More

  Tesla za posledné dni odpísala 10 % a v tomto roku jej akcie klesli už o takmer tretinu. Počet zásielok v Číne, najväčšom automobilovom trhu sveta, klesol vo februári medziročne o 19 % na najnižší počet od decembra 2022.

  Tesla za posledné dni odpísala 10 % a v tomto roku jej akcie klesli už o takmer tretinu. Počet zásielok v Číne, najväčšom automobilovom trhu sveta, klesol vo februári medziročne o 19 % na najnižší počet od decembra 2022.

  Tesla v prepade

  Akcie spoločnosti Tesla klesli na nové viac-dňové minimá, pričom spomaľujúce sa zásielky v Číne, na najväčšom automobilovom trhu sveta, a nové znižovanie cien naznačujú problémy pre firmu zameranú na elektromobily. Podľa predbežných údajov z Čínskej asociácie pre osobné automobily (PCA), z továrne Giga Shanghai vykonala Tesla vo februári 60 365 zásielok svojich vozidiel. Tento počet predstavuje 16 % pokles oproti minulému mesiacu, 19 % pokles oproti minulému roku a najnižší počet zásielok od decembra 2022.

  Február pripadol na čínsky lunárny sviatok, kedy krajina takmer dva týždne zatvára. Historicky tento sviatok vedie k útlmu ekonomickej aktivity a predaja v Číne. Okrem toho Tesla využíva predchádzajúce mesiace štvrťroka na plnenie zásielok mimo Číny a neskôr zvyčajne zvyšuje zásielky pre domáci trh v Číne.

  Najnižší počet zásielok spoločnosti Tesla za viac ako rok je znepokojením pre manažment firmy, ktorý vidí Čínu ako obrovský rastový trh. Dokonca aj čínska spoločnosť BYD, ktorá v Q4 prekonala Teslu v celkovom predaji elektromobilov a dominuje na čínskom trhu, zaznamenala vo februári pokles predaja na 122 311 kusov zo 193 655, čo predstavuje 37 % pokles.

  Hoci Čína teraz predáva najviac elektromobilov na svete, nedávny útlm dopytu viedol automobilových výrobcov k ďalšej cenovej vojne, a to vrátane Tesly. Podľa správy od Emmanuela Rosnera z Deutsche Bank, najnovšie stimuly Tesly zahŕňajú „rovnakú sumu vo výške približne 4,8 tisíc USD vo forme zľavy pre zákazníkov, ktorí si do konca marca kúpia z existujúcich skladových zásob vozidiel Model 3 a Model Y.“ Rosner uviedol, že nové stimuly zahŕňajú zľavy na poistenie, zmeny farby a preferenčné finančné plány na Model Y. Najnovšie stimuly prišli po tom, ako Tesla v januári znížila ceny Modelu 3 a Modelu Y o 5,9 % respektíve o 2,8 %.

  Konkurencia na čínskom trhu s elektromobilmi je silná a Tesle by nútené zníženie cien a pokles zásielok uškodiť. Investori to totiž považujú za významné hrozby. Na druhej strane, hrozba zo strany BYD na americkom trhu nie je v súčasnosti aktuálnou témou. „Nemáme v pláne prísť do USA,“ povedala Stella Li, výkonná viceprezidentka spoločnosti BYD. „Je to zaujímavý trh, ale veľmi komplikovaný,“ dodala s ohľadom na rastúci politický odpor voči čínskym spoločnostiam.

  Akcie firmy za posledný rok klesli o -1,8 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni 178,6 USD. Trhová kapitalizácia firmy je 568,9 miliardy USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.