Prídu nové stimuly?

Čína zvažuje nové daňové stimuly pre špičkové firmy z výrobného sektora na podporu ekonomiky a inovácií v technológiách, keďže čelí silnej konkurencii USA. Plánované opatrenia by mohli ušetriť špičkovým výrobcom stovky miliárd jüanov. Prezident Si Ťin-pching označil „moderný priemyselný systém“ za jednu z hlavných priorít Číny začiatkom tohto mesiaca. To podporuje špekulácie, že Peking zavedie opatrenia, ako sú dotácie pre špičkové priemyselné odvetvia od nových materiálov, čipov, umelej inteligencie až po biofarmáciu.

Zámer však ešte nebol schválený, avšak s istotou ide o niečo, čo by investori privítali, keďže čínske akcie patria v posledných rokoch svojou výkonnosťou medzi vôbec najhoršie.

Pomalé zotavovanie čínskej ekonomiky

Pod slabú výkonnosť čínskych akcií sa podpísalo najmä pomalé zotavovanie čínskej ekonomiky po uvoľnení obmedzení spôsobených pandémiou Covid-19. Najnovšie údaje odhalili, že export a investície slabnú, oživenie na trhu s nehnuteľnosťami chradne a nezamestnanosť mladých ľudí stúpa. Druhý mesiac v rade sa podľa oficiálnych dát znížil index nákupných manažérov a slabne aj index v službách, obe hodnoty zaostali za očakávaniami expertov. Index sa znížil na 48,8 zo 49,2 b. Hodnota pod hranicou 50 bodov znamená hospodársky pokles.

Okrem čínskych akcií sa znehodnocuje aj tamojšia mena jüan, ktorá voči doláru oslabla a ceny kľúčových komodít, ako sú meď a železná ruda, sa znížili, keď investori prehodnocovali vyhliadky druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

image 2

Číne nepomáhajú ani mnohé vývozné obmedzenia zo strany západných štátov a to najmä v oblasti kľúčových technológií, ako sú čipy, čo po dlhšom čase opäť priviedlo k sebe 2 prirodzených spojencov Čínu a Európu. Investorov vyrušuje aj samotné geopolitické smerovanie krajiny. Tamojšia komunistická vláda podľa mnohých neprimerane tlačila na technologické podniky a investorom určite nedodala optimizmus ani tichá podpora Ruska počas jeho vojenského napadnutia Ukrajiny. Zahraniční investori tak s čínskymi akciami strácajú trpezlivosť.

Peking je tak pod tlakom, aby zintenzívnil menové a fiškálne stimuly, aj keď si stanovil relatívne mierny cieľ hospodárskeho rastu v tomto roku zhruba o 5 %. Väčšina analytikov však neočakáva štedré a rozsiahle dotácie, ale cielenejšie opatrenia.

Čínske akcie na dlhoročných minimách

Kvôli mixu faktorov sa čínske akcie ocitli na dlhoročných minimách. Hongkongský akciový index Hang Seng je aktuálne na hodnote 18 595 b., čo je najnižšia úroveň od celosvetovej finančnej krízy v roku 2009. Od svojej maximálnej výšky v roku 2018 sa pritom prepadol o 43 %.

Ďalší akciový index NASDAQ Golden Dragon China, ktorý sa zamemeriava na čínske internetové a technologické spoločnosti obchodované na americkej burze Nasdaq, je na tom horšie. Od svojej najvyššej cenovej hodnoty klesol o 70 %, pričom iba v tomto roku odpísal o 10,8 %. V čase, kedy si japonský Nikkei 225 pripísal 21,8 % americký S&P 500 10 % a Nasdaq Composite 24,9 %.

Nedarí sa ani najväčším a najznámejším čínskym podnikom. Alibaba, ktorá sa chystá rozdeliť svoje podnikanie na 6 divízií, sa trápi s pomalým rastom a nízkymi ziskami. Jej akcie od najvyššej hodnoty klesli o tri štvrtiny a v tomto roku o 11,1 %. Ešte horšie je na tom v tomto roku jej najväčší konkurent JD.com. Jeho ceny klesli o 42,2 % a z najvyššej hodnoty o dve tretiny. Len o trochu je na tom lepšie ďalší technologický gigant Tencent, ktorého akcie v tomto roku odpísali 3,6 % a od najvyššej hodnoty 55 %. Trápia sa aj výrobcovia automobilov Xpeng a Nio.

Napriek mnohým problémom, ktorým Čína čelí sa nájdu aj takí investori, ktorí sa snažia využiť riziko a lacné ocenenie tamojších firiem. Jedným z nich je aj samotný Michael Burry, ktorý v 1. štvrťroku opäť zvýšil svoju stávku na 2 čínskych technologických gigantov Alibaba a JD.com. Na konci kvartálu tieto dve spoločnosti mali v portfóliu Scion Asset Management, hedžového fondu, ktorý Burry vedie, až 19,4 % podiel. Spoločnosti Alibaba sme sa bližšie venovali aj v našej analýze.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJTASR, Wall Street Journal, Bloomberg
Predchádzajúci článokJaponský akciový trh po 3 dekádach opäť zažiaril
Ďalší článokPlug Power postaví vo Fínsku vodíkové závody v hodnote 6 miliárd USD
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno