EV za 25 000 EUR

Akcie spoločnosti Tesla včera klesli po tom, čo výrobca elektrických vozidiel uverejnil, že v jej nemeckom závode Giga Berlin možno postaví svoj dlho očakávaný lacný elektromobil. Ďalším faktorom je zvyšovanie miezd v nemeckom závode, keďže tlaky odborov na spoločnosť stúpajú a automobilka sa bude chcieť vyhnúť podobným štrajkom akým čelili automobilky v USA.

Tesla plánuje postaviť elektromobil za 25 000 EUR v rámci svojej pripravovanej platforme Gen 3 v Giga Berlin. Generálny riaditeľ Elon Musk odhalil tieto plány, keď v piatok navštívil závod Giga Berlin po ceste do Spojeného kráľovstva na summit AI. CEO firmy odmietol povedať, kedy sa výroba začne, a iné zdroje uviedli, že automobilka bola blízko k vývoju výrobnej technológie, ktorá by jej umožnila formovať takmer celú spodnú časť auta v jednom kuse, čo by urýchlilo zvýšiť produkciu a znížiť náklady.

Musk v minulosti povedal, že prelomy vo výrobe a prehodnotenie usporiadania závodu by Tesle umožnili vyrábať elektromobily lacnejšie. Najnovšie varoval, že vysoké úrokové sadzby spôsobujú, že elektrické vozidlá sú nedostupné a to je hlavná prekážka rastu spoločnosti. V posledných kvartálnych výsledkoch akcie Tesly odpísali 7 %. Hlavnou príčinou bolo práve znižovanie cien, čo si vyžiadalo svoju daň na ziskoch.

„Obávam sa prostredia vysokých úrokových sadzieb, v ktorom sa nachádzame,“ povedal Musk a dodal „Neviem dostatočne zdôrazniť, aké dôležité sú náklady. Musíme urobiť naše produkty dostupnejšie, tak aby si ich ľudia mohli kúpiť.” Investori čakali, že budú počuť viac o lacnejšej pripravovanej platforme Gen 3 po dni investorov spoločnosti v marci, kde odmietla prezradiť ďalšie podrobnosti.

Tlak únie na Giga Berlin

V berlínskej továrni spoločnosti Tesla, pracovníci zjavne dostali zvýšenie miezd po silnom tlaku odborov. Vedenie spoločnosti Tesla zverejnilo 4 % zvýšenie miezd pre pracovníkov v Giga Berlin. Nemecká odborová organizácia IG Metall, ktorá v krajine zastupuje zamestnancov automobiliek, sa pokúsila zorganizovať zamestnancov v Giga Berlin a prinútiť Teslu, aby súhlasila s odborovou zmluvou. Tesla zatiaľ nesúhlasila s prijatím odborovej zmluvy.

Tesla je jediným veľkým výrobcom automobilov v Európe bez zastúpenia odborov. Správy v Nemecku nasledujú po úspechoch United Auto Workers v USA a komentároch prezidenta UAW Shawna Faina, že Tesla je ďalším cieľom únie.

Prinajmenšom v Nemecku Tesla uviedla, že jej zvyšovanie miezd nie je spojené s organizačnými snahami odborov. „Tvrdenia, že medzi platovými úpravami Tesly a aktivitami odborov existuje súvislosť, sú nepravdivé,“ povedali predstavitelia spoločnosti Tesla. „Ak porovnáte ročné mzdy, existuje veľký rozdiel medzi Teslou a našimi odborovými pracovníkmi v Porsche, BMW, Audi, VW, Daimler a Ford,“ povedal regionálny riaditeľ IG Metall Dirk Schulze.

Akcie Tesla


Akcie Tesla si od začiatku roku pripísali +102,9 % a ich aktuálna cena je 219,33 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 70,5 násobok zisku na akciu (P/E); 205,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 41,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTOP 10 najväčšie burzy na svete
Ďalší článokAktivistický fond Elliott získa podiel v hodnote 1 miliardy USD v BioMarin Pharmaceutical
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno