Pokles inflácie v USA

Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch zaznamenali v máji ďalšie spomalenie rastu, už 11. mesiac v rade, pričom miera inflácie dosiahla najnižšiu úroveň za viac než 2 roky. Pokles medziročnej inflácie na 4 % prekonal odhady analytikov, ktorí očakávali, že rast dosiahne 4,1 %.

Vývoj cien výrazne ovplyvnil pokles cien energií. Tie klesli v máji medziročne o 11,7 % po aprílovom poklese o 5,1 %. Tempo rastu zmiernili aj potraviny. Zatiaľ čo v apríli sa medziročne zvýšili o 7,7 %, v máji ich rast dosiahol 6,7 %.

Výrazné spomalenie zaznamenala aj jadrová inflácia, ktorá dosiahla 1,5-ročné minimum. Jadrová inflácia nezahrňuje ceny energií a potravín, ktoré sú nestabilné. V máji spomalila z 5,5 na 5,3 % a je najnižšia od novembra 2021.

image 1

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v USA v máji zvýšili iba o 0,1 %. Výrazne tak spomalili tempo rastu, keď v apríli dosiahla medzimesačná inflácia 0,4 %. Aj v tomto prípade bola inflácia miernejšia, než predpokladali analytici. Tí očakávali, že spotrebiteľské ceny sa v máji oproti aprílu zvýšia o 0,2 %.

Ako sa zachová Fed?

Klesajúci trend inflácie i jadrovej inflácie dodáva investorom nádej, že americká centrálna banka Fed prestane zvyšovať úrokové sadzby.

Analytici pred zverejnením inflácie dávali až 75 % šancu tomu, že Fed na júnovom zasadnutí už úrokové sadzby nezvýši. Potom, ako ministerstvo práce zverejnilo, že medziročná miera inflácie v USA sa v máji spomalila na 4 %, posunuli pravdepodobnosť ponechania kľúčovej úrokovej sadzby v súčasnom pásme 5 % až 5,25 % na 95 %.

Na konci júla bude zasadať Fed opäť a 63 % analytikov ráta s tým, že by sa mohli sadzby ešte zvýšiť o 25 bázických bodov.

Čaká nás ďalší rast?

Necelý polrok na finančných trhoch bol v znamení býkov. Americký index S&P 500 si pripísal už 12,9 %, hoci väčšinu jeho ziskov ťahá iba 20 akcií. Ide najmä o firmy z odvetví, ktoré by mali benefitovať z nástupu AI. Panerópsky Euro Stoxx si pripísal 13,7 % a ešte lepšie je na tom japonský Nikkei 225, ktorý po 3 dekádach opäť zažiaril, a pripísal si už 26,3 %. Kraľujú ale technologické akcie reprezentované indexom Nasdaq Composite, ktorý si od začiatku roka pripísal 29,3 %. Naopak zaostáva čínsky Hang Seng, ktorý odpísal 1,4 %. Čína sa snaží tento negatívny trend zvrátiť novými stimulmi.

Klesajúca inflácia v USA a blížiace sa zastavenie zvyšovania úrokových sadzieb by mohlo podnietiť medzi investormi ďalšiu býčiu náladu. Na základe historických údajov sa totiž po ukočení rastúcich sadzieb finančným trhom zvyklo dariť. To je napr. v priamom rozpore s očakávaniami analytikov investičnej banky Morgan Stanley, ktorí prognózujú pokles akciových trhov.

Tentokrát to môže byť rovnaké, ale aj nemusí, pretože trhy sa zo svojich poklesov vo veľkej miere už spamätali a riziká napriek tomu pretrvávajú. V každom prípade ide o ďalší dobrý signál.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

____________________________________

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokIntel kľúčovým investorom do IPO spoločnosti Arm
Ďalší článokRopný gigant Shell zvyšuje dividendu o 15 % a pozornosť obracia opäť k fosílnym palívam
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno