Kakao víťazom tohto roka

Cena kakaa (COCOA) v podstate od konca minulého roka prudko rastie. Len za prvé tri mesiace tohto roku si kakao pripísalo už viac ako 143 % (zelená farba) a vo svojom zhodnotení výrazne predstihuje aj Bitcoin, ktorý za rovnaké obdobie vzrástol o zhruba 60 %. Čo však stojí za týmto prudkým rastom, ktorý vyhnal cenu hlavnej výrobnej zložky čokolády na viac ako 10 000 USD za tonu?

Cena kakaa rastie rýchlejšie ako Bitcoin. Ako je to možné?

Kakao sa vyrába z plodov kakaovníka. Pestuje sa predovšetkým v Afrike, konkrétne v niekoľkých krajinách, ako je Pobrežie Slonoviny, Ghana a Kamerun. Na tieto krajiny pripadajú zhruba dve tretiny až tri štvrtiny produkcie kakaa, zvyšok sa produkuje v Južnej Amerike, Ázii a Oceánii.

image 3

Kakaovník potrebuje pre svoj rast špecifické podmienky, ktoré mu môže poskytnúť iba málo krajín. Minulý rok bol však v mnohých krajinách, kde sa kakao pestuje, nadpriemerne daždivý, čo sťažovalo prepravu úrody a napríklad sušenie bôbov. Ďalším problémom bolo, že daždivé počasie viedlo k vyššej miere šírenia chorôb a v niektorých prípadoch aj k zničeniu celých kakaovníkov. V poslednej dobe sa k problémom pridalo ešte veterné počasie, ktoré stromom tiež spôsobilo problémy. Všetky tieto faktory spôsobili, že v prípade najväčšieho producenta, Pobrežia Slonoviny, klesla produkcia približne o tretinu. Za celý rok sa očakáva pokles svetovej produkcie o 11 %, čo výrazne zvyšuje ceny, pretože dopyt mierne rastie a v posledných rokoch bol vyšší ako objem produkcie, takže výrobcovia museli spotrebovať svoje predchádzajúce nahromadené zásoby. V Afrike je predajná cena tiež čiastočne stanovená a regulovaná vládou, čo ešte viac sťažuje situáciu na trhu a vytvára priestor pre korupciu a čierny trh.

Tieto udalosti ovplyvňujú mnoho trhov v modernom finančnom svete. Okrem ceny samotného kakaa môžeme spomenúť napríklad akcie potravinárskych spoločností Nestlé, Hershey a Mondelez. Napriek tomu, že niektorí výrobcovia cukroviniek uzavreli zmluvy na dodávky za vopred dohodnuté ceny, pokiaľ by ceny zostali na podobnej úrovni, je takmer isté, že by sme sa dočkali výrazného zvýšenia ceny čokolády, ktorá v posledných mesiacoch nepretržite rastie. Výrobcovia však už teraz hľadajú alternatívu, aby nemuseli vyššie ceny prenášať na zákazníkov. Medzi ne patria náplne z iných surovín, ako je karamelová, vanilková alebo citrónová náplň. Mnoho spoločností sa tiež snaží viac propagovať iné druhy výrobkov, ako sú gumové medvedíky alebo cukríky. Je teda možné, že trh nakoniec bude kvôli vysokým cenám sám regulovať ceny, ako to má tendenciu robiť pri extrémnom raste. Avšak práve cena kakaa je najzreteľnejším znakom tohto obrovského pohybu.

image 4
Zdroj: xStation

Pokiaľ chcete tieto cenové pohyby využiť aj Vy, CFD na tento trh nájdete v XTB pod tickerom COCOA. Ide o finančný nástroj s pákovým efektom 1:10, ktorý je možné nakúpiť a špekulovať tak na ďalší rast ceny, alebo shortovať, pokiaľ očakávate pokles cien. V platforme tiež nájdete aj vyššie spomínané akciové tituly spojené s produkciou kakaa.

Viac informácií nájdete na: https://www.xtb.com/sk

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokTesla opäť v poklese, katastrofálny štart roka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno