AI ďalším krokom evolúcie ?
Od raketového vzostupu ChatGPT a iných jazykových modelov, založených na algoritmoch umelej inteligencie bola jednou z najviac diskutujúcich otázok, ako AI ovplyvní prácu ľudí. Na túto otázku nevedia jednoznačne odpovedať odborníci z rôznych odvetví. Koniec koncov, je ťažké predvídať, ako rýchlo sa z bodu v ktorom je teraz umelá inteligencia bude zlepšovať. Môžeme však tvrdiť, že veľké jazykové modely budú mať určitý vplyv na prácu ľudí v budúcnosti.
Podľa výskumu Accenture založeného na údajoch z Occupational Information Network, Ministerstva práce USA a Bureau of Labor Statistics, 40 % všetkých odpracovaných hodín v Spojených štátoch v roku 2021 môže byť ovplyvnených jazykovými modelmi, ako je ChatGPT v budúcnosti. Či už prostredníctvom automatizácie (vyžaduje sa malé zapojenie človeka) alebo procesu tkz. augmentácie (v ktorom sa vyžaduje viac ľudského zapojenia).
Spoločnosť Accenture zistila, že úlohy, ktoré môžu mať súvis s výkonnými jazykovými modelmi predstavujú 62 % celkového odpracovaného času v USA a že 65 % týchto úloh má vysoký potenciál na automatizáciu alebo rozšírenie pomocou AI. Obrázok uvedený nižšie ukazuje, ktoré odvetvia majú najväčší potenciál sa automatizovať alebo rozšíriť pomocou AI, pričom bankovníctvo a poisťovníctvo sú na vrchole rebríčka.
Spoločnosť Accenture zistila, že 66 % odpracovaných hodín v bankovom sektore má vysoký potenciál transformácie pomocou AI, v porovnaní s priemerom v odvetví 40 %. Na druhom konci rebríčka sa uvádza, že sektory chemických a prírodných zdrojov sú najmenej ovplyvnené AI.
Na vlne úspechu AI
V súčasnosti mnohé firmy vďačia za úspech umelej inteligencií. Napríklad AI pomohla firme Nvidia stať sa najnovším členom klubu bilionárov podľa trhovej kapitalizácie. Americká spoločnosť, ktorá sa špecializuje na analýzu veľkých dát Palantir si za týždeň pripísala až 33 % po tom ako zverejnila svoje kvartálne výsledky. Wall Street bola ohromená komentármi spoločnosti ohľadom AI, ktorá pomohla výrazne zlepšiť prognózu na celoročnú ziskovosť firmy.
Dôležitosť integrácie umelej inteligencie dokazuje aj fakt, že v súčasnosti iba 20 akcií v indexe S&P 500 je do tohto dňa ziskových. Väčšina týchto spoločností ťaží hlavne z úspechu umelej inteligencie. Tieto firmy však predstavujú takmer tretinovú váhu v indexe, kde najväčšie zastúpenie majú firmy ako Apple, Microsoft či Amazon.
Prispôsobenie ľudstva
Transformácia spoločností na nové technológie vrátane AI je pre budúci úspech firiem nevyhnutnosťou. V určitom bode svojho životného cyklu každé odvetvie čelí svojmu momentu zúčtovania s rastúcim tlakom na transformáciu v dôsledku faktorov, ako je rastúca konkurencia, meniace sa preferencie spotrebiteľov, vládna politika a iné. Ako AI raz a navždy zmení ropný priemysel, si môžete prečítať TU.
Našťastie to neznamená, že stroje jednoducho nahradia ľudí, pretože mnohé úlohy budú stále vyžadovať zapojenie človeka a taktiež sa objavia nové pracovné pozície. „Úspech s generatívnou AI si vyžaduje rovnakú pozornosť na ľudí a školenia ako na technológie,“ hovorí analytik firmy Accenture a dodáva, že bude nevyhnutné naučiť ľudí, ako efektívne pracovať s procesmi založenými na AI. Tiež predpokladá, že sa objavia nové pracovné pozície, ako sieťoví inžinieri, editori a kontrolóri kvality umelej inteligencie.
Na úspech umelej inteligencie si stavili aj investorské legendy a to konkrétne dvoch rešpektovaných investorov Stanley Druckenmillera, šéfa Duquesne Family Office a Davida Teppera, šéfa Appaloosa Management. Dve legendy investovania vybudovali svoje bohatstvo ako manažéri hedžových fondov. Majetok Druckenmillera má čistú hodnotu 9,9 miliardy USD a Teppera 16,2 miliardy USD. Oboch investorov sme zaradili medzi 10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať a teraz obaja stavili na AI.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové