívnych schopností AI zvýši dopyt po jeho sieťoých čipoch. Reakcia investorov bola pozitívna. Tento rast ale tiež spôsobil, že Broadcom je vďaka vyššiemu oceneniu akcií zraniteľnejší voči prípadným negatívnym správam.
Kvartálne výsledky za tretí štvrťrok, ktoré firma zverejnila koncom minulého mesiaca, napríklad poslala jej akcie nižšie o viac ako 5 %. Broadcom pritom vykázal čísla, ktoré boli v súlade s očakávaniami Wall Street, avšak predtým 12 štvrťrokov v rade tieto prognózy prekonal. Minulý týždeň prišla správa, v ktorej sa uvádza, že Google plánuje nahradiť čipy od Broadcomu čipmi pre dátové centrá na spracovanie tenzorov alebo TPU kvôli vysokým cenám svojho dodávateľa. V reakcii akcie podniku klesli o ďalšie 3 %.
Podnikanie Broadcom nebude ľahké nahradiť
Akcie Broadcom vyrovnali tieto straty po tom, čo niekoľko analytikov vážne spochybnilo myšlienku, že Google dokázal poľahky nahradiť svojho dodávateľa čipov. Google zo svojej strany uviedol, že „nevidí žiadnu zmenu v spolupráci“ so spoločnosťou Broadcom, aj keď poznamenal, že dlhodobo komunikuje s „viacerými ďalšími dodávateľmi“.
Analytik Stacy Rasgon z organizácie Bernstein odhaduje, že podnikanie Broadcomu v oblasti „znižovania výpočtov“, ktoré primárne slúži spoločnosti Google, vygeneruje vo fiškálnom roku končiacom v októbri približne 3 miliardy dolárov, čo by predstavovalo medziročný nárast o približne 50 %. Celkové príjmy z polovodičov by pritom mali vzrásť len o 9 %.
Podľa analytikov by ale Google mohol čiastočne nahradiť Broadcom inými výrobcami TPU alebo by vďaka svojim významným finančným zdrojom dokázal presunúť časť čipov pod vlastnú produkciu. Alphabet, materska spoločnosť Google, má v hotovosti 136 miliárd USD, čo je najviac zo všetkých technologických firiem. Oproti Applu je je to až dvojnásobok. Nedávne skúsenosti výrobcu iPhonov s neúspešnou snahou vyvinúť vlastné moderné čipy môžu poslúžiť pre Google ako varovanie. Ani technologickí giganti s desiatkami miliárd v hotovosti nedokážu tak ľahko vyvinúť vlastné zložité čipy a nahradiť tak svojich dodávateľov.
Broadcom sa zároveň môže pochváliť tým, že ak si v minulosti chcel nejakú časť svojho podnikania udržať, podarilo sa mu to, a to aj napriek tlaku na znižovanie cien zo strany zákazníkov. V minulosti sa špekulovalo o tom, že by firma mohla predať svoj biznis zameraný na rádiofrekvenčné čipy, ktorými zásobuje najmä Apple, svojho najväčšieho zákazníka. Začiatkom tohto roka však títo dvaja uzavreli novú dohodu o dodávkach, len niekoľko mesiacov po správach, že Apple zvažuje, že by tieto čipy produkoval sám.
„Celkovo nepochybujeme o tom, že s každou generáciou produktov dochádza medzi [Broadcom] a jeho silne koncentrovanou zákazníckou základňou k trochu intenzívnym cenovým rokovaniam,“ vyjadril sa analytik Ross Seymore z Deutsche Bank. Dodal však, že Broadcom „uspel v udržaní týchto vzťahov a očakávali by sme, že tento záver bude najpravdepodobnejším výsledkom aj v tomto prípade.“
Broadcom
Broadcom je v súčasnosti 24. najcennejšou spoločnosťou sveta, ktorá v minulom roku dosiahla tržby na úrovni 33,2 miliardy USD a zisk 11,5 miliardy. Spoločnosť sa môže pochváliť rozmanitým produktovým portfóliom na celej škále koncových trhov. Je svetovým lídrom v 25 oblastiach infraštrukúrnych technológií, polovidočov a softvéru. Konkrétne zákazníkom dodáva polovodičové produkty, ktoré poháňajú dátové centrá, WiFi, routery, smartfóny, 5G, bluetooth, robotickú automatizáciu, zelenú energiu alebo autonómne vozidlá.
Podnik je známy tým, že v minulosti uskutočnil množstvo významných akvizícií, ktoré sformovali jednu z najdôležitejších firiem súčasnosti. Ďalšia taká akvizícia visí vo vzduchu aj dnes. Spoločnosť sa dohodla na kúpe podniku VMware za 61 miliárd USD a pred 2 mesiacmi vyšla správa, že Európska komisia transakciu schválila.
Spoločnosť VMware bola odčlenená od spoločnosti Dell koncom roka 2021. Podnik je priekopníkom vo virtualizačnom softvéri, ktorý konsoliduje aplikácie a pracovné zaťaženie na menšom počte serverových počítačov.
Okrem akvizícií je spoločnosť Broadcom známa aj tým, že rýchlym tempom zvyšuje dividendy. Medzi rokmi 2016 až 2023 predstavoval priemerný ročný rast dividendy až 38 %, keď sa zvýšila z 1,94 na 18,40 USD na akciu. To je jeden z dôvodov, prečo je firma medzi investormi značne populárna. Prejavilo sa to aj v raste akcií, ktoré sa za posledných 5 rokov zvýšili o +233,5 %.
Akcie Broadcom
Akcie Broadcom od začiatku roka stúpli o +48,1 % na 822,1 USD. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 25,3 násobok zisku na akciu (P/E); 20,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 18,2 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos predstavuje 2,22 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové