Transformácia je nevyhnutnosťou

V určitom bode svojho životného cyklu každé odvetvie čelí svojmu momentu zúčtovania s rastúcim tlakom na transformáciu v dôsledku faktorov, ako je rastúca konkurencia, meniace sa preferencie spotrebiteľov, vládna politika a iné. Transformácia má zvyčajne podobu zlepšenej disciplíny dodávateľského reťazca, ako aj zefektívnenia obchodných operácií s cieľom dosiahnuť lepšie prevádzkové marže.

Pre ropný a plynárenský priemysel nastal moment pravdy pred niekoľkými rokmi po rokoch nízkych referenčných cien, klesajúcich marží a masívneho úniku kapitálu prinútili sektor vážne prehodnotiť spôsob, akým obchoduje s energetickými spoločnosťami, ktoré sa čoraz viac obracajú na technologické ťažké váhy.

Dobrým príkladom je partnerstvo medzi spoločnosťami Haliburton, Microsoft a Accenture v roku 2020. Spoločnosť Haliburton, jednu z najväčších svetových spoločností poskytujúcich služby v oblasti ropných polí, už roky trápia klesajúce marže a chronická nedostatočná výkonnosť. Spoločnosť nakoniec uzavrela dohodu s týmito dvoma cloudovými gigantmi na migráciu svojich existujúcich dátových centier do cloudu a vylepšenie digitálnych ponúk.

Veľké úspory

Ropné a plynárenské spoločnosti po rokoch trápenia rýchlo presúvajú svoju IT infraštruktúru do cloudu, ako aj prijímajú systémy Business Process Management. To často vedie k štíhlejšiemu a agilnejšiemu organizačnému modelu a zároveň prináša značné úspory nákladov. Barclays odhaduje, že trh digitálnych služieb narastie z menej ako 5 miliárd dolárov v roku 2020 na viac ako 30 miliárd dolárov ročne do roku 2025, čo umožní producentom ropy ušetriť 150 miliárd dolárov ročne. Príležitosti na úsporu nákladov zahŕňajú zníženie kapitálových výdavkov (capex), ako aj predajných, všeobecných a administratívnych (SG&A) nákladov a dopravných prevádzkových nákladov.

Podľa Barclays sa energetický sektor konečne prispôsobuje na digitálny vek, pričom trh je pripravený prepuknúť v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Počas niekoľkých posledných rokov Microsoft nadviazal cloudové partnerstvá s niekoľkými veľkými ropnými spoločnosťami vrátane ExxonMobil, Chevron a Haliburton, zatiaľ čo Google výrazne rozšírila svoje partnerstvo s firmou Schlumberger, ďalším gigantom v oblasti ropných polí. Medzitým Amazon ponúka digitálne služby odvetviu prostredníctvom ropnej a plynárenskej divízie Amazon Web Services a zahŕňa BP a Shell medzi jej najväčších klientov. Vačšina z týchto firiem bola zaradená do TOP 30 Najziskovejšie spoločnosti za rok 2022.

Napríklad Halliburton počas pandémie odštartoval viacero projektov digitálnej transformácie. Thajské spoločnosti PTT Exploration and Production a Kuwait Oil Company patrili medzi významné ropné a plynárenské spoločnosti, ktorým boli udelené zmluvy s Halliburtonom na implementáciu digitálnej transformácie a zvýšenie efektívnosti a produkcie na ich ropných poliach. Big Oil už roky používa podnikový softvér technologických spoločností vo svojich vysoko zložitých operačných systémoch, vrátane operácií správy vrtných súprav a presných techník vŕtania. Tradične sa však zdráhali odovzdať svoje pokladnice cenných údajov najmä o otázkach kybernetickej bezpečnosti.

Umelá inteligencia (AI)

Naše elektrické siete sú podľa odborníkov nevhodné na zmenu energie. Koniec koncov, energia z obnoviteľných zdrojov je svojou povahou vysoko prerušovaná, zatiaľ čo naše siete sú navrhnuté pre takmer konštantný príkon/výstup. Veterná a slnečná energia majú skutočne najnižšie kapacitné faktory zo všetkých zdrojov energie. Aby bol energetický prechod úspešný, naše energetické siete musia byť oveľa inteligentnejšie.

 Veterná a slnečná energia majú skutočne najnižšie kapacitné faktory zo všetkých zdrojov energie.

Pred piatimi rokmi Google oznámil, že dosiahol 100% obnoviteľnú energiu pre svoje globálne operácie vrátane dátových centier a kancelárií. Dnes je Google najväčším korporátnym nákupcom obnoviteľnej energie so záväzkami v celkovej výške 2,6 gigawattov (2 600 megawattov) veternej a slnečnej energie.

V roku 2017 sa Google spojil s IBM, aby hľadali riešenie pre vysoko prerušovanú povahu veternej energie. Pomocou platformy AI DeepMind od IBM spoločnosť Google nasadila algoritmy ML na 700 megawattov kapacity veternej energie v centrálnej časti Spojených štátov, čo je dosť na napájanie stredne veľkého mesta.

IBM hovorí, že pomocou neurónovej siete trénovanej na široko dostupných predpovediach počasia a historických údajoch o turbínach je teraz DeepMind schopný predpovedať výkon veternej energie 36 hodín pred skutočnou výrobou. V dôsledku toho sa zvýšila hodnota veternej energie spoločnosti Google približne o 20 percent. Podobný model môžu použiť aj iní prevádzkovatelia veterných fariem na vykonanie inteligentnejších, rýchlejších a dátovo založených optimalizácií ich výkonu, aby lepšie uspokojili dopyt zákazníkov.

Innowatts so sídlom v Houstone je startup, ktorý vyvinul automatizovanú súpravu nástrojov na monitorovanie a správu energie. Platforma eUtility spoločnosti prijíma údaje z viac ako 34 miliónov inteligentných elektromerov od 21 miliónov zákazníkov vrátane veľkých amerických energetických spoločností, ako sú Arizona Public Service Electric, Portland General Electric, Avangrid, Gexa Energy, WGL a Mega Energy.

Innowatts hovorí, že jej algoritmy strojového učenia sú schopné analyzovať údaje na predpovedanie niekoľkých kritických údajových bodov vrátane krátkodobých a dlhodobých zaťažení, odchýlok, citlivosti na počasie a ďalších. Innowatts odhaduje, že bez jej modelov strojového učenia by energetické spoločnosti na vrchole krízy zaznamenali nepresnosti 20 % alebo viac vo svojich projekciách, čo by znamenalo enormnú záťaž na ich prevádzku a v konečnom dôsledku by zvýšili náklady pre koncových používateľov.

Okrem toho je možné použiť umelú inteligenciu a digitálne riešenia na zvýšenie bezpečnosti našich sietí. Pred tromi rokmi sa najväčšia kalifornská spoločnosť Pacific Gas & Electric ocitla v hlbokých problémoch po tom, čo bola uznaná vinnou za tragickú nehodu lesného požiaru v roku 2018, ktorá si vyžiadala 84 mŕtvych a v dôsledku toho dostal od Kalifornskej komisie pre verejné služby vysoké pokuty vo výške 13,5 miliardy dolárov ako kompenzáciu ľuďom, ktorí prišli o domy a podniky, a ďalšiu pokutu vo výške 2 miliardy dolárov za nedbalosť.

Stratám na životoch a živobytí by sa možno dalo predísť, keby PG&E investovala do nejakého systému včasnej detekcie poháňaného umelou inteligenciou, ako je Innowats. Využitím digitálnych modelov a modelov umelej inteligencie budú naše rozvodné siete čoraz inteligentnejšie a spoľahlivejšie a posunú sa k obnoviteľnej energii.

Blockchain

Napriek svojmu obrovskému potenciálu transformovať globálny energetický sektor zostala technológia blockchain z veľkej časti obmedzená na finančný sektor, pričom energetický priemysel je neustále katalyzovaný inováciami v podsektoroch, ako sú strešná solárna energia, veterná energia na mori, inteligentné meranie, skladovanie batérií a elektrické vozidlá.

To sa však teraz začína meniť vďaka blockchainu Enterprise Ethereum, ktorý sa objavuje ako najnovšia technológia na urýchlenie rastu v energetickom sektore naprieč celým radom vertikál od peer-to-peer obchodovania s energiou a inteligentných zmlúv až po pôvod a systémy zelenej energie.

Globálny výskumný dokument blockchain v energetickom trhu hovorí, že technológia v energetickom priemysle zaznamená v najbližších piatich rokoch explozívny rast s blockchainovými energetickými startupmi, ako sú Power Ledger, WePower, UAB a LO3 Energy, ktoré otvoria nové možnosti pre energetický priemysel, od úspory nákladov pre spotrebiteľa elimináciou tretích strán pri obchodoch s energiou a rýchlejšieho zúčtovania transakcií až po vznik nového trhu pre peer-to-peer a nadmerné obchodovanie s obnoviteľnou energiou.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSoftBank predal takmer celý podiel v Alibabe, akcie sa opäť prepadli
Ďalší článokTwitter umožní používateľom obchodovanie s akciami a cryptom vďaka partnerstvu s eToro
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno