Rekordné zisky
Ropné spoločnosti si užívajú od minulého roka prudký nárast ziskov vďaka vyšším cenám ropy a zemného plynu na svetovej burze. Rekordný zisk ohlásili americkí giganti ExxonMobil a Chevron, ale aj európske spoločnosti TotalEnergies a Shell. Všetky 4 zmienené spoločnosti sa umiestnili medzi 30 najziskovejšími firmami za rok 2022 a celkovo sa v rebríčku umiestnilo až 9 podnikov z eneretického odvetvia.
Za posledných 12 mesiacov cena surovej ropy klesla až o 42 % a cena zemného plynu až o 68 %. Ceny fosílnych palív klesli vďaka upokojeniu situácie na európskom trhu, ale tiež vďaka obmedzovaniu spotreby a obavám z príchodu hospodárskej recesie, a následnému zníženiu dopytu po rope. Pokles cien sa snažil zvrátiť ropný kartel OPEC+, ktorý sa rozhodol znížiť ťažbu ropy a následne i samosatne Saudská Arábia, ale trend nezvrátili. Napriek tomu generujú ropné spoločnosti vysoké zisky.
Shell obracia pozornosť k fosílnym palivám
Britský Shell je jednou zo spoločností, ktorá investovuje miliardy eur do prechodu k zelenším energiám. Ich miesto na trhu zastupujú menší hráči. Pod novým generálnym riaditeľom firmy sa mení aj jej samotné smerovanie a to opäť k fosílnym palivám s cieľom udržať si vysoké zisky. Súčasťou obrátenej pozornosti je aj snaha rozšíriť podnikanie v oblasti zemného plynu a stabilizácie produkcie ropy do roku 2030. Shell tak ide v stopách spoločnosti konkurenčnej BP, ktorá tiež zrušila svoje plány na zníženie produkcie ropy začiatkom tohto roka. Investori tento krok odmenili 15 % rastom ceny akcií BP.
„Budeme investovať do modelov, ktoré fungujú – do modelov s najvyššou návratnosťou, ktoré podporujú naše silné stránky,“ uviedol CEO Sawan vo vyhlásení.
Shell sa tak už nebude viac snažiť znižovať produkciu ropy o 1 až 2 % ročne, pretože svoj pôvodný plán znižovania produkcie so zameraním na pokles uhlíkových emisií, dosiahla rýchlejšie, ako sa očakávalo. Podnik napriek zmenenej stratégii zopakoval svoj záväzok dosiahnuť nulové emisie do roku 2050.
Dividendy a odkupy akcií
Shell vďaka vyšším očakávaným ropným príjmom opätovne zvýšil aj svoju dividendu a to o 15 %. Hoci ide výrazné navýšenie, mnohí očakávali, že rast bude predstavovať viac ako 20 %. K tomuto kroku sa manažment rozhodol po tom, čo dividendu počas pandémie znížil. Zvýšenie dividendy môže pomôcť presvedčiť investorov, že Shell môže byť spoľahlivým zdrojom hotovosti, podobne ako jej viac cenení americkí kolegovia Chevron a Exxon. Okrem zvýšenia dividend, ktoré nadobudne účinnosť v tomto štvrťroku, sa Shell zaviazal v 2. polroku odkúpiť akcie v hodnote najmenej 5 miliárd USD.
Firma sa zároveň zaviazala znížiť v rokoch 2024 a 2025 kapitálové výdavky na 22 až 25 miliárd USD ročne, čo je pokles z očakávaných 23 až 27 miliárd. Shell sľubuje zároveň zníženie prevádzkových nákladov prostredníctvom efektívnejšieho hospodárenia. Ropný priemysel v súčasnosti zažíva podobne ako mnohé ďalšie odvetvia transformáciu vďaka novým technológiám.
Akcie Shell
Akcie Shell v priebehu roka odpísali -1,8 % a výrazne zaostávajú najmä za americkými konkurentmi. V súčasnosti sa pri cene 27,59 eur obchodujú za 4,8 násobok zisku na akciu (P/E); 4,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF), 2,4 násobok EV/EBITDA. Očakávaný pomer P/E má na konci roku 2023 podľa aktuálnej ceny dokonca klesnúť na 6,1 násobok. Dividendový výnos akcií Oracle je 3,84 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.
____________________________________
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové