Plánované IPO Cainiao

Firma Cainiao, logistická pobočka spoločnosti Alibaba, plánuje podať žiadosť o svoju prvú verejnú ponuku (IPO) v Hongkongu už budúci týždeň. Spoločnosť sa snaží získať predajom akcií aspoň 1 miliardu USD. Zástupca spoločnosti Cainiao odmietol tieto informácie komentovať, zatiaľ čo zástupca spoločnosti Alibaba iba uviedol, že všetko je v procese riešenia. Akcie spoločnosti Alibaba po tejto správe vzrástli až o 4,4 %, čo je najväčší denný rast za takmer mesiac.

Logistická jednotka spolupracuje s bankami vrátane Citic Securities, Citigroup a JPMorgan Chase na IPO. Spoločnosť China International Capital odstúpila pre konflikty záujmov, keďže slúži ako spoločný sponzor J&T Global Express, ďalšej logistickej firmy, ktorá sa budúci týždeň uchádza o schválenie kótovania v Hongkongu.

Okrem toho Alibaba odkladá hongkongskú IPO svojho potravinového reťazca Freshippo na vedľajšiu koľaj v dôsledku slabého sentimentu pre spotrebiteľské akcie v Číne. Výbor pre kapitálový manažment spoločnosti Alibaba, ktorý dohliada na rozpad rozrastajúcej sa spoločnosti, sa nedávno rozhodol počkať na priaznivejší trh, než pokročí s IPO Freshippo, a uprednostní kótovanie iných jednotiek.

Alibaba spolu založila Cainiao v roku 2013. Čínsky technologický gigant prevzal plnú kontrolu nad obchodom neskôr. Jednotka nasledovala kroky spoločnosti Alibaba do globálneho trhu elektronického obchodu a manipulovala s balíkmi pre milióny obchodníkov a značiek na platformách ako AliExpress a Lazada v juhovýchodnej Ázii.

Cainiao, čo v čínštine znamená nováčik alebo amatér, podľa svojej webovej stránky sľubuje doručenie balíkov v Číne do 24 hodín a kdekoľvek inde na svete do 72 hodín. Prevádzkuje viac ako 300 medzinárodných trás a spolupracuje s viac ako 3 000 logistickými partnermi.

Útlm IPO v roku 2022

Po rekordných rokoch 2020 a 2021 z hľadiska počtu a veľkosti vstupov spoločností na akciových burzách, rok 2022 zažil poriadny útlm. V čase neistoty si manažéri firiem, ktorý rozmýšľali nad uvedením svojich akcií na verejnom trhu, správne uvedomovali, že by nezískali toľko finančných prostriedkov ako v dobrých časoch. Preto mnohé z nich svoje uvedenie na akciovú burzu zrušili alebo odložili.

Podľa údajov Bloombergu v minulom roku vstúpilo na burzu v USA prostredníctvom špeciálnej akvizičnej spoločnosti (SPAC) alebo primárnej ponuky akcií (IPO) až 613 firiem. V roku 2022 ich počet klesol na 83, čo je pokles o 87 %. V súčasnosti vyzerá situácia o poznanie lepšie. Okrem firmy Klaviyo, minulý týždeň začala svoju prvotnú verejnú ponuku aj spoločnosť Instacartu.

Najväčšou a najočakávanejšou IPO na americkej burze v tomto roku je bezpochyby verejná ponuka organizácie Arm Holdings, dizajnéra polovodičov, ktorého vlastní SoftBank. SoftBank už pred časom rozmýšľala o predaji tejto spoločnosti firme Nvidia za 40 a neskôr 66 miliárd dolárov, avšak americký regulátor v roku 2022 z dôvodu konkurenčných obáv túto akvizíciu zamietol. SoftBank hľadala nové možnosti ako túto firmu alebo jej časť predať. Verejný úpis akcií tak umožní spoločnosti SoftBank získať naspäť časť prostriedkov, ktoré boli investované a viazané v tejto spoločnosti. V súčasnosti sa odhaduje, že by spoločnosť mohla byť ohodnotená v okolí 60 miliárd USD.

Medzi ďalšie organizácie, ktoré už požiadali o IPO alebo ich uskutočňujú, patrí elektromobilový startup VinFast, ktorý sa po debute na burzu stal 5. najcennejšou automobilkou. Ďalšími spoločnosťami sú internetový startup VNG so sídlom vo Vietname a výrobca obuvi Birkenstock.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokKedysi hviezda Silicon Valley, Cisco chce kúpiť spoločnosť Splunk za 28 miliárd USD
Ďalší článokMcDonald’s prvýkrát za 30 rokov zvýši poplatky za nové franšízy
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno