Reakcia trhov na útok Hamasu

Po víkendových útokoch Hamasu proti Izraelu si obranný sektor pripísal trhovú kapitalizáciu približne 23 miliárd USD. Teraz sa Wall Street snaží sistiť, ako sa bude tento sektor ďalej vyvíjať a väčšina z analytikov vidí príležitosť k nákupu. Nárast odrážal rastúcu geopolitickú neistotu. Hamas v sobotu zaútočil na Izrael, pričom zajal niekoľko rukojemníkov. Ako bude konflikt eskalovať, vrátane zapojenia iných krajín vrátane Iránu, tradičného podporovateľa Hamasu, je ťažké predpovedať.

„Náš názor zostáva, že za predpokladu, že sa vojna medzi Izraelom a Hamasom nestane regionálnou vojnou, vplyv nákladov na obranu by nemal byť veľký,“ napísal analytik Capital Alpha Byron Callan. „Hamasu nebude dodané vojenské vybavenie ani materiál na výrobu zbraní. Očakávame, že intenzívna izraelská operácia prinesie čo najrýchlejšiu porážku Hamasu.

To znamená, že viaceré z jednodňových skokov zbrojárskych firiem nebudú pokračovať v prudkom raste. Napriek tomu je tu dôvod, prečo držať akcie aj po rýchlej porážke Hamasu. Analytik TD Cowen Cai von Rumohr, podobne ako Callan, dúfa v obmedzenejší konflikt. Napriek tomu je pravdepodobné, že bude mať mierny pozitívny vplyv na vojenské výdavky.

„Kríza medzi Izraelom a Hamasom je vhodná na posilnenie podpory amerických vojenských výdavkov so zameraním na scenáre taktických pozemných vojen. To by uprednostnilo firmy, ktoré vyrábajú stíhacie lietadlá, taktické rakety, rádiá, protivzdušnú obranu, vrtuľníky a vozidlá,“ napísal von Rumohr. „Ale vzhľadom na to, že výroba väčšiny týchto položiek je už na vzostupe, kríza pravdepodobne neprinesie dodávateľom počas nasledujúcich dvoch rokov veľa prírastkových predajov alebo ziskov.“

Ťažko povedať, ako budú akcie pokračovať, takže von Rumohr sa v určitom kontexte pozrel na predchádzajúce konflikty. Ruské invázie do Afganistanu v roku 1979 a na Ukrajinu v roku 2022, ktoré spôsobili nárast obranných zásob. Obrana prekonala trh v roku 1979 a v prvej polovici roku 1980, kým v druhej polovici toho roku nedosiahla výkonnosť trhu. Obranné zásoby po ukrajinskej invázii tiež vyskočili.

Akcie zbrojného sektoru neboli v poslednom čase silné. Na začiatku týždňa bol za posledných 12 mesiacov hore iba Boeing. A to nie je firma, ktorá sa primárne venuje výrobou zbraní. Priemerný pohyb zvyšku firiem v tomto sektore, s výnimkou Boeingu, sa za posledný rok znížil približne o 14 %, zatiaľ čo S&P 500 vzrástol asi o 19 %.

Poklesy spôsobili, že akcie obranného priemyslu, s výnimkou Boeingu, sa obchodovali za približne 14,5-násobok odhadovaných ziskov v roku 2024, čo je pokles oproti približne 17-násobku historického priemeru za posledné roky. Zisky Boeingu sú po emisiách Covid a opravách chýb jej modelu 737 MAX stále nižšie a akcie sa obchodujú za približne 38-násobok odhadovaných ziskov v roku 2024.

Analytik Citi Jason, potvrdili, že ako najlepšie na kúpu sa javia firmy ako Lockheed, Northrop a L3Harris. „Zatiaľ čo najnovšie napätie na Blízkom východe pravdepodobne nebude viesť k revíziám odhadov v blízkej budúcnosti, očakávame, že príjmy priemyslu sa v rokoch 2024 a 2025 zrýchlia, pretože sa začnú presadzovať vyššie účty za výdavky, ktoré prešli za posledných niekoľko rokov. výkazy ziskov a strát našich krycích spoločností.“

Lockheed Martin

Lockheed Martin je globálna letecká, obranná a bezpečnostná spoločnosť so sídlom v Bethesde, Maryland, USA. Firma vznikla v roku 1995 zlúčením Lockheed Corporation a Martin Marietta. Obe predchádzajúce spoločnosti mali dlhú históriu v leteckom a obrannom sektore, pričom Lockheed bol známy pre lietadlá ako SR-71 Blackbird a Martin Marietta pre svoje príspevky k raketovým systémom a prieskumu vesmíru.

Hoci je Lockheed Martin americká spoločnosť, má významné medzinárodné zastúpenie s produktmi a službami vo viac ako 70 krajinách. Spolupracuje aj s medzinárodnými partnermi na rôznych projektoch, ako je napríklad nadnárodný program F-35. Lockheed Martin je jedným z najväčších dodávateľov obrany na svete. Jej ekonomický vplyv presahuje rámec jej priamych zamestnancov, pretože podporuje rozsiahlu sieť dodávateľov a príbuzných odvetví.

Tak ako mnoho veľkých korporácií, aj Lockheed Martin čelil v priebehu rokov kritike a kontroverziám, najmä vzhľadom na povahu svojej primárnej činnosti v oblasti obrany. Spoločnosť však tiež zdôrazňuje svoj záväzok k etickým obchodným praktikám, udržateľnosti a angažovanosti komunity.

Akcie Lockheed Martin


Akcie spoločnosti Lockheed Martin, v tomto roku klesli o -8,9 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 435,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 15,9 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 18,9 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,8 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií Samsung Electronics predstavuje 2,9 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Visualcapitalist
Predchádzajúci článokZisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Ďalší článokNajlepšie platení CEO firiem v indexe S&P 500
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno