Kvartálne výsledky

Druhý kvartál tohto roka odštartoval výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa sú kvartálne výsledky firiem ako Johnson&Johnson, Tesla, TSMC, IB, a Netflix. Investori boli zvedaví ako si automobilka poradí s nižšími maržami a ako sa tiež prejaví v ich finančných výkazov verbovanie konkurencie, aby používala ich nabíjacie stanice. Firma Tesla svojimi výsledkami za druhý štvrťrok, prekonala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a zisku avšak v rozšírenom obchodovaní po oznámení výsledkov jej akcie klesli o -0,7 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom kvartály roku 2023 Tesla zaznamenala tržby vo výške $24,93 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +47,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Dodávky vozidiel: Dodávky sa zvýšili o +83 % z 254 695 na 466 140 vozidiel. Prevažná väčšina týchto predajov sa týkala populárnych sedanov Tesla Model 3 a crossoverov SUV Model Y.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti oproti minulému roku klesol -3,2 %, z $2,47 MLD. na $2,39 MLD. Prevádzková zisková marža klesla z 14,6 % na 9,6 %.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol o +19,6 % z $2,2. na $2,7 MLD. Upravený čistý zisk na akciu stúpol z $0,73 na $0,91 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $0,80 na akciu.

Cashflow: Voľný cashflow medziročne vzrástol o +61,7 % z $0,621 MIL. na $1 MLD.

„Náš záväzok byť v popredí vývoja AI vstúpil do novej kapitoly so spustením výroby tréningových počítačov Dojo. Dúfame, že naše obrovské potreby tréningu neurónových sietí budú uspokojené pomocou nášho vlastného dojo hardvéru. Čím lepšia je tréningová kapacita neurónovej siete, tým väčšia je príležitosť pre náš Autopilot tím opakovať nové riešenia“. Oznámil generálny riaditeľ firmy Elon Musk.

Najdôležitejšie novinky

Výrobca elektrických vozidiel, solárnych panelov a batérií Tesla oznámila, že počty dodaných vozidiel vzrástli o 83 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom po tom, čo spoločnosť niekoľkokrát znížila ceny svojich štyroch modelov elektrických vozidiel. Tesla predala celosvetovo rekordných 466 140 vozidiel od apríla do júna.

Prevádzkový zisk sa v druhom štvrťroku medziročne mierne znížil na 2,39 miliardy USD, hlavným faktorom bolo už spomínané zníženie cien automobilov, za účelom zvýšenia podielu na trhov v Európe a v Číne. Pod zníženie prevádzkového zisku sa však podpísalo aj zvýšenie nákladov na výrobu 4680 článkov nabíjacích staníc a zvýšenie prevádzkových nákladov v dôsledku vývoja Cybertrucka, AI a iných veľkých projektov.

Napríklad projekt výstavby ďalšej továrne v Monterey v Mexiku. Ku koncu roka 2022 Tesla predpokladá inštalovanú ročnú kapacitu približne 1,9 milióna vozidiel a Musk špekuloval, že Tesla bude potrebovať celkovo 12 gigatovární na výrobu 20 miliónov vozidiel ročne. Tesla sa tak chce zamerať na zníženie nákladov, investície do výskumu a vývoja, lepšie možnosti financovania vozidiel a znižovanie emisií.

Musk potvrdil záväzok na vývoj nového systému strojového učenia, ktorý nazýva Dojo a ktorý spoločnosť plánuje použiť na zlepšenie svojho samoriadiaceho softvéru. Musk tiež povedal, že Tesla by mala do konca roka dodať svoj dlho sľubovaný Cybertruck. Taktiež potvrdil, že Tesla nekúpila ani nepredala žiadne bitcoiny už štvrtý kvartál po sebe. Čistá hodnota jej digitálnych aktív na konci štvrťroka je 184 miliónov USD. Musk a ďalší výkonní riaditelia tiež uviedli, že produkcia áut sa v 3. štvrťroku spomalí z dôvodu odstávok na modernizáciu závodu.

Akcie Tesla


Akcie Tesla si od začiatku roku pripísali +169,4 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +7,2 %, ich aktuálna cena je 291,26 EUR. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 85,6 násobok zisku na akciu (P/E); 176,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 53,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný

Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach. Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti
Ďalší článokTOP 50: Najvýkonnejšie ETF fondy za posledných 12 mesiacov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno