Najlepšie platení generálny riaditelia v indexe S&P 500

Mnohé z najhodnotnejších spoločností na svete sa nachádzajú v indexe S&P 500, ktorý ktorý meria výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Z tohto dôvodu nie je prekvapením, že generálni riaditelia týchto spoločností majú mnohomiliónové kompenzačné balíčky.

V dnešnej článku sa pozrieme práve na týchto generálnych riaditeľov. Všetky tieto údaje sa nachádzajú v grafike nižšie, ktorú spracoval portál VisulCapitalist. Jednotlivé údaje o zárobkoch a odmeňovaní generálnych riaditeľov spoločností z indexu S&P 500 v roku 2022 sú spracované na základe informácií z The Wall Street Journal.

Hodnotenie: Najlepšie platení riaditelia v indexe S&P 500
Zdroj: VisualCapitalist

20 najlepšie platených CEO

Kompenzačné balíčky generálnych riaditeľov spoločností, ktoré sa nachádzajú v S&P 500 nezahŕňajú len platy, ale aj bonusy, odmeny za akcie a iné stimuly. V tabuľke nižšie sú uvedený generálni riaditelia spoločností z indexu S&P 500, ktoré boli minulý rok ocenené najvyššími platovými balíkmi, spolu so sektormi, do ktorých och spoločnosti patria.

CEO 1

Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločnosti Alphabet, ktorá nedávno predstavila množstvo vylepšení pre svojho chatbota Bard, sa umiestnil na vrchole zoznamu s oceneným platovým balíkom v hodnote približne 226 miliónov USD. Táto suma predstavuje viac ako 800-násobok mediánu odmeňovania zamestnancov spoločnosti Google. Jeho výplatný balík zahŕňal jeho ročný plat vo výške 2 milióny USD, sumu 6 miliónov USD za osobné zabezpečenie a ceny akcií v hodnote 218 miliónov USD.

Pichai nastúpil do spoločnosti Google v roku 2004. Zohral kľúčovú úlohu pri vývoji prehliadača Google Chrome a OS Chrome. Neskôr sa podieľal na vývoji ďalších kľúčových produktov Google, ako sú Disk Google, Gmail a Mapy Google. Do roku 2013 dohliadal na všetky produkty Google. Za generálneho riaditeľa bol vymenovaný v roku 2015.

Celkový balík odmien generálneho riaditeľa Live Nation Entertainment, poprednej svetovej spoločnosti zaoberajúcej sa živou zábavou, Michaela Rapina v roku 2022 sa vyšplhal na 139 miliónov USD z takmer 14 miliónov USD v predchádzajúcom roku. To zahŕňalo ceny akcií pôvodne v hodnote 116 miliónov USD.

Michael Rapino bol nápomocný pri prerastaní Live Nation na svetovú veľmoc živej zábavy. Pod jeho vedením spoločnosť rozšírila svoju prítomnosť na koncertoch a predaji vstupeniek a zohrala významnú úlohu pri formovaní moderného priemyslu koncertného turné a predaja vstupeniek. Jedným z najvýznamnejších míľnikov počas pôsobenia Rapina ako generálneho riaditeľa bolo zlúčenie Live Nation a Ticketmaster v roku 2010, čím vznikla Live Nation Entertainment.

Nezaostali ani technologické spoločnosti Apple a Broadcom. Zatiaľ čo kompenzačný balík generálneho riaditeľa Apple Tima Cooka bol v roku 2022 ocenený na 99 miliónov USD, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Broadcom Hock Tan získal 61 miliónov USD.

Medzi ďalších generálnych riaditeľov, ktorí sa dostali do zoznamu, patrí generálny riaditeľ globálneho poisťovacieho gigantu AIG Peter Zaffino a spoluvýkonní riaditelia Netflixu Ted Sarandos a Reed Hastings. Tým bolo dokopy vyplatených 101 miliónov USD. Zatiaľ čo Hastings dostal minulý rok navýšenie o 10 miliónov USD, v januári 2023 odstúpil z tejto úlohy.

Ako rástli príjmy CEO

Za posledné desaťročie sa priemerná mzda pridelená generálnym riaditeľom v spoločnostiach z indexu S&P 500 zdvojnásobila. V roku 2021 toto číslo dosiahlo maximum 14,7 milióna USD. V roku 2022 však balík odmien generálnych riaditeľov prvýkrát za desaťročie narazil na múr, pretože mierne klesol na 14,5 milióna USD.

Najviac sa zvýšil v v roku 2014, keď príjmy generálnych riaditeľov spoločností, ktoré sa nachádzali v známom indexe stúpol o 18%. Silné boli z tohto pohľadu aj roky 2013 a 2018, keď balíky odmien stúpli o 14% respektíve o 11%. Naopak najslabší bol rok 2012,keď balíky odmien klesli o 8%.

CEO 2

Skutočne vyplatená kompenzácia

Kompenzačný balík závislý od trhového ocenenia znamená, že títo generálni riaditelia môžu dostávať viac alebo menej, než je plat, ktorý majú dostať. Je to preto, že väčšina ocenení za akcie sa neudeľuje, keď sú oznámené, ale namiesto toho sa postupom času udeľujú a podliehajú zmenám cien akcií.

V roku 2022 SEC zaviedla nové pravidlá zverejňovania pre spoločnosti, aby oznamovali túto realizovanú hodnotu balíkov odmeňovania vedúcich pracovníkov, vhodne nazývaných „skutočne vyplatená kompenzácia“. Správa Wall Street Journal odhalila, že mnohí z najlepšie platených generálnych riaditeľov indexu S&P 500 v roku 2022 dostali oveľa menšie platové balíčky v dôsledku výkyvov na trhu.

CEO 3

Napríklad Sundar Pichai nakoniec dostal približne 116 miliónov USD, pretože hodnota akcií spoločnosti Alphabet klesla v čase, keď mu prideľovali odmeny. Podobne Michael Rapino dostal zaplatené 36 miliónov USD. Okrem Pichaia, mnoho mien najlepšie platených generálnych riaditeľov indexu S&P 500 bolo zatienených generálnymi riaditeľmi niekoľkých energetických spoločností, ako sú Exxon Mobil a Chevron, ktorých ceny akcií vystrelili v roku 2022.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Visualcapitalist
Predchádzajúci článokAkcie zbrojárskych firiem na čele s Lockheed Martin po útoku Hamasu prudko vzrástli
Ďalší článokJesenný START DAY trhu START Pražskej burzy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno