Zameranie sa na Cloud a AI

Spoločnosť Oracle očakáva, že do fiškálneho roku 2026 vygeneruje ročné príjmy okolo 65 miliárd USD. Výkonný viceprezident Doug Kehring na konferencii pre finančných analytikov spoločnosti povedal, že je presvedčený, že firma dosiahne svoj stanovený cieľ a tiež naplní prognózy 45 % prevádzkovej marže do roku 2026. Taktiež si je istý, že ročný rast zisku na akciu bude viac ako 10 %.

Spoločnosť Oracle sa po dlhom zaostávaní za Amazonom, Microsoftom a Googlom sústreďuje na rozšírenie svojho podnikania v oblasti prenájmu cloud computingu a úložiska. Rozmach generatívnej AI, ktorá dostala Nvidiu nad biliónovú hranicu a dáva priestor na opätovné oživenie už zabudnutých akcií, zvyšuje aj dopyt po cloudovej ponuke Oracle. Investori sú optimistickejší, že cloudová ponuka Oracle sa môže rýchlo rozširovať a využívať náročné výpočtové techniky pomocou umelej inteligencie.

„Momentálne máme Google jasne v hľadáčiku,“ povedal Kehring o podnikaní v oblasti cloudovej infraštruktúry spoločnosti, ktorá vo fiškálnom roku končiacom sa v máji 2023 vygenerovala 5 miliárd USD, čo je len asi 10 % celkových príjmov spoločnosti. Už minulý štvrťrok uviedol predseda predstavenstva Larry Ellison, že firmy, ktoré vyvíjajú veľké jazykové modely na spôsob ChatGPT a Bard, ako sú Mosaic ML, Adept AI a Cohere, nedávno zazmluvnili kapacitu cloudu Oracle vo výške viac ako 2 miliardy USD. „Gen2 Cloud od Oracle sa rýchlo stal voľbou č. 1 pri spúšťaní úloh generatívnej AI,“ povedal.

Isté nadšenie investorov sa minulý týždeň rozplynulo, keď spoločnosť oznámila, že predaj cloudu v tomto štvrťroku vzrástol o 30 % v porovnaní s nárastom o 54 % v predchádzajúcom období. Akcie po kvartálnych výsledkoch klesli takmer o 14 %, čo je najviac za jediný deň za 21 rokov, čím sa dostali z historického maxima.

Mnohí analytici očakávali, že firma si zachová svoj výhľad. Aby spoločnosť dosiahla svoj cieľ, potrebuje v nasledujúcich troch fiškálnych rokoch dosiahnuť priemerný ročný rast tržieb približne 9 %. So spomalením divízie elektronických zdravotných záznamov Cerner, ktorú spoločnosť získala minulý rok, a pokračujúcim prechodom na cloud „myslíme, že je to náročná úloha,“ napísal analytik Bloomberg Intelligence Anurag Rana.

Oracle

Oracle je americká spoločnosť pôsobiaca v oblasti počítačových technológií. Špecializuje sa na vývoj podnikových softvérov, databázových a cloudové inžinierstvo. Jej klasickými produktmi sú CRM systém, správa dodávateľských reťazcov, databázové systémy, analytika dát, vývojové nástroje v Jave, atď. Bola založená už v roku 1977 legendárnym Larrym Ellisonom a v podstate počas svojej celej histórie patrí medzi najdôležitejšie technologické podniky na svete. V posledných rokoch ale príjmy spoločnosti stangovali na úrovni okolo 40 miliárd USD.

Akcie Oracle


Od začiatku tohto roka akcie spoločnosti vzrástli o +29,4 %. V súčasnosti sa akcie Oracle pri cene 108,3 USD obchodujú za 32,1 násobok zisku na akciu (P/E); 32,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF), 19,2 násobok EV/EBITDA.  Dividendový výnos akcií Oracle je 1,48 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokPrevádzkovateľ dátových centier AirTrunk plánuje IPO v hodnote 6,4 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno